Sigurni smo 100% da ovo dosad niste ni videli a ni čuli za ovako nešto,u Srbiji se nalazi kuća koja sa pravom nosi prvo mesto po inovativnosti i neobičnosti a ono što je ovaj čovek naslikao na svojoj kući je podelio mišljenja,nakon što vidite o čemu se radi pišite nam Vaše mišljenje..

  • U mnogim mestima širom Balkana postalo je uobičajeno da gastarbajteri, ljudi koji su godinama radili u inostranstvu kako bi obezbedili bolji život sebi i svojim porodicama, ulažu u izgradnju luksuznih kuća u svom rodnom kraju. Te kuće, često mnogo veće od potreba jednog domaćinstva, postale su simbol uspeha i povratka u zavičaj. Prepoznatljivi elementi poput masivnih ograda, lavova na kapijama, zlatnih detalja i skupocenih fasada već odavno su deo ove pojave, gotovo kao svojevrsni “standard” vizuelnog identiteta gastarbajterskog stila.

Međutim, jedna kuća u Srbiji nedavno je izazvala pravu buru na društvenim mrežama zbog dodatka koji je prevazišao sve do sada viđeno. Na prvi pogled, ono što najviše upada u oči jeste intenzivno crvena fasada – boja koja sama po sebi izaziva snažan vizuelni utisak i ne prolazi neprimećeno. Ali ono što je zapravo pokrenulo lavinu komentara jeste mural naslikan na vrhu kuće – prikaz manastira Ostrog u zlatnim tonovima.

  • Ovaj umetnički dodatak na privatnoj porodičnoj kući podelio je javnost. Dok jedni pozdravljaju originalnost i izražavaju divljenje prema duhovnoj simbolici koju mural nosi, drugi sumnjaju u estetski sklad i pitaju se da li je ovakav spoj boja i religijskog motiva na fasadi previše. Ne može se poreći da je gest vlasnika kuće duboko ličan – manastir Ostrog je jedno od najvažnijih pravoslavnih svetilišta, a njegova slika verovatno ima snažnu emotivnu i duhovnu vrednost za vlasnike doma.

Ipak, ono što je trebalo da bude čin lične vere i izražavanja, postalo je predmet šale i satire na internetu. Fotografija kuće počela je da se deli širom društvenih mreža, uz komentare koji variraju od duhovitih dosetki do ozbiljne kritike na račun ukusa i pristupa arhitektonskom uređenju privatnog prostora. Neki korisnici pohvalili su smelost, dok su drugi komentarisali da su granice između umetnosti i kiča sve nejasnije.

  • Ovaj slučaj otvorio je širu raspravu o tome koliko slobode treba imati pojedinac kada uređuje svoj dom u zajedničkom, javno vidljivom prostoru. Da li je privatna kuća zaista potpuno privatna kada svojim izgledom utiče na vizuelni identitet ulice, sela ili naselja? I gde je granica između ličnog izražavanja i estetskog terora nad okolinom?

Bez obzira na to s koje strane se gleda, ova kuća jeste primer kulturnog fenomena koji se ponavlja već decenijama: potreba da se kroz graditeljstvo izrazi postignuti uspeh i identitet, čak i kada to uključuje izraze koji nisu konvencionalni. Možda u toj potrebi za ostavljanjem traga ima nečeg vrlo ljudskog – želje da se, posle godina tuđine, ostavi nešto upečatljivo, nešto što će trajati i podsećati da se vredno radilo, štedelo i sanjalo.

  • U svakom slučaju, mural manastira Ostrog na kući sa crvenom fasadom sigurno neće brzo biti zaboravljen. Da li je to spoj vere, umetnosti i individualizma – ili pak primer neukusa, ostaje otvoreno za tumačenje. Ali jedno je sigurno – priču o ovoj kući Srbija još dugo neće prestati da prepričava.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here