Veliki ste ljubitelj orhideja, ali nikako da Vam ona izgleda lepo i zdravo? Ne birinite, u današnjem članku Vam donosimo savete koji će zasigurno da Vam posluže u budućnosti kada su u pitanju orhideje…

Gospođa Linda je odlučila da podeli sa nama svoje neobično iskustvo u pokušaju da oživi orhideju koja je izgledala potpuno izgubljeno. Kako sama kaže, izbor je bio jednostavan: ili pokušati napraviti čudo, ili se pomiriti s tim da će biljka završiti u smeću.

  • Ta orhideja je imala sentimentalnu vrednost jer je pripadala njenoj majci. Nažalost, ostavljena u vikendici, biljka je bila zaboravljena i kada su se vratili, prizor ih je zatekao – listovi su bili potpuno osušeni i uvijeni, a biljka je delovala kao da joj više nema spasa.

Vođena savetom prijateljice koja je imala iskustva s uzgajanjem orhideja na malo drugačiji način, Linda je odlučila da pokuša nešto što ranije nikada ne bi imala hrabrosti da učini. Ipak, kako kaže, u tom trenutku nije imala šta da izgubi, pa se odvažila na eksperiment.

  • Prvo je pažljivo uklonila ostatke starog supstrata sa korenja biljke, ostavivši je potpuno „golu“. Zatim je uzela običnu staklenu teglu za zimnicu i na dno sipala svežu vodu. Orhideju je smestila u teglu tako da korenje ne bude potpuno potopljeno u vodu – samo je donji deo korena dodirivao površinu.

Već nakon jednog dana primetila je promenu: listovi, koji su bili suvi i bez života, počeli su da se oporavljaju. Biljka je povratila svežinu i snagu, a nakon samo dve nedelje pojavio se prvi cvet. Sada, pet meseci kasnije, orhideja i dalje raskošno cveta i stalno izbacuje nove pupoljke.

  • Ohrabrena ovim uspehom, Linda je sve svoje preostale orhideje prebacila u vodu i prestala da ih uzgaja u zemlji ili supstratu. Kaže da više nema potrebe da razmišlja o komplikovanoj nezi, jer joj ovakav način gajenja daje izvanredne rezultate.

Uzgoj orhideja u vodi, poznat i kao „vodena kultura“, ima brojne prednosti koje se često zanemaruju. Kada se korenje delimično uroni u vodu, smanjuje se rizik od truljenja jer biljka dobija stalnu, ali kontrolisanu vlagu. Takođe, redovno menjanje vode sprečava pojavu štetočina, poput gljivičnih komaraca ili sitnih crva koji se često javljaju u zemljištu.

  • Pored praktičnih razloga, ovakav način uzgajanja ima i estetsku vrednost. Orhideja u staklenoj vazi ispunjenoj bistrom vodom izgleda elegantno i moderno, a lako se uklapa u svaki enterijer.

Linda savetuje svima koji pomisle da bace svoju orhideju da joj ipak daju još jednu šansu – dovoljno je staviti je u čistu čašu vode i sačekati. Možda će vas iznenaditi koliko brzo biljka može da se oporavi kada joj se pruži druga prilika.

  • Njen primer pokazuje da čak i biljka koja izgleda beznadežno može ponovo procvetati ako joj se posveti malo pažnje i ljubavi. U svetu cveća, čuda su itekako moguća – potrebno je samo verovati u njih i pokušati.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here