Svaki roditelj teži odgajati istinski dobro dijete – dijete koje shvaća važnost ljubaznosti od malih nogu, pokazuje poštenje, poštuje i sebe i druge, pokazuje empatiju i ponaša se pristojno i senzibilno. Međutim, postizanje toga nije moguće bez vodstva. Djeca trebaju vašu podršku na svom putu da postanu dobre osobe. Stoga je ključno biti uzor, budući da ste najutjecajnija odrasla osoba u životu djeteta.

  • Stručnjaci za međuljudske odnose s Harvarda ukazuju da roditelji često zanemaruju kulturne temelje koji bi trebali biti temelj obrazovanja. Iako je svako dijete različito i uči kroz primjere svojih roditelja, postoje temeljna načela koja moraju biti ugrađena u svaku dinamiku roditelj-dijete. Neka vam prioritet bude uključivanje u smislene razgovore s njima kad god je to moguće.

Djeca, bez obzira na njihovu dob, trebala bi sudjelovati u ozbiljnim razgovorima, kao iu bezbrižnim trenucima kada njihovi roditelji sudjeluju u raspravama. Komunikacija je ključna za djecu kako bi razvila sposobnost povezivanja s drugima i razumijevanja njihove okoline, zbog čega je ključno češće razgovarati s njima, imati više strpljenja i motivirati ih da prepričavaju aspekte svog dana, na primjer.

  • Ako primijetite nedostatak strpljenja u slušanju svog djeteta ili vam je teško izvući pojedinosti od njega, to može proizaći iz toga što kao odrasla osoba niste posvetili dovoljno vremena smislenom dijalogu s njim. Kada primate goste, nemojte ih poticati da sudjeluju u drugim aktivnostima dok vi razgovarate. Osim toga, ponašajte se kao mentor, a ne samo kao osoba na koju se dijete ugleda.

Djeca duboko poštuju ponašanje svojih roditelja, a ne samo riječi koje izražavaju ono što se smatra ispravnim. To postaje posebno štetno kada roditelji svojoj djeci pokušavaju prenijeti moralne vrijednosti koje ona sama ne utjelovljuju. Na primjer, iako želite da vaše dijete bude iskreno s vama i pristojno prema drugima, često se možete zateći kako vrijeđate određene poznanike ili kolege.

  • Ovakvo ponašanje daje lekciju koju će sigurno usvojiti. Stoga je bitno priopćiti djetetu da razumijete da vaši postupci nisu samo korisni. Konkretno, ponekad se male prijevare, ogovaranje, predaja, zanemarivanje drugih i gajenje ljutnje mogu činiti privlačnijim opcijama. Bitno je da dijete shvati kada je prikladno rješavati situacije na ovaj način. Pobrinite se da razumiju da ste možda pogriješili u svom odgovoru ili pojasnite da u određenim slučajevima možda ne postoji “bolji” izbor.

Ovo objašnjenje je od vitalnog značaja. Dok se uključe u ovaj proces, djeca će rano početi shvaćati da čak i negativne reakcije mogu polučiti korisne rezultate. Osim toga, stalno ih podsjećajte da je pristojnost uvijek pozitivna osobina. Znate ideju — kada vas netko udari, idealan odgovor je okrenuti drugi obraz umjesto traženja osvete.

  • Međutim, taj se osjećaj polako smanjuje u našem suvremenom, nepovezanom svijetu, gdje je postalo daleko jednostavnije reagirati impulzivno nego odvojiti trenutak za razmišljanje prije nego što se na odgovarajući način odgovori. Iz tog razloga naučite svoju djecu vrijednosti ljubaznosti i pomozite im da shvate da svaki problem ne zahtijeva trenutnu, instinktivnu reakciju, jer njihov odgovor često može oblikovati alternativno gledište.

Pomozite im da shvate – a ne samo da prepoznaju – kako dijete koje se nikada nije bavilo kućanskim poslovima može cijeniti izazove i vremenske zahtjeve povezane s ovim svakodnevnim obavezama, zajedno s cijenjenjem koje bi trebalo osjećati za sve što radite na njihovom u ime Kako mogu shvatiti ovu ideju, a da sami ne pokušaju obavljati te poslove ili ne promatraju kaos koji nastaje kada netko drugi ostavi razbacane igračke?

  • Tek ako preuzmu vlasništvo nad nečim osobnim, oni će istinski početi shvaćati širu ideju odgovornosti. 5. Umjesto da samo kažete da je raznolikost fantastična, pokažite obrazloženje za ovo uvjerenje. Usaditi djetetu razumijevanje različitosti svijeta, dok mu se kroz radnje istovremeno prenosi da su samo oni važni, nedvojbeno je kontradiktorno, slažete li se?

Ta se nedosljednost proteže izvan rasnih, vjerskih ili seksualnih dimenzija; dalekosežno je. Stoga je ključno educirati djecu o našim različitostima od najranije dobi. Posjet domu za starije i nemoćne osobe ne treba doživljavati kao mračno iskustvo za djecu; nego im pruža neprocjenjivu priliku da shvate krhkost starijih osoba. Ako primijetite dijete ili odraslu osobu u svojoj blizini koja se čini gladnom ili u potrebi, iskoristite trenutak i popričajte s njima zajedno sa svojim djetetom.

  • Pokažite djetetu kako reagirati u takvim situacijama, potičući ga da se raspita i artikulira svoju želju pomoći. Ovo iskustvo iz prve ruke prenijet će lekcije o empatiji mnogo snažnije od pukog prepričavanja priče. 6. Potaknite njihovo sudjelovanje u pomaganju drugima. Čak i ako sebe ne vidite kao nekoga tko intenzivno volontira, povremeno odvojite vrijeme da se uključite u humanitarne napore zajedno sa svojim djetetom za njihovu dobrobit.

Posjetite zajedno skloništa za nezbrinutu djecu i potaknite ih na razmišljanje o vlastitim djelima dobrote. Ova će inicijativa njegovati empatiju i ugraditi vrijednosti koje želite usaditi u svako dijete—u konačnici usmjeravajući ih da budu istinski dobri! 7. Potaknite ih da artikuliraju svoje emocije. Baš kao i odrasli, svako se dijete suočava s unutarnjim sukobima vezanim uz svoje osjećaje u različitim okolnostima.

  • Kao odrasla osoba, shvaćate da se te emocije povremeno mogu činiti nadjačavajućima, a njihovo dijeljenje s nekim može pružiti osjećaj olakšanja i priliku da izrazite svoje brige. Djeca rade na gotovo isti način. Međutim, za razliku od odraslih, oni često ne shvaćaju da su te unutarnje bitke tipičan aspekt života.

Takve situacije mogu pobuditi osjećaje ljutnje i frustracije kod pojedinaca, zbog čega im je bitno pomoći da izraze svoje emocije, kakve god one bile, kroz razgovor i pojašnjavanje. Važno je poticati ih da izbjegavaju potiskivanje svojih frustracija, budući da to ne samo da će imati koristi za njihovo mentalno zdravlje, već će također poboljšati njihovo razumijevanje frustracija s kojima se suočavaju drugi u njihovoj blizini.

AKO VAŠE DIJETE ISPOMENE NEKU TEMU U ŠKOLI, NEMOJTE GA ODBACIVATI.

  • Djeci je često teško priznati da su žrtve nasilja. Kada skupe hrabrosti da svoja iskustva podijele sa svojim roditeljima, to označava istinsku potrebu za pomoći. Jedna od najštetnijih reakcija koju roditelj može pokazati jest zanemarivanje djetetovih briga.

Roditelji moraju naučiti svoju djecu važnosti samoobrane, au situacijama ozbiljnog nasilja bitno je da interveniraju. Promicanje šutnje i nedostatak odgovora može navesti dijete da prihvati okrutnost, potičući mentalni sklop tolerancije. Kako odrastaju, to može kulminirati osjećajem nemoći. Dijete, suočeno s brojnim stresnim situacijama, moglo bi se osjećati kao da nema kontrolu nad svojom okolinom i možda čak i ne pokušava utjecati na promjenu.

Besplatno