Muškarci su jednako fascinantni kao i žene, posebice njihova tijela koja posjeduju niz funkcija koje i dalje zbunjuju istraživače. Na čuđenje mnogih, G točku posjeduju i muškarci. Muško tijelo krije brojna iznenađenja. Mnoge njegove misterije ostaju uglavnom neprepoznate, ne samo od strane žena nego i od samih muškaraca.

Postupno starenje Mladolik izgled muškog lica traje značajno dulje u odnosu na ženski. To se može pripisati sporijem opadanju koncentracije kolagena u muškoj koži, što rezultira većom otpornošću na bore i oštećenja. Sposobnost dojenja Zaista, dobro ste shvatili. Mužjaci posjeduju i žlijezde sposobne za proizvodnju mlijeka.

Međutim, ova pojava označava anomaliju unutar muške fiziologije. Do prekomjerne proizvodnje hormona prolaktina može doći u različitim situacijama. To može biti posljedica određenih lijekova i tretmana usmjerenih na stimulaciju srca, problema povezanih s hipofizom i hipotalamusom, upotrebe opioida ili čak jake gladi.

Gubitak kose Iako bi moglo biti utješno vjerovati da se genetska predispozicija za ćelavost nasljeđuje isključivo preko X kromosoma od majke, ova ideja nije točna. Drugi značajni čimbenici također igraju ulogu. Kad je muškarčev otac ćelav, vjerojatnost da će doživjeti gubitak kose raste za 60%. Osim toga, muški hormoni utječu na folikule dlake, što dovodi do postupnog smanjenja sposobnosti tijela za stvaranje nove kose.

Rizik od ćelavosti dodatno povećavaju čimbenici kao što su stres i neadekvatna prehrana. Sindrom povezan s menstrualnim ciklusom Iako bi to moglo biti šok za mnoge, 26% muškaraca također prolazi kroz simptome slične PMS-u. U tim vremenima osoba može osjetiti povećanu osjetljivost, razdražljivost, povećanu glad, pa čak i grčeve u želucu.

U biti, oni prolaze kroz iste simptome kao i žene. Debljina kože Testosteron, hormon koji se nalazi kod muškaraca, dovodi do toga da je muška koža otprilike 25% deblja nego kod žena. Tijekom života muška koža postaje tanja, dok ženska koža zadržava svoju debljinu sve do menopauze.

Prominencija štitne hrskavice Jeste li ikada razmišljali o Adamovoj jabučici i njenoj većoj zastupljenosti kod muškaraca u odnosu na žene? Kod žena postoji samo mala izbočina na vratu sastavljena od štitnjače hrskavice, koja ima jedinu funkciju zaštite glasnica. Štitna hrskavica pridonosi nižoj visini ljudskog glasa.

Percepcija boje Fiziološki gledano, muškarci mogu percipirati znatno manje boja od žena. Tajna koju muškarci ujutro čuvaju, a ženama ostaje nepoznata je: Razine testosterona kod muškaraca obično se kreću od 25% do 50% ujutro, ali imaju tendenciju pada kako dan odmiče.

BONUS TEKST

Za osobe koje pate od zatvora, pražnjenje crijeva može biti prilično izazovno, što laksative čini jednim od najučinkovitijih lijekova. Ovi lijekovi djeluju na ublažavanje zatvora i pomažu u regulaciji pražnjenja crijeva. Alternativno, ako niste preferirani farmaceutski laksativi, u svoju prehranu možete uključiti više namirnica koje potiču redovitost crijeva.

  • “Zatvor često pogađa osobe koje konzumiraju velike količine prerađene hrane i vode sjedilački način života, kao i starije osobe”, objašnjava Jasna Vujičić, viša dijetetičarka-nutricionistica, dok dijeli koje namirnice mogu pomoći u ublažavanju ovog stanja. Prema riječima Jasne Vujičić, višeg dijetetičara-nutricionista, jabuka ima blagi laksativni učinak.

Masna hrana, zajedno s onom bogatom topivim i netopivim vlaknima, primarne su opcije koje treba razmotriti. Ako imate tvrdu i neredovitu stolicu, evo što biste trebali povećati u prehrani: Prema riječima Jasne Vujičić, suhe šljive su nedvojbeno najpoznatiji laksativ kojeg vole naši stariji, uz sjemenke lanenog voća (kao što su borovnice, kupine, maline i jagode), smokve, mahunarke (poput leće, graha i graška) , marelice, jabuke, maslinovo ulje, laneno ulje i zeleno lisnato povrće bogato magnezijem (uključujući špinat, blitvu, kelj i rikulu), kao i sušeno voće i šljive.

  • Nutricionistica navodi da, uz sadržaj vlakana, laksativnom učinku pridonosi i prisutnost šećernog alkohola sorbitola, koji ostaje neapsorbiran i privlači vodu u debelom crijevu. Suhe smokve i marelice pokazuju sličnu situaciju. U jabukama, primarna komponenta koja pomaže u omekšavanju stolice i ubrzavanju kretanja debelog crijeva su pektini. Topiva vlakna djeluju tako što apsorbiraju vodu kako bi omekšala stolicu, dok netopiva vlakna povećavaju volumen stolice; obje vrste nedvojbeno imaju laksativni učinak.

Napominje da su ove sjemenke bogate topivim vlaknima i izvrsna su opcija za uključivanje u vašu svakodnevnu prehranu ako patite od zatvora. Kada je riječ o masnoj hrani, mljevene sjemenke lana, laneno ulje i maslinovo ulje služe kao korisna pomagala za probavu, a također nude dodatnu prednost jer sadrže omega-3 masne kiseline koje pomažu u smanjenju razine kolesterola i triglicerida.

  • Osim toga, mahunarke poput leće, graha i graška bogate su vlaknima i pretvaraju se u maslačnu kiselinu, koja djeluje kao laksativ. Magnezij se nalazi u raznim laksativima, kao iu zelenom lisnatom povrću, pa se odlučite za hranu bogatu ovim mineralom kako biste spriječili zatvor. Uz prethodno spomenutu hranu, neki čajevi poput kruške i sene također mogu pospješiti laksativni učinak, zajedno s dodacima poput psiliuma; međutim, najbolje je posavjetovati se s liječnikom prije njihove uporabe.

Osim toga, postoji nekoliko vrsta čajeva poznatih po svojim laksativnim svojstvima. Oni mogu pomoći u promjeni nezdravih prehrambenih navika. Neredovita i nezdrava prehrana primarni je razlog zatvora, stoga je bitno riješiti se loših prehrambenih navika prije nego što pribjegnete bilo kakvim laksativima bez recepta. – Hrana koja je industrijski proizvedena i prerađena nema vlakana, što dovodi do zatvora.

  • S druge strane, prihvaćanje mediteranskog stila prehrane učinkovito rješava ovaj problem, pa razmislite o tome. Razvijte plan obroka usredotočen na tehnike pripreme kao što su kuhanje, pečenje i pirjanje, izbjegavajući potpuno prženje. Često uključivanje ove hrane u vašu prehranu siguran je pristup.
Besplatno