Kamenac je nateža stvar za očistiti,uporan je i retko se može očistiti neagresivnim metodama,zato vam mi danas donosimo ovo rešenje.
- Električno kuvalo ili takozvani ketler, nezaobilazan je aparat u mnogim domaćinstvima – koristi se svakodnevno, ponekad i više puta dnevno, bilo za pripremu kafe, čaja ili drugih toplih napitaka. Međutim, učestala upotreba dovodi do taloženja kamenca i prljavštine, što ne samo da može uticati na ukus vode, već i na efikasnost samog aparata. Najpoznatije sredstvo za uklanjanje kamenca je sirće, ali mnogima smeta njegov jak i neprijatan miris. Srećom, postoji alternativa koja je jednako efikasna, a ostavlja svež i prijatan miris – limunska kiselina.
Postupak čišćenja kuvala limunskom kiselinom jednostavan je, a rezultati su izuzetni. Prvi korak je da napunite kuvalo vodom do otprilike polovine kapaciteta. Zatim u vodu dodajte jednu punu kašiku limunske kiseline u prahu. Uključite kuvalo i sačekajte da voda provri. Kada proključa, isključite aparat i ostavite vodu da se malo ohladi.
- Nakon toga otvorite poklopac kuvala i izvadite mali filter (ukoliko ga vaš model poseduje) koji se nalazi s unutrašnje strane poklopca. Taj filter spustite u još uvek toplu vodu koja se nalazi u kuvalu i koja sadrži limunsku kiselinu. Poklopac ponovo zatvorite i ostavite sve tako da stoji dvadesetak minuta, bez dodatnog kuvanja.
Kada istekne predviđeno vreme, izvadite filter i ostavite ga po strani. Pre nego što prospete tečnost iz kuvala, iskoristite četku za boce ili kuhinjski sunđer sa drškom da izribate unutrašnje zidove i dno – naročito ako je kamenac bio izraženiji. Na taj način omekšani slojevi kamenca će se lakše skinuti. Nakon ribanja, ispraznite kuvalo i dobro ga isperite.
- Ukoliko su ostale tvrdokorne mrlje, pospite malo limunske kiseline direktno na ta mesta. Zajedno sa preostalim kapima vode, formiraće se blaga pasta. Utrljajte tu pastu krpom ili sunđerom na mrlje sve dok ne nestanu, a zatim sve temeljno isperite. Sledeći korak je da kuvalo napunite do pola čistom vodom i prokuvate još jednom – ovo pomaže da se uklone svi mogući ostaci kiseline i doprinosi osveženju unutrašnjosti.
Paralelno sa tim, operite filter pod mlazom vode i po potrebi, pomoću čačkalice, uklonite kamenac sa teško dostupnih mesta. Nakon ispiranja, ostavite filter da se osuši, a zatim ga vratite u kuvalo kad se sve dovoljno ohladi.
- Na kraju, ne zaboravite spoljašnjost kuvala. Obrišite ga vlažnom, čistom krpom kako biste uklonili otiske prstiju i mrlje. Ako je kuvalo od plastike ili keramike, već će izgledati čisto i sjajno. Međutim, modeli od nerđajućeg čelika mogu i dalje imati masne tragove ili svetle mrlje. U tom slučaju, na papirni ubrus ili krpu od mikrovlakana stavite kap maslinovog ulja i pažljivo istrljajte površinu – rezultat će biti sjajan finiš bez ogrebotina.
Kada završite sve korake, vaše kuvalo će biti čisto, mirisno i ponovo spremno za upotrebu, a vi ćete znati da ste ga očistili na prirodan i efikasan način bez agresivnih hemikalija i neugodnih mirisa.
BONUS TEKST
Zašto mačke donose plen kući?
Prema rečima Emanuela Bodrija, urbanog ekologa sa Univerziteta Pariz-Saklej, postoje dve dominantne hipoteze koje objašnjavaju ovu pojavu.
Prva se odnosi na instinkt majke mačke. U divljini, mačka koja ima mačiće donosi im ulov ne samo da bi ih nahranila, već i da bi ih učila veštinama lova. Na sličan način, mačke koje žive s ljudima mogu na svoje vlasnike gledati kao na „nesposobne mačiće“ kojima treba pomoći. Donoseći vam plen, vaša mačka zapravo pokušava da vas „nauči“ kako da preživite – ili vas jednostavno hrani, kao što bi to činila sa sopstvenim mladuncima.
Druga teorija govori o tome da mačke doživljavaju vaš dom kao sigurno sklonište – mesto gde mogu bezbedno jesti ili skloniti svoj plen od potencijalnih opasnosti i konkurenata iz spoljnog sveta.
Uloga ličnosti i okruženja
Nisu sve mačke podjednako sklone donošenju plena. U studiji objavljenoj 2023. godine u časopisu Ecology and Evolution, Bodri i saradnici su istražili kako ličnost, okruženje i ponašanje vlasnika utiču na učestalost lova kod mačaka.