Puževi su mnogima simpatične životinje, ali znaju biti štetočine za ratarstvo. Ako se i vi bavite uzgajanjem bilja, sigurno ste se susreli sa ovim životinjama. Danas vam otkrivamo kako da ih se riješite.
- Sve više i više pojedinaca odlučuje se na uzgoj vlastitog asortimana povrća i voća zbog isplativih i zdravstveno osviještenih prednosti koje ono pruža. Ipak, vrtove često napadaju brojni štetnici koji ugrožavaju žetvu.
Srećom, postoji mnoštvo metoda za uklanjanje ovih neželjenih uljeza. Prisutnost puževa bez ljuštura predstavlja veliki izazov za one koji se bave vrtovima i uzgajaju usjeve. Ova dosadna stvorenja predstavljaju veliku opasnost za razne vrste biljaka, uključujući i povrće i cvijeće.
Njihove destruktivne sklonosti posebno su izražene kada padne kiša ili kada se tama obavija okolinom, jer nemilosrdno napadaju osjetljivo lišće, mladice koje niču, pupoljke u nastajanju, mlade biljke, pa čak i zrele žetve. Jednostavna, ali naporna tehnika skupljanja puževa je ručno sakupljanje.
Iako dugotrajna, ova je metoda pokazala veliku učinkovitost, osobito na manjim površinama. Najpovoljniji trenuci za sakupljanje puževa su noćni ili ranojutarnji sati kada su oni najaktivniji. Praktičan pristup uključuje korištenje zamki za grejpfrut, budući da snažna aroma grejpa mami puževe, olakšava njihovo sakupljanje i premještanje na sigurno mjesto bez nanošenja štete biljkama.
Učinkovita metoda za tjeranje puževa je korištenje bakrene žice. Utvrđeno je da bakar odbija puževe, zbog čega je preporučljivo zaštititi kontejnere, zaslone ili ograde cvjetnjaka ovim materijalom. Stvaranjem fizičke barijere koju puževi ne žele prijeći, biljke se mogu učinkovito zaštititi. Osim toga, uključivanje određenih biljaka u vaš vrt može prirodno obeshrabriti prisutnost puževa. Biljke poput kadulje, nasturtiuma i stolisnika ispuštaju jedinstveni miris koji djeluje kao prirodna zaštita od ovih ljigavih štetnika.
- Ne samo da ove biljke pružaju vizualnu privlačnost i praktičnost vašem vrtu, već imaju i repelentna svojstva. Ako tražite dodatne opcije za upravljanje puževima, na tržištu je dostupna široka lepeza komercijalnih proizvoda. Ovi proizvodi su posebno dizajnirani da obeshrabre puževe ili ometaju njihovo kretanje.
Uključivanjem ovih proizvoda u svoju strategiju kontrole štetočina, možete nadopuniti druge metode i povećati njihovu učinkovitost. Kako bi se postigao najbolji mogući rezultat, savjetuje se primjena različitih strategija za kontrolu puževa. Kombinacijom tehnika poput ručnog uklanjanja, upotrebe bakrene žice, uzgoja biljaka koje odbijaju puževe i primjene komercijalnih proizvoda, može se učinkovito smanjiti populacija puževa i zaštititi biljke od potencijalne štete.
Postizanje cilja očuvanja vrtova i održavanja dobrobiti i čvrstoće biljaka zahtijeva kombinaciju ustrajnosti i strpljenja u upravljanju puževima. Srećom, uz primjenu uspješnih taktika, ovaj se cilj može lako postići. Puževi predstavljaju značajan problem kako u povrtnjacima tako iu kućnim vrtovima, uzrokujući priličnu smetnju. Njihov štetan utjecaj najviše dolazi do izražaja kada proždiru zrele plodove i nježno mlado lišće.
Štoviše, nije neuobičajeno da ovi štetnici svoju pozornost usmjere na čitave dijelove nedavno izniklog povrća, uključujući grašak, tikvicu, krastavce i razne sadnice. S neutaživom gladi, ova stvorenja mogu pojesti nevjerojatnu količinu hrane koja je jednaka polovici njihove vlastite težine unutar samo 24 sata, pokazujući samu veličinu svoje sposobnosti da izazovu pustoš.
Osim toga, postojanje puževa ne samo da za sobom ostavlja neprivlačne tragove sluzi i izlučevine, već također stvara put za infiltraciju štetnih gljivica i bakterija. Kako bi se ublažila migracija puževa iz njihovih podzemnih boravišta u biljke, može se primijeniti niz preventivnih taktika. Vas Kada se radi o pripremi tla za sadnju povrća, jedna od učinkovitih metoda je pažljiva obrada tla, koja može pomoći u smanjenju kretanja puževa.
Još jedna opcija koju treba razmotriti je izlaganje puževa nižim temperaturama tako da ih iznesete na površinu. Osim toga, osiguravanjem optimalne gnojidbe i korištenjem čvrstih sadnica, osjetljivi stadij biljaka može se skratiti, smanjujući njihovu osjetljivost na oštećenja puževa. Kao preventivna mjera protiv dolaska novih puževa, jedna učinkovita strategija je košenje veće površine oko nasada.
- Za namamljivanje puževa, primamljive zamke s hranom mogu se stvoriti pomoću raznih tvari uključujući pivo, ostatke voća, mlijeko, mješavinu vode i kvasca ili suhu hranu za mačke i pse. Kako bi se osigurala kontinuirana učinkovitost, ključno je redovito uklanjati ulovljene puževe i nadopunjavati mamac ili hranu.
Osim toga, bakar i prirodni predatori također se mogu koristiti za upravljanje populacijom puževa. Značajno razaranje koje puževi mogu nanijeti vidljivo je u njihovoj sposobnosti da pojedu do polovice vlastite težine unutar jednog jedan dan. Kako biste odvratili puževe od približavanja biljkama, vrlo učinkovit pristup uključuje postavljanje bakrenih traka ili ograda.
Ove barijere trebaju biti čvrsto ugrađene u tlo, dosežući dubinu od približno 8 cm, dok se također protežu 15-25 cm iznad tla. Kada puževi dođu u dodir s bakrom, dožive električni udar koji ih odbija. Dostupan je alternativni pristup koji uključuje izgradnju prepreka korištenjem raznih tvari poput piljevine, pepela, vapna, mineralnih gnojiva, slame, borovih iglica, kore drveća ili zgnječenih ljuski jajeta.
- Ove barijere imaju sposobnost eliminirati puževu sluz, ometati njihovu pokretljivost i u konačnici dovesti do dehidracije i smrti. Unatoč tome, ključno je priznati da se ove tehnike mogu pokazati neučinkovitima u situacijama kada plantaža ostaje zasićena kišom ili navodnjavanjem.