U nastavku današnjeg članka donosimo intrigantnu priču jedne svekrve. Iznijela je svoja iskustva vezana uz snahu s kojom održava više nego prijateljski odnos. Šest mjeseci nakon što je moj sin oženio svoju ženu, dogodio se događaj koji me duboko uznemirio i promijenio moj pogled na brojne aspekte života. Rođenje djeteta moje snahe iznenadilo me i usadilo mi duboki osjećaj srama.
- Ovaj silni sram kao da me guši iznutra. Doživio sam takvo obeshrabrenje da sam rijetko izlazio van. Deset sam dana bila u kući, svaki izlazak doživljavala sam kao dodatni teret. Međutim, to nije bio kraj mojim borbama; naslijedila je faza koja je donijela još veću psihološku težinu — neodlučnost. Zatekla sam se kako razmišljam je li moj sin doista biološki otac tog djeteta.
Ovo pitanje uporno se motalo u mojim mislima, izazivajući u meni tugu nekoliko dana. Naposljetku sam, unatoč neizvjesnosti u vezi s ishodom, odlučio napraviti test očinstva. Iako je test izazvao značajne troškove, mučna sumnja pokazala se neodoljivom. Uzeo sam uzorke s najvećom diskrecijom i predao ih u laboratorij. Vrijeme provedeno u iščekivanju rezultata činilo mi se kao najduže razdoblje mog postojanja.
- Svakim danom mi se činilo kao da mi vrijeme krade desetljeća. Razmišljao sam o mogućim posljedicama ako ishodi budu nepovoljni. Naposljetku, došao je trenutak za otvaranje omotnice, a otkrivenje unutar mene ostavilo me potpuno paraliziranog. Moj sin, izvor moje najveće ljubavi i potpore, nije bio otac djeteta. U tom sam trenutku doživio duboki šok. Zanijemio sam i srušio se na koljena, kao da je samo tlo nestalo ispod mene.
Osjećao sam se kao da sam nepovratno slomljen i da ništa više nije imalo smisla. Unatoč razaranju mog svijeta, odlučio sam bez odlaganja pristupiti svom sinu kako bih otkrio rezultate. Međutim, odgovor koji sam dobio bio je potpuno nepredviđen i duboko šokantan. Umjesto da izrazi suosjećanje, sin me je pljunuo u lice i izjavio da je nezainteresiran za identitet djetetovog oca, tvrdeći sa apsolutnom sigurnošću da to nikako ne može biti on. U tom sam trenutku doživjela ne samo gubitak sina nego i potpuni raspad sigurnosti koju sam nekada imala.
- Osjećala sam se slično ženi koja je izgubila sve, uključujući i povjerenje u čovječanstvo. Kako je vrijeme prolazilo, posljedice ovih otkrića počele su se očitovati i na moje fizičko i mentalno zdravlje. Čimbenici poput krvnog tlaka, razine masti i sadržaja šećera počeli su imati svoje štetne učinke. Moj osjećaj unutarnjeg mira potpuno je nestao, što je dovelo do značajnog pada moje opće dobrobiti.
Prihvaćanje činjenice da je dijete koje je ušlo u ovaj svijet odgajano usred takvih previranja i unutar obitelji koja nije sposobna pružiti ljubav i pažnju pokazalo se kao izazov. U određenom smislu, moje je tijelo postalo žrtva ovog emocionalnog nemira, što je rezultiralo pogoršanjem mog zdravlja koje se pripisuje stresu i nesanici. Kako bih se pozabavio bezbrojnim emocionalnim i fizičkim izazovima s kojima sam se suočavao, odlučio sam potražiti pomoć.
- Shvativši da je prioritet mojeg zdravlja ključan za moje kontinuirano blagostanje, promijenio sam svoju prehranu i započeo režim redovite tjelesne vježbe, s ciljem postizanja barem fizičkog oporavka. Zdravlje mi se pogoršalo do te mjere da su mi bili potrebni lijekovi za regulaciju krvnog tlaka, kao i za regulaciju razine šećera i masti. Ipak, ova medicinska intervencija pokazala se nedostatnom da popravi emocionalne ožiljke koje su mi nanijele okolnosti. Istraživanja pokazuju da starije osobe, unatoč čestoj borbi s kroničnim bolestima, mogu produžiti svoj životni vijek usvajanjem zdrave prehrane i načina života.
Studija provedena u Sydneyu otkrila je da se brojni stogodišnjaci hrane raznolikom i nutritivno bogatom prehranom koja se sastoji od značajnog udjela ugljikohidrata, bjelančevina i masti, dok crveno meso konzumiraju rijetko. Ovaj obrazac prehrane, sličan mediteranskoj prehrani, povezan je sa smanjenim rizikom od smanjene fizičke funkcije i smrtnosti. Nadalje, stogodišnjaci obično prate unos soli i savjetuje im se da povećaju unos voća, povrća i cjelovitih žitarica.
- Nedavno istraživanje provedeno u 13 zemalja pokazalo je da kvaliteta sna značajno utječe na zdravlje starijih osoba, posebice smanjujući vjerojatnost pretilosti, hipertenzije i dijabetesa. Spavanje mi se pokazalo kao najvažnija briga jer je bilo bitno za moj oporavak. Poboljšanje moje kvalitete sna, zajedno s promjenom moje prehrambene prakse, olakšalo je moj djelomični oporavak i oporavak.
Unatoč tome što sam se susreo s brojnim zastrašujućim trenucima i suočio s raznim strašnim izazovima, shvatio sam važnost davanja prioriteta našem zdravlju i nužnost preuzimanja odgovornosti za naše fizičko i psihičko blagostanje. Zdravlje je naša najvrjednija imovina i samo njegovim održavanjem možemo otkriti svoju unutarnju snagu i ustrajati, čak i kad smo suočeni s najdubljim životnim nepravdama.