U martu 1957. godine, Lorens Džozef Bejder, poznatiji kao Lari, bio je običan prodavac posuđa iz Akrona, Ohajo. Tog 15. marta, odlučio je da iznajmi čamac, poljubi svoju suprugu Meri Lu i otplovi na jezero Eri kako bi uživao u svom omiljenom hobiju – pecanju. Iako su meteorolozi tog dana izdali upozorenja zbog nadolazeće oluje, Lari nije bio zabrinut. Imao je bogato iskustvo kao pecaroš i smatrao je da oluja neće predstavljati ozbiljan problem.

  • Međutim, nekoliko sati kasnije, cela regija je bila pogođena snažnom olujom. Lari, koji je bio na jezeru, nestao je. Njegov čamac je pronađen sutradan, sa manjim oštećenjima i bez jednog vesla. Iako telo nije bilo pronađeno, svi su pretpostavili da je Lari poginuo u toj olujnoj nesreći.

Iako su svi zaključili da je došlo do tragedije, okolnosti oko njegovog nestanka bile su pomalo sumnjive. U to vreme, Lari je imao značajne finansijske probleme, sa dugom od skoro 20 hiljada dolara, kao i poreznu potraživanje. Međutim, policija nije dala puno pažnje tim informacijama, smatrajući da je tragedija jednostavno bila nesrećan slučaj.

  • Za ostalu porodicu Bejder, život je morao da ide dalje. Meri Lu, Larinom udovicom, dobila je životno osiguranje od skoro 40 hiljada dolara, što je omogućilo da nastavi život sa troje dece, uključujući i još jedno koje je bilo u njenoj utrobi.

Pojava dvojnika: Da li je to bio Lari?

Osam godina kasnije, tokom posete prijatelja porodice Bejder Čikagu, dogodilo se nešto neverovatno. Taj prijatelj sreo je čoveka koji je izgledao neverovatno sličan Lorensu Džozefu Bejderu. Ime tog čoveka bilo je Džon Fric Džonson. Bio je poznati radijski i televizijski voditelj, kao i komentator rvanja. Džonson je bio u braku, sa dvoje dece – jedno biološko i jedno usvojeno. On je nosio povez na oku jer je prethodne godine imao tumor iza levog oka, što je dovelo do gubitka oka.

  • Prijatelj porodice Bejder, zajedno sa Lorensovom nećakom, odlučio je da istraži ovu sličnost. Ispostavilo se da su bili u pravu, jer je Džonson u stvari bio Lorens Džozef Bejder, čovek koji je nestao pre osam godina! Nakon što je pristao da da otiske prstiju, oni su upoređeni sa onima koje je Bejder ostavio prilikom služenja vojnog roka, a rezultati su se potpuno poklopili. Čovek koji se vratio bio je istovremeno i Lari i Džonson.

Misterija amnezije ili prevara?

Ovaj slučaj postao je prava misterija. Da li je Lari zaista pretrpeo amneziju i potpuno zaboravio svoj prošli život? Stručnjaci, uključujući tim psihijatara, tvrdili su da je moguće da je imao slučaj amnezije u trajanju od nekoliko godina. Amnezija se, prema njihovim rečima, dešava u slučajevima kada osoba „popunjava praznine“ u sećanju sa lažnim sećanjima. Drugi stručnjaci sugerisali su da je tumor koji je imao Džonson mogao da bude uzrok njegovog gubitka pamćenja.

  • Iako su stručnjaci bili podeljeni, javnost nije verovala u priču o amneziji. Mnogi su sumnjali da je sve zapravo bila prevara. Prvo, postoje informacije o velikim dugovanjima koje je Lari imao pre nestanka. Zatim, njegova porodica je primila veliku sumu novca iz životnog osiguranja, što je izazvalo sumnje u iskrenost njegovog nestanka. Čak i tokom njegovog „drugog života“, Bejder je izgubio mnoge prijatelje, koji su ga smatrali prevarantom i lažovom.

Posledice za porodicu Bejder

Lorensov povratak donio je mnoge komplikacije. Meri Lu, njegova prva žena, suočila se s gubitkom prava na socijalnu pomoć koju je primala dok je on bio nestao. Osiguranje je zahtevalo da vrati sav novac koji je dobila, dok je morala da raskine veridbu koju je nedavno započela. Džonsonov povratak takođe je uticao na njegovu drugu ženu, jer je njihov brak proglašen nevažećim, jer je Lari već bio u braku pre nego što je sa njom stupio u brak.

  • Za razliku od Meri Lu, koja je tražila razvod, druga gospođa Bejder odlučila je da ostane sa svojim mužem bez obzira na sve.

Završna poglavlja: Smrt i neizvesnost

Na kraju, slučaj Lorensa Džozefa Bejdera bio je zatvoren, ali ne na način na koji su ljudi očekivali. Smrt je prekinula dalja istraživanja. Maligni tumor, koji je Džonsonu uzeo oko, vratio se i u mnogo zloćudnijem obliku. Džonson, odnosno Bejder, preminuo je 16. septembra 1966. godine u bolnici u Omahi, sa nepunih 40 godina.

  • Misterija koja okružuje nestanak i povratak Lorensa Džozefa Bejdera i dalje traje. Da li je zaista bio žrtva amnezije, ili je sve bila samo prevara, ostalo je nejasno i predmet spekulacija do danas.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here