Nekim ljudima se često preko ljeta desi da im udovi oteknu i to može biti smetnja preko dana. Iako djeluje jezivo na prvu, ovaj se problem da riješiti. Danas vam otkrivamo kako.
Tijekom ljetnih mjeseci prilično je tipično za pojedince da dožive oticanje nogu, osobito za one koji ostaju sjediti ili uspravni dulje vrijeme. Kako temperature prelaze 30 Celzijevih stupnjeva, znatan broj ljudi osjeća se umorno i pospano, a mnogi također pate od otečenih stopala.
- Ovaj problem se pogoršava dugotrajnim sjedenjem ili stajanjem, što dovodi do značajne nelagode. Tipično, stopala i područje oko gležnja su mjesta gdje se javlja oticanje kao rezultat pritiska koji podnose.
To može rezultirati osjećajem trnaca, nelagode i osjećaja težine u nogama. Kod zdravih osoba oticanje nogu tijekom ljetnih mjeseci pripisuje se širenju krvnih žila koje je potaknuto izlaganjem toplini. Kako biste riješili ovaj problem, preporučuje se povremeno pranje stopala hladnom vodom, a liječnici predlažu da stopala držite podignuta kad god je to moguće.
Odabir udobne obuće koja ne opterećuje također je ključan, a za osobe koje duže vrijeme provode sjedeći savjetuje se povremena kratka šetnja. Oni koji su dobrog zdravlja mogu spriječiti oticanje nogu povećanjem unosa tekućine—osobito unosom vode ili čaja, zajedno s prirodnim napitkom koji pospješuje metabolizam, što pomaže u uklanjanju viška tekućine iz tijela.
- Za pripremu ovog napitka sitno nasjeckajte list peršina i prelijte ga s 4 dl kipuće vode; pokrijte i ostavite da odstoji preko noći. Ujutro dodajte sok od limuna, procijedite smjesu i konzumirajte u tri obroka tijekom dana.
Za osobe koje imaju otekline u donjim udovima, preporučljivo je poboljšati prehranu povećanim unosom voća i povrća, uključujući sezonske i prirodne diuretike. Unatoč tome, ako netko koristi lijekove koji imaju sličan učinak, važno je potražiti savjet liječnika. Preporučene opcije uključuju ciklu, grožđe, zelene mahune, bundevu i ananas, kao i maslinovo ulje, rajčice i slatke paprike.
BONUS TEKST
Meri Cetinić, jugoslavenska pjevačica, godinama je imala cvatu pjevačku karijeru, no duboka tragedija obilježila je njezin život. U lipnju 2021. u splitskoj je bolnici od teške bolesti preminula njezina kći Ivana u 43. godini. Ovu poraznu vijest potvrdila je i sama Meri. U istom mjesecu Meri Cetinić (71) za IN Magazin je ispričala kako svoju kćer Ivanu doživljava kao cijeli svoj svemir – svoj život i svoju najveću radost, koja sa sobom nosi golemu tugu.
- Ivana je nakon ovog događaja vjerovala da više nikada neće pjevati. Godinama kasnije, primijetila je: “Otprilike godinu ili dvije ostala sam bez riječi. Pokušao sam pjevati, ali nikakav zvuk nije izašao. Osjećao sam neodoljivu napetost; agonija je bila bolno opipljiva.”
– Kroz vjeru sam otkrio iscjeljenje. Istaknula je da joj je vjera pružala podršku u najtežim trenucima. Odlazak na misu donio mi je mir. Savladao sam ga i uspio ga preskočiti. – Kako se ono kaže – primijetila je pjevačica koja već nekoliko godina živi u obiteljskoj kući u Blatu na Korčuli. Meri Cetinić izjavila je da za nju nema značaj silna prisutnost gužvi, gradova, televizija, medija i studija.
Proživljavajući znatnu bol i tugu, trebalo joj je vremena da ponovno otkrije kako se vratiti na svoje noge. Naposljetku je morala povratiti svoj osjećaj mira u vezi s ovim preprekama i ustati kako bi nastavila ići naprijed. “Morate odrediti tko uistinu želi vašu prisutnost”, završila je.
- U lipnju 2021. Ivana je nakon teške bolesti preminula u splitskoj bolnici. U trenutku smrti imala je 43 godine. S velikom tugom moram podijeliti potresnu vijest da nas je jučer u KBC-u Split u 44. godini napustila moja voljena kći Ivana Burić.
Bio si moj dragi dragulj. Vaša prekrasna poetska bit, prepuna ljubavi i suosjećanja, zajedno s vašim izvanrednim glazbenim sposobnostima i smislom za humor, ulili su naše živote radošću i privrženošću. Zajedno smo se borili s teškom bolešću, hrabro se s njom suočavali, no naposljetku se ovaj put pokazala presnažnom za nas.