Posljednjih godina mogi postaju svjesni važnosti pravilne prehrane za naše zdravlje a možda niste ni znali da ona utiče ne samo na našu figuru nego i na naš mozak. Poznati neurolog je govorio upravo o ovoj temi.
Kako biste podržali zdrav mozak, bitno je jesti hranjivu hranu s niskim udjelom masti. Srećom, nije potrebno potpuno izbaciti slatkiše, što je odlična vijest. Kako je rekao Alexandru Vlado Ciurea, iskusni neurokirurg s više od pedeset godina iskustva, mozak voli čokoladu, treba mu hidratacija, ali iznad svega, živi u sreći. Ovaj izvanredni pojedinac imao je istaknutu karijeru, radeći kao profesor, cijenjeni liječnik, ravnatelj hitne bolnice i talentirani neurokirurg, nakon što je izvršio zapanjujućih ukupno gotovo 23 000 složenih operacija mozga.
- Najmlađi pacijent kojeg je liječio imao je samo 48 sati. Posjeduje poseban uvid koji nadmašuje druge, shvaćajući da su štetne navike temeljni izvor bolesti mozga. S vremenom, provođenje prekomjernih sati svaki dan ispred tableta, telefona ili televizije može uzeti danak vašem mozgu. U suvremenom društvu glavni način komunikacije uvelike se oslanja na društvene mreže, što je značajna greška koju ne smijemo zanemariti. Ljudsko postojanje temeljno je namijenjeno životu u zajednici, a ne zatvaranju u samicu.
Zdrav mozak je dostižan i jasan cilj koji svatko može postići. Kako biste pozitivno započeli dan, razmislite o tome da se probudite ranije nego inače, otvorite prozor da uđe svjež zrak, duboko udahnete, izvedete nekoliko brzih i jednostavnih vježbi i popijete dvije čaše vode sobne temperature. Rano ustajanje može biti korisno za dobar početak dana, omogućujući vam da uživate u osvježavajućoj kvaliteti zraka otvaranjem prozora. Ne zaboravite unijeti dvije čaše vode u svoju dnevnu rutinu, jer prva čaša pokreće probavu, a druga čaša pomlađuje cijelo tijelo.
Neurokirurzi objašnjavaju da, jednostavno govoreći, ova praksa pomaže u buđenju iz sna. Tijekom spavanja, mozak ostaje angažiran, neumorno podupirući unutarnje organe tijela dok također obavlja nekoliko drugih vitalnih funkcija. Štoviše, ako osoba utone u san sa zagonetnim pitanjem koje mu se mota po glavi, često će se sljedećeg jutra probuditi s rješenjem koje mu je spremno dostupno. Nakon buđenja, mozak uspostavlja veze između misli, procjena i sjećanja, što na kraju pridonosi rješenjima za sljedeći dan. Profesor Ciurea tvrdi da su napori u borbi protiv nesanice neučinkoviti, ali ipak miran san služi kao lijek.
Štetan utjecaj pušenja na mozak odražava njegove negativne učinke na srce. Neophodno je uživati u doručku na miran način. Treba izbjegavati žurbu s doručkom ili ga jesti u žurbi. Profesor ističe važnost uživanja u doručku u mirnom okruženju, uživajući u svakom zalogaju bez ometanja ili smetnji. Stvaranje umirujućeg okruženja omogućuje vašem mozgu da u potpunosti cijeni iskustvo. Kako bi vaše tijelo radilo najbolje tijekom dana, potrebna mu je energija i vitalne hranjive tvari ujutro.
Ovaj faktor je ključan i ne treba ga zanemariti. Mozak ne voli mast ili meso. Neurokirurg preporučuje održavanje visoke kvalitete mesa ako ga odlučite uključiti u svoju prehranu. Iako mozak ne treba meso, male količine mogu poduprijeti tijelo. Odabir niskokaloričnih mesa poput puretine i ribe najpovoljnija je opcija za poboljšanje cjelokupnog zdravlja. Također je važno prepoznati da mozak ne reagira dobro na mast ili sol. Iako rijedak unos ovih tvari, kao nakon blagdanskih slavlja, uglavnom nije štetan, redovita dnevna konzumacija masti može negativno utjecati na mozak i druge bitne organe.
Što je s uživanjem u ukusnim slasticama? Hrana bogata šećerom često se smatra nezdravom jer ne odgovara sva ovoj klasifikaciji. Neurokirurzi sugeriraju da mozak jako preferira tamnu, prirodnu čokoladu, vrući, prirodni kakao ili visokokvalitetni med. Održavanje zdrave prehrane ovisi o dobro uravnoteženoj večeri. Navečer može biti posebno teško potpuno utažiti glad, jer je nemoguće potpuno napuniti želudac. Ključno je naučiti vještinu prepoznavanja kada prestati jesti prije nego što postignete sitost.
Preporučljivo je uglavnom piti običnu vodu, povremeno uživati u voćnim sokovima i izbjegavati gazirana pića. Mozak radi na svom vrhuncu u dva određena vremenska okvira: od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00. Ako nastupi umor, opcija je ponuditi kavu, ali preporuča se piti je polako. Liječnici sugeriraju da je osmijeh najbolji pratilac mozga i da je dostupan svima. Stoga je ključno osloboditi se tuge i monotonije, odlučiti umjesto toga cijeniti radost u malim životnim zadovoljstvima. Zaboravljivost nije samo kod starijih osoba; može se manifestirati i kod mlađih osoba.
Kako bismo spriječili Alzheimerovu bolest, važno je vježbati pamćenje. Davanje prioriteta mentalnim vježbama, poticanje komunikacije i održavanje otvorenog uma ključne su komponente koje treba razmotriti. Uključite se u šetnju i otkrivanje novih lokacija dok stječete znanja i uživate u filmovima i televizijskim programima koji ne samo da pobuđuju vaš interes, već i pružaju značajne uvide, klonite se aktivnosti koje jednostavno gube vrijeme. Sudjelujte u rješavanju križaljki i drugim moždanim igrama. Redovita tjelesna aktivnost uvelike koristi i mozgu. Život je pod utjecajem kretanja. Tri bitne komponente koje tome značajno pridonose su verbalna komunikacija, pisano izražavanje i fizička pokretljivost.