Ukoliko ste ljubitelj kafe i volite da je pijete na gladan stomak onda je ovo pravo mesto za Vas. U nastavku Vam donosimo par činjenica koje treba da znate o kafi i kako ona utiče na čovekovo telo, posebno kada se pije na prazan želudac…
Za većinu ljudi jutarnja kafa predstavlja nezaobilazan ritual koji im pomaže da započnu dan sa energijom i fokusom. Ipak, doktor Karan Raj upozorava da možda nije najbolja ideja posegnuti za šoljicom kafe odmah nakon buđenja. Njegov savet izazvao je veliku pažnju i podelio mišljenja onih koji su se navikli na miris i ukus kafe kao prvi signal jutra.
Mnogi su navikli da čim otvore oči pripreme toplu šolju ovog popularnog napitka, verujući da im upravo ona pomaže da se razbude i pokrenu organizam. Međutim, doktor Raj ističe da bi bilo mudro promeniti tu naviku, jer postoji dobar razlog zašto kafa ne bi trebalo da bude prvo što unosimo u telo nakon ustajanja.
- Poznati lekar, koji je stekao ogromnu popularnost na društvenim mrežama svojim savetima o zdravlju, objašnjava da naše telo poseduje prirodni mehanizam buđenja – hormon kortizol. Kada se probudimo, nivo kortizola u krvi je prirodno povišen, jer nas upravo taj hormon priprema za aktivnosti i pomaže nam da se razbudimo. Ako u tom trenutku unesemo kofein, njegovo dejstvo može biti slabije jer se takmiči sa delovanjem kortizola. Osim toga, postoji mogućnost da organizam postane otporniji na kofein, što vremenom može smanjiti njegov efekat.
Dr Raj naglašava da se ne radi o tome da kafa kao napitak treba potpuno da se izbegava, već da bi njen unos trebalo da se odloži za kasnije. Prema njegovim rečima, najbolje vreme za konzumaciju kafe je sredina jutra, kada nivo kortizola prirodno opada i kada kofein može pružiti pravi energetski podsticaj. Na taj način kafa će imati snažniji efekat i pomoći vam da ostanete budni i produktivni tokom ostatka dana.
- Ovaj savet je podelio u jutarnjem programu britanske televizije, ističući koliko je važno slušati prirodni ritam tela. Dok mnogima ideja o odlaganju kafe deluje jednostavno, za strastvene ljubitelje ovog napitka to je ipak pravi izazov. Neki korisnici društvenih mreža priznali su da im je nezamislivo započeti dan bez kafe, komentarišući šaljivo da su „neprijateljski nastrojeni“ dok ne popiju svoju prvu jutarnju šolju.
S druge strane, bilo je i onih koji su odlučili da isprobaju doktorov savet i podelili su svoja iskustva. Mnogi su priznali da im je u početku bilo teško da promene naviku, ali nakon što su se prilagodili, osetili su značajno poboljšanje. Naveli su da se osećaju energičnije i manje zavisni od kofeina tokom dana.
- Iako je promena jutarnje rutine za mnoge veliki izazov, doktor Raj poručuje da je dovoljno pokušati postepeno. Umesto da odmah odustanete od jutarnje kafe, možete uvesti male promene, poput toga da prvo popijete čašu vode ili lagani doručak, a tek kasnije uživate u omiljenom napitku. Na taj način podržavate prirodne procese organizma i dozvoljavate kofeinu da deluje kada je najpotrebnije.
Na kraju, ovaj savet ne znači da treba da se odreknemo uživanja u kafi, već da prilagodimo njen unos tako da bude u skladu sa ritmom tela. Ako se odlučite da probate, mogli biste otkriti da se dan odvija sa više energije i manje oscilacija u raspoloženju.