Dodatak bijelih zavjesa unosi u svaki prostor osjećaj svježine i prozračnosti. Nažalost, kako vrijeme prolazi, ove zavjese gube boju, poprimaju žutu ili sivu nijansu zbog nakupljanja prašine, izloženosti sunčevoj svjetlosti i prisutnosti dima. Iako kemijska izbjeljivača mogu učinkovito vratiti bjelinu zavjesama, ona također imaju štetan učinak jer oštećuju tkaninu i predstavljaju opasnost za okoliš.

  • Srećom, postoji veliki izbor ekološki prihvatljivih i učinkovitih tehnika za izbjeljivanje zavjesa u udobnosti vlastitog doma, koristeći svakodnevne kućanske predmete. Ovaj informativni članak otkrit će ekskluzivne uvide i strategije o tome kako postići svjetlucavo bijele zavjese bez potrebe za jakim kemikalijama. Steći ćete dragocjena znanja o pranju u klasičnoj perilici rublja, uranjanju u moćnu otopinu za izbjeljivanje i učinkovitom tretiranju tvrdokornih mrlja.

Osim toga, otkrit ćete neprocjenjive savjete kako spriječiti neugledno žućenje zavjesa i dugo ih zadržati besprijekorno bijelima. Naše su bake već bile upoznate s tehnikom izbjeljivanja. Proces izbjeljivanja je nevjerojatno jednostavan i zahtijeva samo dva uobičajena kućna lijeka. Slijedeći određeni redoslijed, možete lako namočiti zavjesu u ove otopine. Za početak temeljito obrišite zavjese i uronite ih u toplu vodu na 10 minuta kako biste uklonili nakupljenu prašinu.

  • Nakon toga isperite zavjese u slatkoj vodi. Napravite smjesu tako što ćete pomiješati vruću vodu sa 6 žlica soli. Nakon pripreme, potopite zavjese u ovu otopinu dodatnih 10 minuta. Završite postupak ponovnim ispiranjem zavjesa u čistoj vodi. Počnite kombiniranjem 2 žlice octa s vrućom vodom, stvarajući razrijeđenu otopinu. Namočite zavjese u ovu smjesu 10 minuta. Završite postupak pranjem zavjesa u perilici, a zatim ih objesite da se suše na zraku.

SAVJET: Sol možete koristiti za izbjeljivanje različitih tkanina, poput posteljine i donjeg rublja. Ova tradicionalna tehnika, koju su poznavale i prakticirale naše bake, izdržala je test vremena. Jednostavno produljite vrijeme namakanja i dodajte veliku količinu soli. Nakon toga nastavite s pranjem i vaše će rublje biti blistavo čisto! Soda bikarbona ima izvanredne sposobnosti izbjeljivanja. Za početak slijedite upute na naljepnici za održavanje zavjesa i napunite veliki umivaonik ili kadu toplom vodom.

  • Otopite ½ šalice sode bikarbone u vodi tako da dobro promiješate. Uronite zavjese u otopinu 2-4 sata, prilagođavajući vrijeme namakanja ovisno o stupnju sivila. Ako su zavjese izraženije žute, također je opcija da ih ostavite potopljene preko noći. Ocat se može koristiti kao učinkovito rješenje za povećanje sjaja. Kako biste postigli željeni rezultat, ponovite postupak opisan u koraku 1, ali umjesto sode bikarbone u zagrijanu vodu dodajte 1 šalicu bijelog octa.

Ocat, kao prirodni omekšivač tkanine, pomaže ukloniti mineralne naslage iz tvrde vode koje mogu uzrokovati tamnu nijansu. Za pojačavanje učinka izbjeljivanja može se koristiti sok od limuna. Za bolje rezultate izbjeljivanja, dodajte ½ šalice limunovog soka u toplu kupku za izbjeljivanje (točka 1). Sok od limuna ima vlastita svojstva izbjeljivanja, iako može malo ugroziti čvrstoću tkanine, stoga ga treba koristiti razborito.

  • Opće upute za pranje: Nakon što se zavjesa navlaži, ocijedite je i uklonite višak vode. Nastavite prati zavjese u perilici rublja koristeći blagi deterdžent, slijedeći upute na naljepnici i odaberite blagi ciklus s hladnom vodom. Kako biste pojačali učinak posvjetljivanja, razmislite o dodavanju ½ šalice sode bikarbone ili ¼ šalice bijelog octa izravno u mješavinu deterdženta za pranje rublja. Kako zavjese ne bi izgubile oblik ili promijenile boju, poželjno je izbjegavati korištenje sušilice za rublje zbog pretjerane topline koju proizvodi.

Umjesto toga, osušite ih na zraku na užetu za rublje, po mogućnosti u zasjenjenom ili dobro prozračenom prostoru. Za učinkovito uklanjanje mrlja s bijelih zavjesa preporuča se prije pranja nanijeti odgovarajuće sredstvo za uklanjanje mrlja. Za tipične mrlje razmislite o pretpranju s enzimskim deterdžentom. Za tvrdokorne mrlje, napravite mješavinu vodikovog peroksida i sode bikarbone (jednakih dijelova) kako biste dobili pastu.

  • Nanesite ovu pastu na mrlju, ostavite da odstoji 15 minuta prije nego što je isperete. Kako biste zadržali živopisnu boju svojih zavjesa i spriječili da požute, važno je slijediti nekoliko jednostavnih koraka. Redovito pranje je ključno, idealno svaka 2-3 mjeseca, uzimajući u obzir razinu prašine u vašem okruženju. Preporuča se pranje zavjesa odvojeno od rublja jarkih boja kako bi se izbjeglo potencijalno curenje boje.

Kada se zavjese ne koriste, najbolje ih je uredno složiti i spremiti u tamnu i suhu prostoriju. Osim toga, redovito usisavanje prozora i zavjesa spriječit će nakupljanje prljavštine tijekom vremena. Dodatni prijedlozi za povećanje zarade: Za poboljšani miris i poboljšana svojstva dezinfekcije, dodajte ¼ šalice bijelog octa u posljednje ispiranje. Za mekan i svjež izgled razmislite o nanošenju škroba u spreju na zavjese nakon zadnjeg pranja.

Besplatno