Ovi savjeti će vam sigurno biti od koristi ako uzgajate orhideje. Pokazat ćemo kako razmnožiti orhideju i istaknuti ključne aspekte koje morate uzeti u obzir. Vaša će orhideja izgledati ljepše nego ikad prije! Pogledajte ove prijedloge s YouTube kanala HayataDairPüfNoktalar.

 

  • Kako biste potaknuli svoju orhideju na obilno cvjetanje, prvi korak je podrezivanje. Osim toga, važno je pregledati korijenje i lišće; ako razvija svježe korijenje i izbija novo lišće, to znači da je biljka zdrava i da će se početi granati ubrzo nakon rezidbe. Kada orezati orhideju? Neophodno je podrezati orhideju odmah nakon što prestane cvjetati. Ako stabljika cvijeta stoji predugo, ona će uvenuti i osušiti se.

Ako vaša orhideja ima samo nekoliko preostalih cvjetova koji počinju žutjeti, nemojte se ustručavati odrezati ih. Čekanjem ćete zaustaviti nicanje novih grančica i cvjetova. Što ga prije obrežete, brže će se pojaviti novi rast. Pazite da tijekom rezanja ne prorežete zelene pupoljke na stabljici.

  • Odrežite stabljiku otprilike 2-3 cm iznad zelenog čvora gdje je cvijet otpao. Očekuje se da orhideja razvije novu stabljiku iz zelenog čvora. I još jednom će procvjetati. Za rezanje koristite oštre škare. Napravite jedan rez na stabljici. Svaki zeleni čvor potencijalno može dati početak novoj cvjetnoj stabljici. Uklanjanje orhideje iz donjih zelenih očiju eliminiralo bi njezine šanse da opet obilno cvjeta.

Zdravom orhidejom još uvijek se može učinkovito upravljati, čak i kada je u loncu prisutan pokvareni korijen. Samo će proizvesti nove i nastaviti napredovati. Ako svoje orhideje postavite na svijetlo mjesto odmah nakon rezidbe i redovito ih gnojite, možete očekivati ​​da će se nove cvjetne grane brzo razviti. Preporučljivo je posjekotinu redovito nanositi mljevenim cimetom koji dezinficira ranu i pospješuje brže zacjeljivanje.

  • Samo mjesec dana nakon rezanja vaša će orhideja biti ukrašena cvjetovima. Bočna grana bit će jednako živahna i puna cvijeća kao i glavna grana. Savršeno mjesto za orhideju je ono koje nudi dovoljno jutarnje sunčeve svjetlosti, a istodobno pruža zaštitu od intenzivnog poslijepodnevnog sunca koje bi je moglo spržiti. Posljedično, stranica ima jednak značaj kao i stvarna skrb koja se pruža.

BONUS TEKST

Priča o filokseri, koja je tijekom devetnaestog stoljeća opustošila vinograde u Francuskoj, dovela je bračni par Bonjiro u Srbiju. Petnaest godina bračni par Bonjiro, porijeklom iz vinske regije Burgundije u Francuskoj, uzgaja vinograde u istočnoj Srbiji i proizvodi vino u Rogljevu, nedaleko Negotina. Izražavaju zadovoljstvo kvalitetom svojih vina koja uglavnom izvoze u Francusku, Japan i Ameriku.

Priča o filokseri, koja je tijekom devetnaestog stoljeća poharala francuske vinograde, dovela je bračni par Bonjiro u Srbiju. U tom razdoblju vino iz negotinskog kraja izvozilo se u Francusku. “Ovdje je izvrsno; vino je vrhunsko i ima dug rok trajanja. Imamo berbu staru 15 godina koja za nas ima značajnu vrijednost”, ističe Cyril Bongirou iz Francuske.

“Ovdje je prilično ugodno; vino je izvrsno i ima veliki potencijal starenja”, primjećuje Estelle Bonjiro. “Uživamo u bijelom, crnom, roséu, šampanjcu… ali što se tiče Rogljeva, to je isključivo Rogljev. To je naše vino i mi ga istinski cijenimo”, napominje Cyril. U selu ih mještani nazivaju Francuzima, koji se osobno brinu za vinograd, au sezoni berbe im se pridružuju i sinovi, uz pomoć iz Srbije.

Zbog povišenih temperatura ovogodišnja berba je pri kraju. Čokoti su se kapama uspješno zaklonili od sunčevih zraka. “Nema suhih bobica. Divno je što unutra ima tekućine, savršeno je. Iako je berba malo rana, vino će biti izvrsno”, kaže Nenad Rajić, direktor francuske vinarije Rogljevo. Posebno su ponosni na pivnicu s obnovljenim kamenim podrumom.

Osim ove, restaurirane su još dvije kamene kuće, jedinstvene u svijetu. – “Da, da, još radi, još radi. Ova bačva je iz Burgundije, a imamo i tamjana”, navodi Cyril. Nakon berbe, najslabiji zadatak je priprema šireg regiona. Naši francuski domaćini, koji ovom poslu posvete osam mjeseci godišnje u kamenoj kući u selu Rogljevu, tvrde da će ove godine dati oko dvadesetak tisuća litara vrhunskog vina.

 

 

Besplatno