Kultna beogradska rock grupa Ekatarina Velika je danas među najpopularnijim alternativnim muzičkim grupama. Međutim, zbog njihovih poteškoća sa narkoticima, mnogi su se gadni tračevi i neistine proširile o ovim tragično i prerano preminulim muzičarima. Danas vam otkrivamo šta im se zapravo desilo.
- Pjesme koje je osmislio Klutna bend EKV zadržavaju svoju bezvremensku privlačnost, a zapravo njihov značaj raste svake godine. No, članove ove renomirane grupe zadesila je tragična sudbina.
Priča o Ekatarini Velikoj, poznata kao EKV, završila je 1994. godine, točno 11 godina nakon izlaska njihovog prvog albuma, “Katarina II”, što je ime koje je bend prihvatio na samom početku. U samo deset godina djelovanja trajno su zabilježili glazbenu scenu naših prostora. Ipak, svaki član ovog legendarnog benda suočio se s tragičnom sudbinom.
Milan, Magi, Bojan, Vd i ostali članovi ekipe ostavili su trag nezaboravnim pjesmama, ostavivši iza sebe ne samo kolekciju hitova već i nekoliko kontroverzi vezanih uz njihove privatne živote, uz tekstove koji nastavljaju odjekivati među novim generacijama. Zapravo, mnogi današnji slušatelji nisu bili ni živi u vrijeme kada je bend izašao iz središta pozornosti.
Nakon albuma “Neko nas observa” iz 1992., koji su glazbeni kritičari označili kao najnižu točku u diskografiji grupe, frontmen Milan Mladenović privremeno se seli u Brazil. Tamo je surađivao sa svojom prijateljicom Mitrom Subotić Sub na onome što će u konačnici biti njegov posljednji projekt, “Angel’s Breath”. Ovo izdanje je i hermetično i duboko mračno, u oštroj suprotnosti s prethodnim Mladenovićevim radom na EKV-u.
- Postao je to idealan projekt za završetak karijere koja je bila pomalo zagonetna, mračna i nekonvencionalna. Po povratku iz Brazila Milan je navodno bio dobro raspoložen, pa je odmah krenuo na koncertnu turneju s EKV-om.
Čak su počeli stvarati pjesme za novi album, uvjetno nazvan “Ponovo zajedno”. Međutim, ovaj kreativni pothvat prekinut je zbog Milanovih zdravstvenih problema. U kolovozu 1994. bend je posljednji put nastupio u Budvi, a nedugo nakon toga Milan je hitno prebačen u bolnicu. Službena dijagnoza glasila je da ima rak gušterače.
Međutim, neslužbena izvješća koja kruže gradom sugeriraju da Milan boluje od višestrukih tumora koji su rezultat dugotrajne borbe s virusom HIV-a. Tragično, Mladenović je preminuo nedugo nakon hospitalizacije, 5. studenoga 1994. u 37. godini života u Beogradu. Njegov odlazak označio je službeni završetak grupe Ekatarina Velika. Nadalje, njegova je smrt postala žarište, odnosno epicentar nesreće koja je bend pratila gotovo cijelo vrijeme.
Bojan je rođen u Beogradu 22. ožujka 1960. godine, gdje je završio Petu beogradsku gimnaziju i pohađao Glazbenu školu. Njegov početni glazbeni pothvat bio je s bendom “BG 5”, nakon čega je prešao u “VIA Talas”, a 1982. pridružio se Ekatarini Velikoj. Nakon izlaska albuma “Samo par godina za nas” 1989. godine napušta grupu i seli se u London. Tamo je nastupao s bendovima “Mission” i “Lost Children”, au slobodno vrijeme se bavio i slikanjem.
- Preminuo je u britanskoj prijestolnici 13. listopada 1998. u dobi od 39 godina. Službeni uzrok smrti bio je srčani udar. Bilo je neslužbenih izvještaja koji su sugerirali da je “predoziranje” odgovorno za njegovu smrt, zajedno s drugim uznemirujućim pričama.
Neki prijatelji spomenuli su da je utjecaj Milanove smrti duboko utjecao na njega, što je dovelo do značajne mentalne nestabilnosti nakon toga. Margita Stefanović, poznata kao Magi, odigrala je ključnu ulogu u evoluciji jugoslavenske glazbe kao klavijaturistica renomiranog alternativnog benda “Ekatarina Velika”.
Godine 1982. postala je dio EKV-a kada je frontmen Milan Mladenović tražio pjevačicu za pjesmu “Bledo”, koja je označila njihov početni veliki uspjeh. Od tog trenutka nadalje, ona se pojavila kao bitan član grupe, a njihova je glazba ostavila trajan utjecaj na generacije. U suradnji s Milanom sudjelovala je u stvaranju nekih od najpoznatijih pjesama EKV-a, među kojima su “Sva si moja bol”, “Par godina za nas”, “Srce”, “Ljudi iz gradova”, među ostalima.
Njihova se glazba isticala svojim tekstovima koji prenose duboke poruke, zajedno s eksperimentalnim zvučnim pejzažima. Iako je umrla u mladoj dobi, njezin utjecaj i ostavština traju kroz glazbu EKV-a, koja je i dalje omiljena među entuzijastima alternativne glazbe diljem regije.
Žika Todorović imao je značajno mjesto u njenom životu, obilježivši njenu najdužu ljubavnu vezu. Nažalost, o njoj se malo zna, jer Žika o tome šuti. Njegova majka Snežana ispričat će samo da je bio zaljubljen poput mladog majmuna. Tragično, nitko nije mogao izbaviti Magi iz stiska droge, kojoj je, kada nekoga uhvate u zamku, jako teško pobjeći, što otežava pojedincima povratak normalnom životu.
- Posebno je potresna bila vijest o Milanovoj smrti. Umjetničkog duha i školovana pijanistica, nažalost je postala žrtvom vlastitih unutarnjih borbi. Činilo se da su glazba i svijet koji je izgradila s EKV-om jedini elementi održavajući je, ali su također pridonijeli njezinoj propasti.
Njezin je pad počeo kada se bend počeo raspadati. Srđan Žika Todorović je bio bubnjar benda od 1987. do 1990., a nedavno je podijelio svoja razmišljanja o vremenu koje je proveo s EKV-om. “Tada nisam znao da će Milan posegnuti za prelaskom u ‘EKV’, ali po izlasku iz ‘Discipline kičme’ potpuno sam se posvetila glumi. Šest mjeseci kasnije pridružio sam se ‘Ekatarini’. ..
Jako su se ponašali prema meni, iako sam bio šest godina mlađi od ostalih, nisu mi ništa ponudili da probam, čak ni malo njihova dosadašnja iskustva nisu bila negativna. Na pitanje osjeća li zahvalnost na njihovom pristupu, odgovorio je s entuzijazmom topovskog pucnja: Svakako ne; da je tako, ja još uvijek ne bih bio ovdje.
Prema legendi, Ivica Vdović Vd bio je prvi službeno dokumentirani pojedinac s AIDS-om u Jugoslaviji. Njegov nadimak, sastavljen od dva suglasnika, bio je svima poznat. Izronio je kao princ jugoslavenskog podzemlja, pokrenuvši nezaustavljivi val diljem Balkana. Iako ga nema već 32 godine, sjećanje na njega ostaje neizbrisivo. Rođen u Beogradu 1961. kao Ivan Vdović, odrastao je kao Ivica i bio je poznat diljem Jugoslavije po nadimku Vd.
Mnogi i danas tvrde da je Ića, kako su ga od milja zvali prijatelji, bio među najboljim bubnjarima koji su potekli iz stare Juge. Članstvo jegove Limunovo Drvo grupe često se mijenjalo, au posljednjem okupljanju pojavila su se trojica glazbenika koji će u anale jugoslavenskog bunta biti upisani kao pioniri novog vala: Milan Mladenović, Dušan Kojić – Koja i Vd.
Nakon toga osnovali su novi bend pod nazivom “Šarlo Akrobata”. Inzistiranje Vda da u bend uključe Gorana Vejvodu i Bebi Dol označilo je početak pada “Šarla Akrobata”. Dok je Milan Mladenović bio susretljiv za Vdinu sugestiju, Koja je smatrao da sadašnja postava ima još popriličan potencijal.
Grupu “Katarina II” osnovali su Vdović i Mladenović, a čine je Bojan Pečar, Gagi Mihajlović i Margita Stefanović. Rođeni Beograđanin, koji je nevjerojatno podsjećao na legendarnog Johnnyja Rotena iz Pistolsa, ostao je među prijateljima u sjećanju kao najšarmantniji pojedinac u grupi. “Imao je određene navike koje je zadržao cijeli život. Uvijek je nosio batake sa sobom i nikada nije podizao telefon da se ikome javi.
- Čovjek se jednostavno nije bavio uređajem. Kad je došlo vrijeme za izlazak, on bi stani graciozno ispod prozora i zviždi, koliko je taj čovjek zviždao pod mojim prozorom”, prisjetila se Dubravka Marković, kreatorica omiljenog glazbenog programa “Hit mjeseca”.
Unatoč tome, problemi povezani s drogom stvorili su značajne izazove u životu Udovice, zbog čega je ovaj glazbenik napustio Katarinu II 1985., iste godine kada se grupa rebrandirala u “Ekaterina Velika. Iste godine dobio je dijagnozu HIV pozitivan. “Ima taj Ivica 1985. tražio je testiranje na neobičnu bolest koja se pojavila u Beogradu. Po povratku je cijelom gradu objavio da je zaražen AIDS-om.”
- On je utjelovio više od same svirke; on je bio bit glazbe. Pratili smo ga, primijetio je u razgovoru za Vda Marko Milivojević, posljednji bubnjar EKV-a. Vd je preminuo 25. rujna 1992. u 31. godini života.
Milanov prijatelj Mitar Subotić Suba, poznat kao Rex Ilusivii — pionir u jugoslavenskoj elektroničkoj glazbi i producent nekoliko albuma Ekatarine Velike i Haustora — preselio se u Brazil početkom devedesetih, gdje je postigao značajan uspjeh u elektroničkoj glazbi, posebice u spajanju brazilskih ritmova s elektroničkim ritmovima. Život mu je tragično završio 1999. godine kada je požar progutao njegov studio, a on je stradao pokušavajući iz plamena spasiti snimke i opremu.