Brak je sveta institucija između dve osobe koje su pristale na kompromis,ljubav,poštovanje i brigu jedno o drugome u lepim ali i teškim situacijama.Toj temi se okrenuo i naš Otac Predrag Popović koji je izneo par stavova i saveta za sve..
Otac Predrag Popović, sveštenik poznat po otvorenim i iskrenim obraćanjima na društvenim mrežama, često govori o temama koje mnogi izbegavaju, i to upravo na način koji dotiče i duhovno i svakodnevno iskustvo vernika. Jedna od tema kojoj se posebno posvetio jeste brak – institucija koja je u savremenom društvu sve češće podložna površnosti, kratkoročnosti i zanemarivanju istinske bliskosti. Za crkvu, brak ostaje svetinja, duboka i neraskidiva zajednica, a otac Predrag daje savete koji su i duhovni i iznenađujuće praktični.
Jedan od njegovih nedavnih saveta, koji je izazvao veliku pažnju, tiče se – jorgana. Na prvi pogled može izgledati neozbiljno ili banalno, ali poruka koja stoji iza tog saveta nosi snažno značenje. Otac Predrag objašnjava kako „jedan jorgan“ u braku može biti daleko više od pukog pokrivača – može postati simbol zajedništva, bliskosti i čak oruđe za pomirenje.
U svojoj objavi na Instagramu, otac Predrag ističe da muž i žena ne bi trebalo da koriste dva odvojena jorgana ili pokrivača u bračnom krevetu. „Ne sme da se ima dva jorgana, dva ćebeta. Jedan jorgan ili jedno ćebe! Ne može dva!“ – naglašava on. A onda, kroz ličnu priču, objašnjava poentu.
Jednom prilikom, kako kaže, jedna monahinja im je donela na poklon dva jorgana – jedan za njega, jedan za njegovu suprugu. Na to je odmah reagovao s nedoumicom: „Šta ćemo sada s ovim?“ Njegova odluka je bila da ih poklone deci, jer, kako objašnjava, jorgan u braku nije samo stvar komfora – on je simbol jedinstva.
Kada se supružnici posvađaju, što je neminovno u svakom braku, često se dešava da jedno drugom okrenu leđa, povuku se, čak i fizički udalje. „Zima bude između“, kaže otac Predrag. Ali ako postoji samo jedan jorgan, taj prostor između ne može da ostane hladan – potreba za toplinom tera supružnike da se fizički približe, pa makar i nevoljno. Tako, korak po korak, počinje proces pomirenja.
Ako, međutim, svako ima svoj jorgan, onda nema tog trenutka zbližavanja. Svako ostaje u svom „taboru“, bez potrebe da se ponovo spoje. Upravo tu, kaže otac Predrag, leži opasnost – kada fizičko razdvajanje postane simbol emotivnog udaljavanja, kada više nije važno da se „podvučemo pod isti pokrivač“, tada se javlja tiha, ali ozbiljna kriza u braku.
Poruka ovog jednostavnog saveta jeste u učenju deljenja, kompromisa i prisnosti. Ne radi se doslovno samo o jorganu, već o tome da brak podrazumeva spremnost da se deli prostor, vreme, emocije – i da se i u teškim trenucima ne napušta zajednički temelj. U jorganu koji je dovoljan za dvoje leži poruka da dvoje moraju da budu jedno, da se štite od spoljašnje „zime“, i da zajedno greju ono što su zajednički izgradili.
Reakcije na njegove reči bile su brojne. U komentarima su se oglasili i oni koji su zahvalni na ovom jednostavnom, ali dubokom savetu, kao i oni koji su podelili svoja lična iskustva – neka pozitivna, neka tužna, ali svi su prepoznali suštinu u onome što je otac Predrag rekao: brak se čuva i neguje zajedništvom, fizičkim prisustvom, razumevanjem, i spremnošću da se ne odustaje ni kada je najteže.
Brak, u očima crkve, nije ugovor koji se raskida kada dođe do nesuglasica, već sveta zajednica koja se čuva svakodnevnim delima ljubavi i poštovanja. Otac Predrag Popović na svoj, narodu blizak način, podseća na tu istinu – koristeći slike iz života, pokazuje kako se duhovno ne odražava samo u molitvi, već i u načinu na koji delimo pokrivač sa voljenom osobom. Jer često, upravo taj pokrivač može da postane ono što ponovo spoji ono što je počelo da se lomi.