Idealan doručak za promicanje zdravlja debelog crijeva je onaj u kojem se izbjegava pržena i teška hrana. Optimalan doručak za čišćenje debelog crijeva: Ublažava nadutost i pospješuje probavu. Ljudsko tijelo posjeduje urođenu sposobnost samoregulacije, koja djeluje učinkovito kada organi i sustavi rade bez problema.

  • Kada dođe do kvarova, toksini se mogu nakupiti u tkivima zbog nepravilne eliminacije, što negativno utječe na vaš izgled i cjelokupno zdravlje. Za eliminaciju toksina iz crijeva neophodno je izbaciti svu prženu hranu jer ona pospješuje apsorpciju štetnih tvari i povećava njihovu toksičnost. Umjesto toga, medicinski stručnjaci predlažu da započnete dan s čašom tople vode uz kašu za doručak.

Prema liječnicima, jutarnja konzumacija zobene kaše (ili riže) može pomoći u zaštiti želučane sluznice od štetnih učinaka i pokrenuti procese detoksikacije tijela. Za početni obrok poželjno je uključiti proteine, poput kuhanog jajeta uz malo kaše. Kako biste poboljšali zdravlje crijeva, razmislite o uključivanju mekinja, zelja i hrane s visokim udjelom beta-karotena u svoje obroke, poput bundeve, špinata, mrkve, slatkog krumpira i brokule.

  • Štoviše, uključivanje borovnica, crvenog graha, oraha i hrane bogate vitaminima B doprinijet će antioksidativnoj zaštiti vašeg tijela. Zahvaljujući netopivim vlaknima, kaša pospješuje rad crijeva i pomaže u eliminaciji toksina. Nadalje, unos samo tri grama topivih zobenih vlakana može smanjiti razinu kolesterola

BONUS TEKST

Dobrobit našeg sluha i ušiju je nešto što često zanemarujemo, ali mnoge radnje koje se čine bezazlenim mogu dovesti do značajne i trajne štete, s štetnim učincima koji se često otkrivaju tek nakon duljeg razdoblja. Srećom, postoje metode za zaštitu vaših ušiju dok starite. Reagiraj Shutterstock Otorinolaringolozi, specijalisti za ovo područje, savjetuju postupke kojih se sami ne pridržavaju, a koji pomažu u održavanju dobrog sluha.

  • Zaštita sluha Obavezno ponesite čepiće za uši prije nego što krenete. Doktorica Maura Cosetti s Instituta za uho u New Yorku ističe nužnost nošenja čepića za uši, jer različiti scenariji poput koncerata ili sportskih događaja mogu vaše uši izložiti glasnim i možda štetnim zvukovima. Gubitak sluha uzrokovan bukom nepovratan je i ne može se popraviti, što naglašava važnost prevencije u očuvanju zdravlja sluha.

Sigurnost u zraku Dr. Bradley B. Block preporučuje korištenje dekongestiva ili specijaliziranih čepića za uši za one koji imaju začepljenost nosa tijekom letova. Alternativno, problemi s izjednačavanjem tlaka tijekom slijetanja mogu dovesti do bolova u ušima, potencijalno rezultirajući nakupljanjem tekućine u uhu ili čak puknućem bubnjića. Osim toga, predlaže korištenje čepića za uši opremljenih filtrima koji pomažu u upravljanju fluktuacijama tlaka tijekom leta.

  • Izloženost glasnim zvukovima može dovesti do oštećenja sluha. Važno je ne zanemariti probleme vezane uz sluh. Oštećenje sluha Dr. Sreekant Cherukuri naglašava da se promjene u sluhu ne smiju zanemariti jer postupno slabljenje sluha može signalizirati značajne zdravstvene probleme. Neliječeni gubitak sluha može dovesti do različitih potencijalnih problema, poput povećanog rizika od tjeskobe, depresije, društvene izolacije, pa čak i padova.

Istraživanja pokazuju da osobe s oštećenjem sluha imaju 61% veću vjerojatnost razvoja demencije, dok uporaba slušnih pomagala može smanjiti učestalost demencije za 32%. Izbjegavajte korištenje štapića za čišćenje ušiju. Dr. Bradley B. Block upozorava protiv prakse samostalnog čišćenja ušiju, napominjući da tijelo samo po sebi stvara i eliminira vosak, koji djeluje kao zaštita od vode i infekcija.

  • Uklanjanje voska može rezultirati problemima poput bolnih infekcija (otitis externa), suhoće, svrbeža i mogućeg oštećenja bubnjića. Ako osjetite višak voska ili gubitak sluha, posavjetujte se s liječnikom radije nego da pokušavate sami očistiti uši. Ako imate problema s prekomjernom ušnom voskom ili oštećenjem sluha, potražite savjet liječnika. Budite oprezni oko glasne glazbe.

Dr. Robert Sataloff upozorava da dugotrajno izlaganje glasnoj glazbi putem slušalica može oštetiti vaš sluh. Iako su neki moderni uređaji opremljeni limiterima glasnoće, rizik je ako je zvuk toliko glasan da ga čuje netko u blizini. Predlaže korištenje slušalica za poništavanje buke kako bi se smanjila potreba za glasnoćom i savjetuje da se glazba ne sluša pri najvećoj glasnoći. Klonite se štetnih lijekova.

  • Dr. Sataloff preporučuje izbjegavanje ototoksičnih lijekova, koji mogu oštetiti sluh, uključujući određene antibiotike i kemoterapijske agense. Ovi lijekovi mogu dovesti do trajnog gubitka sluha. Prije početka bilo kakvog liječenja posavjetujte se s liječnikom kako biste utvrdili je li lijek toksičan i, ako jest, raspitajte se o sigurnijim alternativama koje neće negativno utjecati na vaš sluh.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here