Nije rijedak slučaj da ljudi zadobiju manje opekotine baveći se određenim poslovima a svaka domaćica će vamreći da se bezbroj puta opekla pripremajući hranu na šporetu. Bol koja tada nastaje nije nimalo prijatna a moguće je ublažiti na određene načie.

U slučaju da slučajno dodirnu vruće glačalo ili žurno vade lim za pečenje iz pećnice, uobičajeno je da su pojedinci iskusili bol od opeklina. Postavlja se pitanje je li trenutna primjena leda odgovarajući postupak u ovim okolnostima. Prema dermatolozima, korištenje leda ili alkohola za čišćenje rana nije preporučeni pristup jer zapravo može oštetiti kožu.

Kako bi se koži pružila potrebna pomoć bez daljnjeg oštećenja, potrebno je razmotriti alternativne metode. Prema riječima dr. Alana Keppinga, specijalista hitne medicine, rizik od infekcije može povećati čak i naizgled bezopasna konzumacija hladne vode. Prema savjetu liječnika, manje opekline preporuča se liječiti hladnom vodom (izbjegavajući led) i držanjem zahvaćenog područja pod slavinom od pet do 20 minuta.

Nakon toga nježno uklonite vodu i nanesite hidratantnu kremu. Zaštitite ozljedu pamučnom tkaninom ili zavojem, pazeći da izbjegnete izravno lijepljenje flastera na ozlijeđenu kožu. U slučaju jake nelagode mogu se uzeti lijekovi protiv bolova. Kako bi se osiguralo pravilno cijeljenje i spriječila infekcija, ključno je održavati redovitu higijenu tijekom procesa cijeljenja opekline pranjem zahvaćenog područja toplom vodom i sapunom, nakon čega slijedi nanošenje antibiotske kreme.

Preporučljivo je konzultirati se s liječnikom ako doživite ozbiljne opekline, uključujući, ali ne ograničavajući se na: Ako imate opekline šire od 10 cm, opekline na zglobovima, opekline na licu, vratu, stopalima ili rukama, opekline koje uzrokuju bolove dulje od dva tjedna ili opekline koje ne zacjeljuju, mogu se klasificirati kao drugo – stupanj opeklina.

U tim se slučajevima na koži mogu razviti mjehurići. Važno je ne skidati nasilno odjeću koja prekriva opečeno područje. Osim toga, izbjegavajte korištenje sprejeva ili masti za prvu pomoć jer mogu spriječiti sposobnost tijela da oslobađa toplinu. Ako naiđete na mjehure nastale opeklinama, ključno je izbjegavati ih bušiti kako biste spriječili rizik od infekcije.

  • U takvim slučajevima preporučljivo je potražiti pomoć stručnjaka. Treba napomenuti da ove vrste opeklina mogu izazvati tetanus. Hitna liječnička intervencija nužna je kod opeklina trećeg stupnja, koje karakteriziraju tamna koža ili oštećenja koja sežu do kosti.

Kada je riječ o zaštiti od sunca, ljeti često govorimo o opeklinama. Međutim, važno je znati da smo osjetljivi na opekline ne samo kada smo izloženi suncu, već iu zatvorenim prostorima. To je posebno istinito u okruženjima kao što su kuhinje ili radna mjesta koja uključuju industrijske operacije, pekare i rukovanje jakim kemikalijama, među ostalim scenarijima.

Opekline su posljedica doticaja s vrućim predmetima, parama, jakim kemikalijama ili čak izlaganja suncu i zračenju. Većina opeklina nastaje unutar vlastitog doma i može se liječiti bez potrebe za liječničkim pregledom. Međutim, kada su opekline jače ili zahvataju veći dio tijela, nužno je potražiti liječničku pomoć, a možda čak i hospitalizacija.

Duboke opekline koje obuhvaćaju 70% ili više površine tijela često rezultiraju smrtnim ishodom, a one koje prežive duguju svoje živote opsežnom liječenju koje se provodi u specijaliziranim odjelima za opekline. Usredotočujući se na prevenciju, imamo mogućnost spriječiti opekline i druge ozljede. To podrazumijeva poduzimanje proaktivnih mjera za osiguranje sigurnosti i organizacije naših domova, radnih mjesta i okoline.

Osim toga, važno je izbjegavati dugotrajno izlaganje visokim temperaturama sunca kada ste na otvorenom. Kada je riječ o održavanju kućanstva, ključno je dati prioritet pravilnoj brizi o osnovnim uređajima kao što su štednjak, pećnica, glačalo, radijatori i izvori tople vode. Tijekom procesa kuhanja važno je paziti da su ručke posude okrenute prema zidu i da se vrućim površinama rukuje u zaštitnim rukavicama.

 

Besplatno