BONUS TEKST
Ova žitarica nudi izvanredne dobrobiti za zdravlje. Neopravdana sklonost napuštanju hrane koja se smatra “lošom” u korist suvremenijih opcija rezultirala je našim prekidom konzumacije prosa. To je doista vrijedno žaljenja, s obzirom na brojne dobrobiti koje pruža ova lako probavljiva žitarica. Proso je vrsta žitarica koju karakterizira mali, okrugli oblik, koji se može činiti blago spljošten u određenim regijama.
- Ova žitarica ima žuto-bijelu nijansu i slatkastog je okusa. Prije konzumacije potrebno je odstraniti ljusku koja obavija zrno prosa. Ova žitarica je među ograničenim sortama koje ne sadrže gluten, čimbenik od značajne važnosti zbog prevalencije alergija na gluten među pojedincima. Nadalje, opće je poznato da gluten može utjecati na debljanje i doprinijeti pretilosti. Osim što je bez glutena, ova žitarica je bogata brojnim vitaminima i mineralima, uključujući kalcij, kalij, jod, magnezij, kao i vitamine A, E i B.
Dodatno, osigurava željezo i vlakna, napominje Novi .ba. Ova žitarica je visoko alkalna i dobro je utvrđeno da se virusi, bakterije i drugi štetni agensi teško razvijaju u organizmima koji su alkalizirani ili posjeduju osnovna svojstva. Proso je izvor esencijalnih aminokiselina koje pridonose razvoju i obnovi stanica mišića i kože. Osim toga, obiluje ugljikohidratima koji se postupno metaboliziraju, pružajući brzi osjećaj sitosti i pomažući u naporima mršavljenja.
- Ova žitarica dodatno sadrži prirodne masti koje su neophodne za apsorpciju vitamina poput karotena i vitamina D. Ova žitarica sastoji se od ugljikohidrata, što je čini prikladnom prehrambenom opcijom za osobe s dijabetesom. Kardiolozi zagovaraju njegovu čestu konzumaciju zbog visokog sadržaja kalija koji pomaže u borbi protiv srčanih bolesti, regulaciji krvnog tlaka i jačanju krvnih žila.
Ova je namirnica visoko cijenjena zbog svoje učinkovitosti u čišćenju bubrega i rješavanju problema stvaranja kamenja ili pijeska u njima. Osim toga, blagotvorno djeluje kod urinarnih infekcija i olakšava izlučivanje mokraće. Provedene su brojne studije o prehrambenim navikama, a dokazi upućuju na to da osobe koje u svoju prehranu uključe proso obično ne pokazuju simptome astme ili srodnih stanja.