Pjevačica Aleksandra Prijović nedavno je potvrdila da je trudna, čime je obradovala svoje obožavatelje i medije. Ova vijest postala je viralna, a Aleksandra je u odgovoru na brojne čestitke samo kratko izjavila: “Točno je. Hvala na čestitkama.”

  • Aleksandra, koja je poznata po svom talentu i uspješnoj karijeri, odrasla je u Belom Manastiru, a njeni fanovi diljem Balkana već su počeli spekulirati o novim koracima u njenom životu. Iako je pjevačica potvrdila svoje stanje, njena majka, Borka Mihajlović, nije željela dati dodatne izjave. “Oprostite, ne dajem nikakve izjave,” bila je njena reakcija na upite novinara.

Ova vijest o trudnoći Aleksandre Prijović dodatno je zasjenila druge aktuelnosti u medijima, uključujući vijesti o drugim poznatim ličnostima i njihovim obiteljskim situacijama, poput Aca Pejovića, koji je također bio tema medijskih izvještaja zbog emotivnog trenutka vezanog uz trudnoću kumine partnerke.

BONUS TEKST

U jeku zime, kada sezona zimskih prehlada dostiže svoj vrhunac, mnogi, naročito oni sa slabijim imunitetom, osećaju simptome bolesti koji traju mesecima. I dok mnogi ljudi preduzimaju preventivne mere kako bi se zaštitili, malo njih zna da jedan svakodnevni predmet, koji većina nosi sa sobom, može zapravo povećati rizik od razboljevanja.

CloudZero, kompanija koja se bavila istraživanjem higijene tehnološke opreme, odlučila je da izvrši analizu nekoliko uređaja koji su svakodnevno u kontaktu sa ljudima. Analizirali su mobilne telefone, slušalice za laptop, računarske miševe i tastature, a zatim ih poslali na laboratorijsko ispitivanje kako bi utvrdili koliko bakterija se zapravo nalazi na tim uređajima.

Slušalice – najprljaviji predmet

Prema rezultatima istraživanja, slušalice su se pokazale kao najprljaviji predmet, s čak 1.073 kolonije bakterija na jednom uzorku. Za poređenje, ovo je više nego što bi se moglo naći na dasci javnog WC-a. Neke slušalice su bile čak prekrivene sa do 3.000 kolonija bakterija. Ovaj broj bakterija predstavlja ozbiljan rizik, jer slušalice, koje su u direktnom kontaktu sa našim ušima i licem, mogu doprineti razvoju različitih infekcija, uključujući prehlade i gljivične infekcije.

Laptopi i ostali uređaji

Drugi najprljaviji uređaj bio je laptop, s 645 kolonija bakterija po uzorku, a neki uzorci su imali i više od 3.000 kolonija bakterija. Ovo je sedam puta prljavije od WC daske i dva puta prljavije od smeća. Laptopi se često koriste na različitim mestima – od kafića, radnih stolova, pa sve do javnog prevoza, što povećava mogućnost nakupljanja bakterija sa raznih površina.

Kako bakterije dospevaju na uređaje?

Bakterije se lako prenose sa površina na naše ruke, a zatim direktno na uređaje kao što su mobilni telefoni, slušalice i laptopi. Korišćenje telefona dok jedemo, stavljanje na pod u teretani, ili držanje uređaja uz lice samo povećava šanse da bakterije, prljavština i ulje završe na tim uređajima. Ove navike, premda svakodnevne, mogu imati ozbiljan uticaj na naše zdravlje.

Kako očistiti uređaje?

Da bi se smanjio rizik od prenosa bakterija i infekcija, kao što su prehlade, gripa, ili čak akne, stručnjaci preporučuju svakodnevno čišćenje uređaja. Krpa i dezinfekciono sredstvo koje je bezbedno za elektroniku mogu pomoći u uklanjanju bakterija i štetnih naslaga sa uređaja. Preporučuje se korišćenje specijalizovanih dezinfekcionih sredstava koja neće oštetiti tehničku opremu, a ujedno će efikasno smanjiti broj bakterija na površinama koje svakodnevno koristimo.

Ovaj jednostavan korak može značajno doprineti smanjenju mogućnosti razvoja prehlada, gripa, pa čak i kožnih oboljenja. Na taj način, uz male promene u svakodnevnim navikama, možemo zaštititi sebe od brojnih bolesti koje se šire putem naših najčešće korišćenih uređaja.

 

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here