Povremeno previdimo važnost naizgled beznačajnih detalja, ne prepoznajući njihovu vitalnu važnost. Kada se ne koriste, skloni smo potpuno odbaciti njihovu svrhu, pretpostavljajući da postoje isključivo u estetske svrhe. Uzmimo, na primjer, rupu od umivaonika ili mali džep na trapericama, među brojnim drugim primjerima o kojima smo raspravljali…

  • Slično tome, postoji nedostatak razumijevanja u pogledu svrhe različitih komponenti unutar automobila. U današnjem svijetu nužno je upoznati se s ovim značajkama jer se mogu pokazati korisnima u neočekivanim situacijama u vožnji. Na primjer, jeste li ikada bili svjesni funkcije “gumba” koji se nalazi na unutarnjem retrovizoru? Ovaj genijalni dodatak rješava frustrirajući problem zaslijepljenja prednjim svjetlima vozila koje se vuče iza vas.

Njegov strateški položaj osigurava da vozače ne ometa blještavilo dok se kreću cestama, prenosi Mondo. U današnje vrijeme korištenje poluge koja se nalazi na donjem dijelu retrovizora je zastarjelo. Međutim, u određenim slučajevima noćne vožnje, moguće je da vozač iza vas aktivira svoja duga svjetla. Kako bi se to spriječilo, možete manipulirati polugom povlačenjem ili guranjem.

  • “Pritiskom” ručice prema dolje, retrovizor se podvrgava efektu zatamnjivanja, učinkovito sprječavajući da svjetla straga uzrokuju smetnje. Nakon što se poluga vrati na početni položaj, zrcalo se vraća u prvobitno stanje. Naravno, u skladu s pravilima, potrebno je osigurati da ste u udobnom položaju za upravljačem prije bilo kakvih podešavanja retrovizora unutar i izvan vozila. Ključno je da retrovizori ostanu besprijekorni kako bi omogućili jasan i nesmetan pregled okolnih prometnih uvjeta. Jeste li ikada iskoristili ovu značajku?

BONUS TEKST:

Ovo rasprostranjeno piće predstavlja značajan zdravstveni rizik kojeg mnogi nisu svjesni, jer se povezuje s povećanom vjerojatnošću razvoja raka na raznim područjima poput usne šupljine, grla, jednjaka, pa čak i kod žena, dojke. Britanski Guardian prenosi da povjerenstvo britanske vlade, pozivajući se na preporuke i istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije, upozorava da čak i mala čaša vina dnevno može povećati rizik od razvoja raka usne šupljine, grla, jednjaka i dojke, osobito kod žena. vinski rak

Prema nedavnoj publikaciji u časopisu Drug and Alcohol Review, autori ističu da se proizvođači alkohola oslanjaju na vlastito financiranje istraživanja kako bi poduprli ideju da je pretjerana konzumacija alkohola jedini uzrok raznih vrsta raka. U članku se sugerira da je čak i konzumacija malih količina alkohola povezana s povećanim rizikom od razvoja neke vrste raka, što ukazuje da bi trenutna preporučena granica od 14 pića tjedno mogla biti previsoka.

Prema procjenama odbora britanske vlade, konzumiranje manje od 1,5 jedinica alkohola dnevno, što je jednako maloj čaši vina, može povećati rizik od razvoja usne šupljine, grla, jednjaka i raka kod žena. Dok je utjecaj prekomjerne konzumacije alkohola na jetru i gušteraču široko poznat, istraživanja o njegovim učincima na rak dojke i debelog crijeva i dalje su relativno ograničena. Korelaciju između konzumacije alkohola i raka dojke potkrijepilo je preko 100 epidemioloških studija, pri čemu rizik eskalira čak i pri dnevnom unosu manje od jedne čaše vina.

Dok su znanstvenici s Harvarda zaključili da umjerena konzumacija alkohola nema značajniji utjecaj na razvoj raka kod muškaraca (osim ako su pušači), utječe na pojavu raka dojke kod žena. Prema glavnom autoru izvješća, profesoru Edwardu L. Giovannucciju, koji se specijalizirao za prehranu i epidemiologiju na Harvard School of Public Health, procijenjeni rizik od razvoja raka je relativno nizak. Utvrđivanje pravih zdravstvenih rizika povezanih s konzumacijom alkohola izazovan je zadatak zbog postojanja određenih blagotvornih učinaka.

Na primjer, Giovannucci otkriva da žene koje piju jedno piće dnevno imaju smanjeni rizik od razvoja dijabetesa. Ovo otkriće navodi ga na pretpostavku da alkohol može imati sveukupni pozitivan učinak na zdravlje žena. Osim toga, sve dok pojedinci ne piju više od dva pića dnevno, rizik od raka debelog crijeva ostaje nizak i za muškarce i za žene. Prema znanstvenicima, važno je uzeti u obzir genetske varijacije u metabolizmu alkohola jer one mogu pridonijeti povećanom riziku od raka.

Razgradnja etanola koji se nalazi u alkoholnim pićima rezultira proizvodnjom acetaldehida, tvari koja predstavlja prijetnju zdravlju stanica i uzrokuje štetu DNK i proteinima. Određeni pojedinci posjeduju genetske razlike koje acetaldehid čine manje učinkovitim, što potencijalno povećava njihovu osjetljivost na razvoj raka jednjaka. U svojoj ocjeni Giovannucci savjetuje protiv konzumacije alkohola u svrhu poboljšanja zdravlja.

Međutim, on priznaje da ako netko uključi umjerenu količinu alkohola, oko jednu ili dvije čaše dnevno, u cjelokupnu zdravu prehranu i suzdrži se od pušenja, rizik od razvoja raka je relativno nizak. Unatoč tome, za osobe s obiteljskom poviješću raka dojke i debelog crijeva, Giovannucci predlaže ili potpuno suzdržavanje od alkohola ili ograničavanje unosa na ne više od jedne čaše dnevno.