Jovanjdan, praznik posvećen Svetom Jovanu Krstitelju, biće proslavljen 20. januara 2025. godine. Ovaj dan je značajan u pravoslavnoj tradiciji, jer se smatra danom kada je Sveti Jovan, poznat kao Preteča, krstio Isusa Hrista na reci Jordan. Sveti Jovan je živeo asketski život, hraneći se medom i insektima, a njegovu smrt je izazvao kralj Irod, koji je naredio da mu se odseče glava.
- Jovanjdan je među najpoštovanijim praznicima, a procenjuje se da je treći po broju onih koji ga slave u Srbiji, odmah iza Svetog Nikole i Svetog Arhanđela Mihaila. Kao i za svaki pravoslavni praznik, postoje posebni običaji koji se prenose generacijama. Ovi običaji, osim što čine prazničnu atmosferu posebnijom, služe i kao podsećanje na život i učenja Svetog Jovana, kao i na verovanja koja se čuvaju unutar narodne tradicije.
Običaji na Jovanjdan
- Izbegavanje noža
Jedan od najvažnijih običaja na Jovanjdan je izbegavanje upotrebe noža. Prema verovanjima, ovaj običaj simbolizuje sećanje na stradanje Svetog Jovana, koji je ubijen na sličan način. Toga dana se ne koristi nož u domaćinstvu, kako bi se očuvala tradicija poštovanja svetiteljeve mučeničke smrti. - Crvena boja – simbol nevine krvi
Još jedan važan običaj vezan za ovaj praznik je izbegavanje crvene boje. Smatra se da crvena boja simbolizuje nevino prolivenu krv Svetog Jovana. Zbog toga se veruje da nije poželjno jesti ni piti bilo šta crvene boje, a roditeljima se savetuje da ne daju deci crvene stvari, kao što su jabuke ili slatkiši, jer to može doneti nesreću. - Žene i šivenje
Prema narodnim običajima, žene na Jovanjdan ne bi smele da se bave šivenjem, pletenjem, niti upotrebljavaju makaze i igle. Ovaj običaj je vezan za verovanje da će, ako prekrše ovu tradiciju, “miševi izgristi veš” – što je simbolično upozorenje na moguće nesreće ili probleme u porodici.
- Putovanja
Ukoliko je neko planirao putovanje, smatra se da je Jovanjdan idealan dan za to. Veruje se da će Sveti Jovan pružiti zaštitu putnicima, čineći putovanja sigurnijim i srećnijim. Ovaj običaj ukazuje na svetiteljevu zaštitu i blagoslov, koji se smatra ključnim u trenutku pokretanja na put. - Kumstva i bratstva
Još jedan interesantan običaj vezan za Jovanjdan je bratimljenje i kumstvo. Narod veruje da je ovo povoljan trenutak za ljude da postanu kumovi ili da se bratime, jer se Sveti Jovan smatra uzorom poštenja i čestitosti. Ovaj običaj ima duboko ukorenjeno verovanje da povezivanje kroz kumstvo ili bratstvo donosi blagoslov i sreću u životima onih koji to učine.
Zaštitnik različitih zanata
Sveti Jovan se smatra zaštitnikom mnogih zanimanja i ljudi koji se bave određenim poslovima. On je zaštitnik:
- Pevača, muzičara, krojača, kožara, krznara, vunara, remenara, gostioničara, nožara, brusača;
- Zatvorenika i osuđenika na smrt;
- Uzgajivača ptica;
- Obolelih od epilepsije;
- Krštenika;
- I mnogih gradova, uključujući Malte i Jordan.
Ovaj široki spektar zaštite ukazuje na Svetog Jovana kao na osobu koja je, kroz svoj život i dela, obuhvatila mnoge ljude i njihove težnje.
Poruka Svetog Jovana
Sveti Jovan Krstitelj ostavio je narodu snažnu poruku, koja je postala jedno od ključnih načela hrišćanske vere. Njegova najpoznatija izreka „Volite jedan drugog“ odražava esenciju hrišćanske ljubavi i zajedništva. Ova poruka nije samo istorijska činjenica, već i temeljno uverenje koje se praktikuje u svakodnevnom životu vernika.
Zaključak
Jovanjdan je praznik koji je duboko ukorenjen u tradiciji Srba i pravoslavnih vernika. Običaji vezani za ovaj dan, od izbegavanja noža i crvene boje do zaštite koje pruža Sveti Jovan, čine ga posebnim. Ovaj praznik podseća nas na važnost verovanja, tradicije i ljubavi među ljudima, kao i na neprolaznu vrednost poruka koje je Sveti Jovan Krstitelj ostavio za sve generacije.