Osnovni kriterij za projicu sa sirom: nježna i podatna kao spužva!
Za pripremu ovog jela potrebni su vam sljedeći sastojci:
3 jaja, 200 ml jogurta,
100 g putera,
200 g izmrvljenog sira,
200 g kukuruznog brašna,
100 g bijelog brašna,
1 prašak za pecivo,
100 ml kisele vode i malo soli.
Za pripremu započnite snažnim mućenjem jaja dok se potpuno ne izmiješaju. Zatim dodajte sir i jogurt u smjesu, osiguravajući besprijekornu integraciju. Pazite da pažljivo sjedinite sve sastojke, jamčeći njihovu ravnomjernu disperziju.
Dodajte maslac u smjesu tako da ga izravno naribate, a zatim nastavite s ugradnjom brašna i praška za pecivo. Kako bi se postigla rjeđa konzistencija, u smjesu dodajte malu količinu vode. Nastavite tako da cijelu smjesu prebacite u posudu za pečenje i stavite peći u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva oko 20 minuta.
BONUS TEKST
Nagle promjene vremena i uporno visoke temperature s kojima se susrećemo već tjednima predstavljaju ozbiljan rizik ne samo za osobe s kardiovaskularnim bolestima, već i za one koji su dobrog zdravlja. Kao rezultat toga, liječnici se susreću s priljevom pacijenata, a broj osoba kojima je potrebna hospitalizacija stalno raste na tjednoj bazi. Posebno zabrinjava trend eskalacije mladih građana koji izražavaju zabrinutost i pritužbe.
Ekstremne temperature i toplinski valovi izvor su nelagode za sve, ali osobe s kroničnim bolestima posebno su osjetljive, posebice kada razina vlage dosegne 70 posto ili više. Srce se može zaštititi pridržavanjem tri bitna načela: unosom dovoljno tekućine, traženjem skloništa u sjenovitim područjima i izbjegavanjem naporne tjelesne aktivnosti. Visoke temperature potiču krvne žile na širenje, što dovodi do pada krvnog tlaka. Simptomi niskog krvnog tlaka mogu uključivati slabost, vrtoglavicu, otežano disanje i povremenu nesvjesticu.
Nije neočekivano da zdravstveni djelatnici tijekom ljetne sezone zapažaju porast broja pacijenata s kardiovaskularnim bolestima. Prof. dr. Petar Otašević s Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje primijetio je porast broja pacijenata koji traže liječenje od akutnog infarkta miokarda i pogoršanja postojećih stanja tijekom ovog toplotnog vala, koji traje otprilike 12 do 13 sati. dana. Pojedinci koji su najosjetljiviji na ove zdravstvene probleme su oni koji su ili stariji ili mladi, ali imaju problema s termoregulacijom.
Za osobe s kardiovaskularnim bolestima, održavanje zdrave prehrane postaje još važnije tijekom vrućeg vremena. Liječnik preporuča konzumiranje puno voća, povrća i ribe, a minimaliziranje unosa slatke i masne hrane. Osim toga, važno je pažljivo odabrati vrstu tekućine koja se konzumira jer određeni izbori mogu pogoršati stanje pacijenta. Prema riječima dr. Biserke Obradović, liječnice opće medicine, poželjno je izbjegavati konzumaciju alkohola i kave kako bi se spriječila brza pojava kolapsirajućeg stanja.
Iako je prihvatljivo konzumirati jednu do dvije šalice kave dnevno, prekomjerni unos kave i drugih napitaka s kofeinom može imati kontraproduktivne učinke. Kako biste ublažili privremeni pad krvnog tlaka, popijte žlicu soli otopljene u vodi ili popijte nekoliko zdjelica juhe s dodatkom soli. U slučaju iznenadnog i vremenski ograničenog medicinskog problema, medicinski stručnjaci snažno pozivaju pojedince da se obrate svom željenom pružatelju zdravstvenih usluga.