Zadivljujuća moderna priča, koju poznaje gotovo svaki građanin Srbije, vrti se oko izvanredne priče Jean-Stephanea Decudiera, francuskog vojnika, i Milice Đorđević Bojković, djevojke s Kosova i Metohije. Putevi su im se isprepleli 2000. godine, gdje su uspostavili redovitu vezu. I nakon dva desetljeća Milica je ostala urezana u Žanovu srcu, zbog čega se 2020. godine vratio u Srbiju s jedinim ciljem da je pronađe. No, to nije bio posljednji vojnikov susret u potrazi za mladom djevojkom. Žan-Stefan je 13. januara 2024. ponovo stigao u Kragujevac kako bi zajedno s Milicom dočekao Srpsku novu godinu i obilježio ovu posebnu priliku.

I nakon 24 godine njihov odnos ostao je nepromijenjen, kako je objasnio Jean-Stefan. S velikim zadovoljstvom uživa u svim Miličinim izuzetnim jelima, kojima se ne prestaje pohvaliti svojim prijateljima u Francuskoj. Njihovi su dani ispunjeni zadivljujućim razgovorima i radosnim prisjećanjem na prvi susret. Po mom dolasku 13. siječnja na proslavu pravoslavne Nove godine odmah su me zasuli zahtjevi za susret. Čini se da je naša priča, Miličina i moja, svima još uvijek duboko urezana u sjećanje. Iako žudim za njezinom prisutnošću, održavamo redovitu komunikaciju i odlučan sam organizirati što više druženja. I Francuz dijeli taj osjećaj.

Na svom nedavnom putovanju imao je priliku da istraži ne samo grad Kraljevo, već i manastir Žiču, a znamenitosti su ga potpuno oduševile. Među sjećanjima koja se izdvajaju jedno je posebno živo – srdačan zagrljaj i nevini pogled mlade djevojke s Kosova i Metohije. No, vrhunac njegova posjeta nedvojbeno je bila kulinarska avantura bez premca u koju se upustio. Milica, danas zrela žena i majka dvoje djece, poznata je među vojnicima po izuzetnom talentu u kuhinji. Uz radosni smijeh željno iščekuje priliku da još jednom okusi Miličine preslatke kreacije, uključujući sarmu, burek, ajvar i druge srpske delicije. Zaigrano priznaje da bi se u Francusku mogao vratiti s nekoliko kilograma viška, ali mogućnost ponovnog uživanja u ovim jelima previše je primamljiva da bi joj se oduprijelo.

Jean-Stefan i Milica vodili su opsežne razgovore, razmjenjivali priče i emocije, pa čak i predstavili svoju djecu jedno drugom. Unatoč tome, Francuz se žali što mu svaki posjet prođe u trenu, ali ostaje odlučan da Milici pokaže svoju domovinu. Tijekom posljednjeg posjeta u kolovozu 2022. imao sam privilegiju zadubiti se u razne teme sa svojim domaćinom. Jedna posebna tema razgovora bila je oko mog putovanja u Republiku Kosovo. U pratnji mog sina, imali smo divnu priliku boraviti u Miličinom domu u fantastičnih 15 dana. Vrijeme je isparilo dok smo uranjali u vrtlog osjećaja, ostavljajući nas da čeznemo za još. Zbog toga sam već počeo s pripremama za sljedeći posjet, koji će uključivati ​​upoznavanje Milice s njezinim rodnim krajem i upućivanje poziva cijeloj njezinoj obitelji da sudjeluje u čudima Francuske. No, tračak tuge prati čin pakiranja stvari i rastanka, jer vrijeme je prebrzo izmaklo.

Treba istaći da je reč o licu koje je od 2000. do 2001. godine imalo službu u multinacionalnim snagama stacioniranim na Kosovu i Metohiji. U početku su francuske trupe bile raspoređene u Banjskoj, ali su kasnije prebačene u Novo Selo. Njihova nazočnost bila je ključna za razne operacije u Kosovskoj Mitrovici, uključujući i čuvanje Austerličkog mosta, koji je u to vrijeme, nažalost, pretrpio oštećenja. Žan-Stefan je cijeli dan bio odgovoran za osiguranje konvoja koji su prevozili Srbe iz sela Gojbulja u Kosovsku Mitrovicu, omogućavajući dostavu osnovnih namirnica. Dok je obavljao svoju dužnost zaštite konvoja, primijetio je mladu djevojku kako se zabrinuto vukla za svojom majkom dok su se probijali prema kamionu. Ohrabrujućim pogledom i utješnim osmijehom ublažio je njezine brige i uvjerio je da je u sposobnim rukama.

Jean-Stefan se prisjetio vremena kad ju je često viđao kako provjerava njegovu prisutnost u selu kad god bi pokraj njega prošla vojna vozila. U njezinu je osmijehu djelovala doza sramežljivosti. Međutim, tijekom službenog posjeta selu, uočio ju je zaokupljenu svojom voljenom razbibrigom branja jagoda. Prilazeći mu, ljubazno mu je ponudila jedan, a od tog trenutka pozdravljala bi ga mahanjem svaki put kad bi im se putevi ukrstili. Kad je imala samo osam godina, Milica je razvila posebnu vezu s francuskim vojnikom po imenu Jean-Stefan, koji se prema njoj odnosio s ljubavlju kćeri. Prije polaska s Kosova i Metohije, francuski vojnici priredili su vojnu svečanost ispred lokalna škola. Na tom događaju Žan je Milici poklonio Barbie lutku, dar od srca koji je kupio u Prištini. Ova draga uspomena ostala je duboko urezana u Miličinom sjećanju do danas.

Živeći u osebujnom gradu Arsaku, smještenom u blizini Bordeauxa, Jean-Stefan duboko je angažiran u industriji proizvodnje vina zajedno sa svojim srpskim partnerom. Zajedno su krenuli u misiju podijele svoju zadivljujuću priču s djecom diljem svijeta. Iako je njihova životna priča pretočena u strip, trenutno je dostupna samo na francuskom jeziku. Njihov je krajnji cilj, kako gorljivo prenose, nadahnuti pojedince svih generacija da prigrle moć čuda i nepokolebljivo slijede svoje najdublje težnje. Osim toga, ova priča služi kao dirljiv podsjetnik da se trajna prijateljstva mogu iskovati čak iu najizazovnijim okolnostima.

Besplatno