Prvi reket Srbije, Novak Đoković u pokušaju da vrati ljudima želju za sportom i njegov humanitaran gest su doživi krah. U nastavku saznajte više detalja vezanih za ovu temu…

Najbolji svetski teniser Novak Đoković odlučio je da, u momentima kada se svet još uvek borio s nepoznanicama pandemije, pokuša da tenisu vrati duh zajedništva i prisnosti s publikom. U tom duhu, pokrenuo je Adria Tour – humanitarni turnir koji je imao za cilj ne samo promociju sporta, već i vraćanje radosti ljudima nakon dugog perioda izolacije i strogih epidemioloških mera.

  • Ideja je bila da kroz seriju mečeva, koji bi se igrali u gradovima bivše Jugoslavije, tenis ponovo dođe do ljudi. Uz učešće vrhunskih igrača iz regiona i sveta, događaj je nosio i humanitarnu dimenziju, jer je deo prihoda bio namenjen onima kojima je pomoć najpotrebnija. Turnir je odmah izazvao ogromno interesovanje, a tribine su bile pune – što se tada činilo kao simbol nade i povratka svakodnevici.

Međutim, entuzijazam nije bio univerzalan. Posebno u inostranstvu, Adria Tour je naišao na ozbiljne kritike. Mnogi novinari i komentatori sa Zapada su burno reagovali. Nik Mekarvel, novinar iz Sijetla, među prvima je istupio s oštrom osudom turnira. Istakao je da je šokiran scenama sa događaja – hiljade ljudi bez maski, prisutnost dece, prijatelja, navijača i novinara bez fizičke distance. U njegovim rečima bilo je jasnog negodovanja: „Ne mogu da poverujem da ovo rade. To je neodgovorno i nepromišljeno.“ Dodao je i da su svi koji su dozvolili takav kontakt među ljudima jednostavno „izgubili kompas“.

  • Još jednu kritiku uputio je britanski novinar Stuart Fraser, saradnik lista Times. On je video snimke s tribina i izjavio da su delovali nestvarno, kao da su zabeleženi pre nekoliko godina, u vreme kada pandemija nije ni postojala. U njegovom komentaru oslikana je zabrinutost zbog kontrasta između slike iz Srbije i ostatka Evrope, gde su mere bile daleko restriktivnije.

Na ove komentare, Novak je odgovorio smireno i promišljeno. Pokušao je da objasni da u Srbiji i regionu pristup pandemiji nije bio identičan kao u drugim zemljama, te da su mere dozvoljavale održavanje takvih događaja. „Kod nas je situacija drugačija. Mi poštujemo lokalne propise i pravila, i prema njima smo se rukovodili kada smo planirali turnir“, izjavio je tada Đoković.

  • Njegovo objašnjenje izazvalo je podeljena mišljenja. Dok su jedni hvalili njegovu inicijativu i videli Adria Tour kao simbol otpora strahu i ograničenjima, drugi su insistirali na tome da nijedna ideja, ma koliko humana i dobroćudna bila, ne može biti iznad opasnosti koju nosi pandemija.

Za mnoge iz regiona, Novakovo angažovanje i lično učešće predstavljali su dokaz koliko mu je stalo da pomogne ljudima, da vrati sport u život i da tenisu udahne novu snagu. Mnogi su ga podržavali i kao simbol nade i pokretač pozitivnih promena. No, istovremeno, javnost je podeljena – između želje za povratkom normalnog života i straha od mogućih posledica.

  • Bez obzira na sve negativne komentare, Đoković je ostao pri stavu da je sve urađeno u najboljoj nameri. Istakao je da nije bilo namere da se bilo kome naudi, niti da se ignorišu zdravstveni rizici. Naprotiv, cilj je bio da se pošalje poruka da uz poštovanje pravila i odgovorno ponašanje, život može da ide dalje, makar u nekoj prilagođenoj formi.

Adria Tour će ostati zapamćen kao pokušaj da se sport i zajedništvo povrate u svet koji je mesecima bio zatvoren i uplašen. Bio je to trenutak optimizma i snage, ali i podsetnik koliko je balans između nade i opreza teško uspostaviti. Novak Đoković, kao čovek koji često izlazi iz okvira i ne boji se izazova, još jednom je pokazao da mu nije strano preuzimanje rizika – posebno ako veruje da to može doneti nešto dobro. Iako reakcije nisu bile jedinstvene, njegova namera ostaje jasna – vratiti ljudima osmeh kroz igru koju voli.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here