Hrana je važnija nego ikad jer ne utiče samo na zdravlje tijela, već i na raspoloženje i fokus. Činjenica da smo svi u depresiji i slabije se koncentrišemo je jedan od pokazatelja koliko se loše hranimo. Danas otkrivamo šta možete učiniti da to popravite.
- U novije vrijeme postoji sve veći fokus na odabir prehrane kao sredstvo za poboljšanje fizičkog izgleda i opće dobrobiti. Ipak, ograničen broj pojedinaca svjestan je dubokog utjecaja koji naš izbor hrane ima na mozak i njegovu optimalnu izvedbu.
Jeste li znali da izostanak hranjivog doručka ili njegovo potpuno preskakanje može negativno utjecati na vaš mozak? Osim toga, bavljenje višezadaćnim aktivnostima poput telefoniranja tijekom vožnje, pušenja, pijenja i kroničnog stresa također može imati štetne učinke na vaše cjelokupno zdravlje. Kako biste osigurali optimalno zdravlje mozga, ključno je u svoju prehranu uključiti hranjivu hranu s niskim udjelom masti.
- Dobra vijest je da ne morate potpuno izbaciti slatke poslastice, što je svakako olakšanje. Kao što je rekao Alexandru Vlado Ciurea, vrlo iskusni neurokirurg s više od pedeset godina prakse, mozak voli čokoladu, treba mu vodu i, iznad svega, ima snažan afinitet za osmijeh.
S impresivnim profesionalnim putom koji uključuje uloge kao što su profesor, cijenjeni liječnik, ravnatelj hitne bolnice i vrsni neurokirurg, ovaj izvanredni pojedinac uspješno je izveo nevjerojatan ukupno gotovo 23 000 složenih operacija mozga! Sa samo 48 sati, najmlađa osoba kojoj je prisustvovao pokazala je važnost svoje iznimne pronicljivosti.
Posjeduje duboko razumijevanje koje nadilazi ono njegovih vršnjaka, priznajući da su naše štetne navike temeljni katalizator bolesti mozga. S vremenom izlaganje vašeg mozga izobilju vremena ispred uređaja poput tableta, telefona i televizora možda neće biti dobro prihvaćeno.
- U našem današnjem vremenu društvene mreže postale su dominantan način komunikacije, što je značajna greška koja se ne smije zanemariti. Samo naše postojanje inherentno je usmjereno na zajednički suživot, a ne na osamu. Postizanje optimalnog zdravlja mozga dostižan je cilj koji svatko može lako postići.
Da biste svoj dan započeli pozitivno, sve što je potrebno je probuditi se ranije od svoje uobičajene rutine, otvoriti prozor da uđe osvježavajući povjetarac, duboko disati, baviti se nekoliko jednostavnih vježbi i napuniti tijelo s dvije čaše vode sobne temperature. Započinjanje dana na pozitivnoj noti uključuje ustajanje što je ranije moguće, priuštiti sebi priliku pozdraviti okrepljujući zrak otvaranjem prozora i dubokim udisanjem.
Obavezno uključite dvije porcije vode u svoj dnevni režim, jer prva čaša pokreće probavu, a sljedeća čaša pomlađuje cijelo tijelo. Neurokirurzi objašnjavaju da ovaj jednostavan čin pomaže u buđenju iz sna. Čak i tijekom odmora, mozak ostaje aktivan, marljivo podupirući unutarnje funkcije tijela i ispunjavajući brojne ključne uloge.
U slučaju da netko zaspi s neriješenim i zbunjujućim pitanjem koje mu se mota po glavi, probudit će se sljedećeg jutra s odgovorom koji mu je odmah dostupan. Nakon buđenja, mozak uspostavlja veze između misli, procjena i sjećanja, što kulminira stvaranjem rješenja za sljedeći dan.
Profesor Ciurea tvrdi da je borba protiv neprospavanih noći uzaludan pothvat, budući da krajnji lijek leži u mirnom snu. Štetan utjecaj pušenja na mozak odražava njegov štetan utjecaj na srce. Posvetite trenutak uživanju u svom doručku na miran način, suzdržavajući se od brzog konzumiranja ili sudjelovanja u njemu dok ste u prijevozu.
Profesor ističe važnost prepuštanja doručku u mirnom okruženju, uživajući u svakom zalogaju bez ikakvih smetnji ili ometanja. Kako biste u potpunosti uživali u iskustvu, ključno je stvoriti mirno okruženje koje vašem mozgu omogućuje da napreduje. Kako biste osigurali optimalno funkcioniranje tijekom dana, vaše tijelo zahtijeva jutarnji poticaj energije i esencijalnih hranjivih tvari.
Zanemarivanje ovog aspekta nije preporučljivo. Mozak ima gađenje prema masnoj i mesnoj hrani, primijetio je neurokirurg. Ako ipak odlučite konzumirati meso, preporuča se dati prednost kvaliteti. Iako mozgu nije potrebno meso, još uvijek može imati koristi od malih porcija za podršku ukupnim tjelesnim funkcijama.
Odabir nemasnog mesa poput puretine i ribe idealan je izbor za promicanje holističke dobrobiti. Valja napomenuti da mozak ne voli ni mast ni sol. Iako je malo vjerojatno da bi sporadično korištenje ovih spojeva, poput postblagdanske sezone, rezultiralo bilo kakvim štetnim učincima, dosljedan unos masti na dnevnoj bazi može imati negativne posljedice na ključne organe, uključujući mozak.
- Dakle, što je s uživanjem u slatkim delicijama? Važno je napomenuti da se sva slatka hrana ne može klasificirati kao zdrava. Prema stručnjacima za neurokirurgiju, mozak jako voli tamno, neobrađena čokolada, prirodni kakao ili vrhunski med.
Održavanje zdrave prehrane zahtijeva dobro uravnoteženu večeru. No, navečer je potpuno utažiti glad veći izazov jer je nemoguće napuniti želudac do maksimuma. Ključ je razviti vještinu prepoznavanja kada prestati s konzumiranjem i dostizanja točke sitosti.
Poželjno je odabrati običnu vodu kao primarni napitak, povremeno uživati u voćnim sokovima i suzdržati se od gaziranih pića. Mozak pokazuje pojačanu aktivnost tijekom dva određena vremenska razdoblja: od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00 sati. Ako nastupi umor, kava se može ponuditi kao opcija (iako ju je poželjno konzumirati polako).
- Liječnici su istaknuli važnost osmijeha jer je on univerzalno dostupan i najvrjedniji pratilac mozga. Stoga postaje ključno izbjeći osjećaje tuge i monotonije, umjesto toga odlučiti se prihvatiti sreću koja proizlazi iz jednostavnih životnih radosti.
Bitno je priznati da zaboravnost nije ograničena samo na starost, već se može manifestirati iu relativno mladoj dobi. Kako bismo se zaštitili od Alzheimerove bolesti, neophodno je aktivno vježbati pamćenje. Davanje prioriteta mentalnim vježbama, poticanje komunikacije i održavanje pristupa otvorenog uma bitne su komponente u ovom nastojanju.
Uključite se u aktivnosti kao što su hodanje i istraživanje nepoznatih lokacija, kao i uronite u filmove i TV emisije koje ne samo da zaokupljaju vašu pozornost, već također pružaju vrijedne uvide. Izbjegavajte upuštanje u aktivnosti koje samo gube vrijeme. Izazovite svoj um križaljkama i drugim moždanim igrama.
- Redovita tjelesna aktivnost također uvelike koristi mozgu. Kretanje je bitno za postojanje, a tome pridonose tri ključna elementa: verbalna komunikacija, pisano izražavanje i fizička pokretljivost.