Ponekada nam se desi nešto za što ćemo saznati tek nakon nekoliko godina ili čak i decenija kakav je i ovaj slučaj.Jedan jako poučan i vredan tekst za sve vernike.

  • Optinska pustinja, smeštena u Kaluškoj oblasti nedaleko od grada Kozelska, već vekovima važi za jedno od najznačajnijih duhovnih mesta ruskog pravoslavlja. Svake godine, ovaj sveti manastir poseti oko 100.000 vernika u potrazi za duhovnim smirenjem i nadahnućem. Tokom svoje duge istorije, Optinska pustinja je postala simbol duboke vere, kontemplacije i monaške mudrosti. U njoj su živeli čuveni starci – duhovnici poznati po svojoj mudrosti, isposničkom životu i proročkoj intuiciji.

Jedan od najvoljenijih i najpoznatijih staraca ovog manastira bio je starac Ilija – svetovni imenom Aleksej Afanasjevič Nozdrin. Rođen je 1932. godine u selu Stanovoj Kolodez u pobožnoj seoskoj porodici. Njegov otac je stradao u Drugom svetskom ratu, te je njegova majka ostala da sama podiže četvoro dece. Još od ranog detinjstva pokazivao je duboku duhovnu osetljivost, a kasnije je ušao u monaški život sa željom da celog sebe preda služenju Bogu i ljudima.

  • Godine 1966. stupio je u manastir Pskov-Pečersk, gde je proveo deset godina. Nakon toga je, zajedno sa još nekoliko monaha, poslat u manastir Svetog Pantelejmona na Svetoj Gori, gde je učestvovao u obnavljanju duhovnog života i očuvanju ruske monaške tradicije. Kasnije je nastanio u Patrijaršijskoj metohiji u Peredelkino kod Moskve, gde je do kraja života ostao jedan od najtraženijih duhovnih ispovednika, pa čak i duhovni otac patrijarha Kirila. Godine 2010. uzdignut je u čin shi-arhimandrita.

Starac Ilija se upokojio 16. marta 2025. godine, u 94. godini života, ostavivši za sobom dubok trag u srcima mnogih vernika širom sveta.

  • Međutim, ono što je posebno iznenadilo mnoge verne u Srbiji jeste saznanje da je starac Ilija tajno posetio srpske manastire. Ova neobična priča isplivala je zahvaljujući svedočenju jedne vernice iz Srbije, Janje Todorović, koja je posetila Optinsku pustinju i tamo pitala za starca Iliju. Odgovor koji je dobila bio je potpuno neočekivan – rečeno joj je da trenutno nije moguće videti starca, jer se on, kako su joj objasnili, nalazi u Srbiji.

Njeno zaprepašćenje bilo je još veće kada joj je otkriveno da je starac Ilija u Srbiji boravio inkognito, prerušen u prosjaka. Naime, njegova misija nije bila samo poseta manastirima već i duhovno ispitivanje – želeo je da oseti veru srpskog naroda, da vidi u kakvom su stanju srpske crkve, kako žive monasi, i kakvo je raspoloženje među vernicima. Tako prerušeni dolasci imali su duboko duhovno značenje – starac nije želeo da ga dočekuju sa slavom i poštovanjem, već da, kao nepoznat i neprimećen, istinski upozna duhovno stanje naroda.

  • Ova priča ostavlja snažan utisak, jer ukazuje na skromnost i posvećenost jednog velikog duhovnika koji je, i pored starosti, bio spreman da putuje kako bi ispunio svoju misiju. Njegov dolazak u Srbiju, iako neprimećen u tom trenutku, danas se tumači kao poseban znak bliskosti i zajedništva između srpskog i ruskog pravoslavlja.

Optinska pustinja, iz koje je potekao Ilija, ima dugu i bogatu istoriju. Prema jednoj predaji, osnovao ju je pokajani razbojnik po imenu Opta u 15. veku, koji je u manastiru postao monah i dobio ime Makarije. Prema drugoj verziji, manastir je osnovao knez Vladimir Hrabri. Tokom vekova, manastir je prerastao u duhovni, kulturni i filozofski centar. Među posetiocima su bili najvažniji ruski književnici i mislioci – Gogolj, Tolstoj, Dostojevski. Dostojevski je manastir posetio 1878. godine, posle smrti svog sina Aljoše, i tada upoznao starca Amvrosija, koji je poslužio kao inspiracija za lik starca Zosime u njegovom romanu „Braća Karamazovi“.

  • Nekada zapušten, manastir je vremenom oživeo i ponovo postao svetionik duhovnosti. Danas, zahvaljujući i nasleđu koje su ostavili starci poput Ilije, Optinska pustinja ostaje mesto gde se vera obnavlja, srce smiruje i duhovno biće jača. Starac Ilija je svojim tihim, ali odlučnim prisustvom, povezao duhovne svetove Rusije i Srbije, ostavljajući neizbrisiv pečat ljubavi i vere.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here