Priča Seline i Josepha Quinonesa iz Kolorada privukla je veliku pažnju zbog svog nevjerojatnog otkrića. Nakon više od 17 godina braka i troje djece, Selina je odlučila istražiti svoje obiteljske korijene kroz opsežnu DNK analizu, nadajući se da će saznati više o svojoj lozi. Međutim, umjesto traženih informacija o predcima, otkrila je nevjerojatnu povezanost – njen muž Joseph zapravo je njen rođak.
- Iako je ovo otkriće moglo šokirati mnoge, Selina je, unatoč početnom iznenađenju, odlučila ostati uz svog supruga i obitelj. Ispričala je da se osjećala “poraženo” kad je saznala vijest, no unatoč tome, njezini osjećaji prema Josephu nisu se promijenili. Dapače, rekla je da se osjeća još dublje povezanom s njim. Nisu im smetale ni negativne reakcije i komentari iz javnosti koji su ih savjetovali da raskinu brak zbog ove veze.
Selina ističe da joj je obitelj i dalje najvažnija, a ona i Joseph su uspješno savladali ovu iznenadnu prepreku. Ponosna je na svoje troje djece i ističe da svi oni, uključujući i njenog muža, imaju jedinstven set prstiju na rukama i nogama – što je još jedan zanimljiv detalj u ovoj već neobičnoj priči.Ovo iznenadno otkriće svakako je otvorilo brojne diskusije, ali par ostaje čvrsto ujedinjen i odlučan da nastavi svoj život zajedno.
BONUS TEKST
Hedi Lamar je žena koja je obeležila istoriju na više načina – ne samo zbog svoje očaravajuće lepote koja ju je učinila zvezdom Holivuda, već i zbog izuma koji je zauvek promenio svet. Iako je bila Jevrejka, njeno ime zauzima posebno mesto čak i u najvećim istorijskim krugovima, jer je bila i izumiteljka koja je pomogla u pobedi protiv nacista, ali i omogućila razvoj tehnologija koje danas koristimo, uključujući bežični internet.
Razrada:
Rođena 1914. godine u Beču, Hedi Lamar je od mladosti pokazivala znakove izuzetne inteligencije. Učili su je svetski jezici, a sa svega 17 godina već je počela da se pojavljuje pred kamerama, brzo osvajajući Holivud. Međutim, njeno življenje u luksuzu nije bilo lako, jer je brzo zapala u ruke bogatog i moćnog Frica Mandla, jednog od najbogatijih ljudi u Austriji i strastvenog naciste. Ubrzo nakon venčanja, Mandl je zabranio Hedi da se bavi glumom, tjerajući je da bude “ukras” u njegovoj vili, gde je često bila u društvu nacista, čak i samog Adolfa Hitlera.
- Iako je živela pod njegovom strogom kontrolom, Hedi je uspela da pobegne i vrati se u svet filma. Njena najpoznatija uloga bila je u filmu Ekstaza (1933), gde je snimila prvu scenu orgazma na velikom platnu i potpuno se obnažila. Ova scena izazvala je ogroman skandal, ali Hedi nije marila za kritike. Izjavila je da nije želela da je kontrolišu, a njena hrabrost da se suprotstavi normama društva bila je samo početak njenog puta ka stvaranju trajnog uticaja na svet.
Međutim, Hedi nije bila zadovoljena samo svojom glumačkom karijerom. Iako su joj uloge često bile sporedne i nisu uzimale u obzir njen intelekt, ona nije gubila strast prema nauci. Kao žena u muškom svetu, Hedi je doživela marginalizaciju u industriji, ali je to nije zaustavilo. Iako je njena lepota bila njeno prokletstvo, ona je, kako kaže autor Ričard Rouds, najviše uživala u intelektualnim razgovorima, želeći da doprinese svetu na mnogo dublji način.
- Njena želja da pomogne u borbi protiv nacista postala je osnova za jedan od najvažnijih izuma 20. veka. Fascinirana razvojem torpeda, Hedi je shvatila da bi daljinsko upravljanje torpedima pomoću radio-talasa moglo poboljšati preciznost. Ali, kako bi izbegla presretanje tih signala, osmislila je sistem koji bi stalno menjao frekvencije. Sa kompozitorom Džordžom Antajlom razvila je tehnologiju preskačućih frekvencija, patentiranu 1942. godine kao “Tajni sistem za komuniciranje”. Ovaj izum postao je temelj za mnoge tehnologije koje danas koristimo, uključujući bežični internet, GPS, i Bluetooth.
Iako je njen izum bio zanemaren tokom njenog života, nakon decenija ignorisanja i nipodaštavanja, Hedi Lamar je posthumno dobila priznanje za svoj doprinos. U 1997. godini dodeljena joj je nagrada Pioneer Award od strane Electronic Frontier Foundation, a njen sin je preuzeo nagradu u njeno ime. Tri godine kasnije, Hedi je preminula, a sahranjena je u Austriji prema vlastitoj želji.
Zaključak:
Iako je Hedi Lamar ostala upamćena kao jedna od najlepših žena svih vremena, njen pravi nasleđe leži u njenim inovacijama koje su postale ključne za razvoj savremene tehnologije. Njeni izumi su omogućili brojne tehnološke napretke, uključujući modernu bežičnu komunikaciju i tehnologije koje su postale osnova za mnoge uređaje u svakodnevnom životu. Život Hedi Lamar pokazuje kako se lepotu, talenat i intelekt mogu ujediniti kako bi se postigao pravi uticaj na svet, iako je, kao žena, često bila nedovoljno prepoznata. Njen značaj je danas neosporan, a ona će zauvek ostati upamćena kao izumiteljka koja je pomogla da svet bude bolji i povezaniji.