Otkrijte načine kako spriječiti ili umanjiti intenzivne tegobe povezane s menopauzom. Menopauza označava najznačajniju hormonalnu promjenu za žene starije od 50 godina. Nadalje, to je potpuno prirodan aspekt puta starenja. Smatra se da ste ušli u menopauzu kada niste imali menstruaciju punu godinu dana.
- Menopauza se obično događa oko 51. godine života. Ipak, hormonalne promjene mogu započeti već u tridesetima, slično kao kod poznate glumice, a mogu započeti i u četrdesetima, s tim da je stupanj tih hormonalnih promjena različit kod žena. Dok neke žene trpe valove vrućine, probleme sa spavanjem, noćno znojenje i promjene raspoloženja, druge možda neće osjetiti niti jedan od ovih simptoma. Razlika između perimenopauze i menopauze.
Prijelaz u menopauzu poznat je kao perimenopauza. Prema stručnjacima klinike Cleveland, jajnici počinju smanjivati proizvodnju hormona estrogena i progesterona, što dovodi do nepravilnosti u menstrualnom ciklusu. Ova faza ukazuje na to da se tijelo priprema za prekid oslobađanja jajašca i da je kraj reproduktivne faze blizu. Početak perimenopauze razlikuje se od osobe do osobe.
- Svaka žena prolazi kroz stadij perimenopauze, koji može trajati nekoliko godina; međutim, ne susreću se sve žene sa simptomima povezanima s ovim prijelazom. Tijekom perimenopauze žene mogu doživjeti različite simptome kao što su izostanak menstruacije, promjene u duljini ili protoku ciklusa, valovi vrućine, pojačano mokrenje, problemi sa spavanjem i emocionalne fluktuacije.
Važno je da žene shvate da je trudnoća još uvijek moguća tijekom ove faze, jer ovulacija još uvijek može biti neredovita. Što uzrokuje razlike u simptomima menopauze? Neke žene imaju blaže simptome tijekom perimenopauze i menopauze, dok se druge suočavaju s intenzivnijim izazovima.
- Iako znanost tek treba dati jasno objašnjenje za ovu varijaciju, vjeruje se da genetski čimbenici ili tjelesne upale mogu igrati ulogu. Dr. Anna Kabeka, specijalistica za žensko zdravlje, objašnjava da žene koje boluju od dijabetesa i inzulinske rezistencije mogu imati intenzivnije simptome, kao i pušačice i pretile žene koje se suočavaju sa zdravstvenim izazovima. Preporučljivo je procijeniti svoje stanje čim se počnete osjećati loše kako biste utvrdili točan problem.
Upravljanje hormonskim promjenama nakon pedesete godine. Menopauza je složen i prirodan proces, ali ne znači da morate trpjeti mjesece ili čak godine nelagode. Nakon prepoznavanja simptoma menopauze, poželjno je posjetiti svog ginekologa i dogovoriti se o daljnjim koracima. Dr. Kabeka preporuča usvajanje zdravih životnih navika u borbi protiv izazovnih simptoma menopauze, ističući važnost pravilne prehrane, stalne hidracije, dovoljnog sna i idealne tjelesne aktivnosti.
- Svojim pacijentima savjetuje da uz proteine i visokokvalitetne masti u svoje obroke uvrste raznovrsno povrće i povrće, zajedno s voćem s niskim glikemijskim indeksom poput bobičastog voća. Minimiziranje izloženosti stresu ključno je i bitno je rutinski pratiti razine reproduktivnih hormona, budući da ti podaci omogućuju liječniku da prepiše terapiju ako simptomi postanu nepodnošljivi.