Naši kućni ljubimci su dio naše obitelji i tako se i treba s njima odnositi,u današnjem članku Vam donosimo par savjeta na koje stvari bi ste trebali obratiti pažnju i tako saznati da li je sve u redu sa Vašim krznenim prijateljima..
- Briga o zdravlju kućnih ljubimaca jedan je od ključnih zadataka svakog vlasnika. Iako psi i mačke često deluju otporno i ponašaju se kao da im ništa nije, postoje određeni znaci koje nikako ne bi trebalo zanemariti. Problemi sa zdravljem ljubimaca nisu uvek očigledni, a prepoznavanje simptoma na vreme može biti presudno za njihovo izlečenje, pa čak i preživljavanje. Upravo iz tog razloga, veterinar Ben odlučio je da putem društvene mreže TikTok upozna vlasnike sa situacijama koje zahtevaju hitan odlazak kod veterinara, jer mogu ukazivati na ozbiljne, pa i životno ugrožavajuće probleme kod ljubimaca.
Jedan od simptoma koji treba da izazove momentalnu zabrinutost jeste nemogućnost mokrenja. Ako primetite da vaš pas ili mačka pokušava da urinira, ali bezuspešno, ili se napreže bez ikakvog rezultata, to može biti znak ozbiljnog zdravstvenog stanja. Ovakvi problemi naročito su česti kod mužjaka mačaka, a ukoliko se ne reaguju odmah, mogu dovesti do nakupljanja mokraće, oticanja bešike, povećanja nivoa toksina u organizmu, pa čak i do pucanja mokraćnog mehura, što je životno ugrožavajuće stanje.
- Još jedna situacija koju ne treba ignorisati je kada pas iznenada dobije napet i naduven stomak, a istovremeno pokušava da povrati, ali bez uspeha. Ovo stanje može ukazivati na GDV – uvrtanje želuca, poznato i kao želudačna dilatacija i volvulus. Radi se o hitnom medicinskom stanju koje najčešće pogađa pse velikih rasa. U tom slučaju želudac se puni gasovima i uvrće, što dovodi do blokade, prekida dotoka krvi i mogućeg kolapsa organa ako se ne reaguje na vreme.
Treći ozbiljan razlog za hitan odlazak veterinaru jeste ako je ljubimac pojeo nešto što je za njega otrovno. Mnogi psi su poznati po tome da jedu sve što im dođe pod njušku, pa nije retkost da unesu supstance koje su opasne po njihovo zdravlje. Ako se odmah ne reaguje, otrov može ući u krvotok i izazvati ozbiljne komplikacije. U ranim fazama trovanja moguće je izazvati povraćanje i izbaciti štetnu materiju iz organizma, ali već nakon jednog ili dva sata ta metoda postaje neefikasna, jer otrov napušta želudac.
- Ako ljubimac doživi napad, odnosno epileptični napad ili neku vrstu konvulzije, koja traje duže od pet minuta, takođe je potrebno hitno potražiti stručnu pomoć. Duži napadi mogu naneti trajnu štetu mozgu, a više napada u toku dana može biti znak teže bolesti. Čak i ako se nakon toga životinja ponaša normalno, potrebno je sprovesti dijagnostiku kako bi se otkrio uzrok i sprečile dalje komplikacije.
Problemi sa disanjem takođe su alarm za uzbunu. Ukoliko pas ili mačka diše ubrzano, koristi mišiće stomaka za disanje, dahće bez prestanka ili, u slučaju mačke, diše kroz otvorena usta, to može ukazivati na ozbiljan problem sa plućima, srcem ili disajnim putevima. Svaka promena u načinu disanja treba da bude razlog za odlazak kod veterinara, jer je disanje osnovna telesna funkcija, a problemi s njom često ukazuju na teške bolesti.
- Još jedna od situacija koje se ne smeju olako shvatiti jeste teška fizička trauma. Ukoliko je pas udaren automobilom, pao sa visine ili doživeo bilo kakav jak udarac, čak i ako na prvi pogled izgleda kao da mu nije ništa, potrebno je da ga veterinar pregleda. Životinje su poznate po tome da veoma dobro prikrivaju bol i simptome, pa čak i ozbiljna unutrašnja oštećenja mogu proći nezapaženo. Bilo kakva promena u ponašanju nakon nesreće može biti signal da nešto nije u redu.
Veterinar Ben zaključuje da je odgovornost svakog vlasnika da pažljivo posmatra svoje ljubimce i reaguje na vreme. Ignorisanje simptoma, nada da će sve proći samo od sebe ili pokušaj kućnog lečenja može dovesti do katastrofalnih posledica. Životinje ne mogu da govore, ali njihova tela jasno pokazuju kada su u nevolji. Na vlasnicima je da nauče da slušaju te znakove. Briga, pažnja i pravovremena reakcija ključ su za dug i zdrav život svakog kućnog ljubimca.