Jedan od najčešćih bolova jeste onaj u uhu, a isto tako i jedan od najbolnijih, a najčešće se pojavljuje u djetinjstvu. Sigurno Vas je bar jednom u životu uho bolilo, pa razumijete o čemu je riječ.

Infekcija uha nedvojbeno je jedan od najneugodnijih oblika boli. Tegobe je nevjerojatno teško podnijeti, a kada se pojave tijekom noći, problem postaje još veći… Treba naglasiti da infekcije uha nisu ograničene samo na djecu; zapravo, utječu na otprilike 20% odraslih osoba. I odrasli i djeca podjednako su osjetljivi na bakterijske i virusne infekcije, a posebno su ugroženi pojedinci s oslabljenim imunološkim sustavom.

Prepoznavanje prisutnosti infekcija uha od iznimne je važnosti jer one mogu uzrokovati značajnu nelagodu. Ključno je brzo i učinkovito liječiti upalu uha. Upoznajte se s znakovima infekcije uha i kako ih točno prepoznati. U početku se crvenilo može pojaviti unutar ušnog kanala, ali ima potencijal da se pojača i postane vidljivo izvana. Može postojati osjećaj boli ili nelagode, osobito kada se ušna školjka dodirne ili pritisne.

Kako infekcija napreduje, količina tekućine u početku može biti minimalna, ali se s vremenom može povećati. U teškim slučajevima, sluh može postati utišan ili popraćen osjećajem zvona, što rezultira percepcijom nejasnog slušnog unosa. Neliječenje infekcije može rezultirati oticanjem limfnih čvorova i pojavom vrućice. Kako biste izbjegli razvoj infekcije uha, ključno je poduzeti preventivne radnje.

Kako biste spriječili rizik od guranja ušnog voska dublje u ušni kanal ili izazivanja iritacije kože, preporuča se suzdržati se od korištenja štapića s vatom ili bilo kojih drugih stranih predmeta. Osobe koje su sklone infekcijama mogu se dodatno zaštititi nošenjem kape za plivanje ili korištenjem čepića za uši. Nakon izlaganja vodi, upotrijebite sušilo za kosu kako biste temeljito osušili uši. Pospješite otjecanje vode naginjanjem glave i nježnim povlačenjem ušnih resica.

Ako osjetite simptome upale uha, nužno je potražiti stručni liječnički savjet jer pokušaj samoliječenja može pogoršati stanje. Vrijedni uvidi mogu se steći razmjenom osobnih iskustava u vezi s infekcijama uha i dostupnim opcijama liječenja. Ljudski organ odgovoran za čulo sluha naziva se uho, koje se sastoji od tri glavna dijela: srednjeg, unutarnjeg i vanjskog uha. Unutar srednjeg uha nalazi se bubnjić, Eustahijeva tuba i tri male kosti poznate kao malleus, incus i stapes.

Bubnjić povezuje Eustahijevu cijev sa stražnjim dijelom nosa. Unutarnje uho sastoji se od membranozne i koštane komponente, dok vanjsko uho obuhvaća ušni kanal i ušnu školjku. Kada bilo koji dio uha doživi disfunkciju, to može dovesti do boli, što služi kao pokazatelj prisutnosti i napredovanja različitih stanja uha. Abnormalnosti u vanjskom uhu, bolesti koje utječu na vanjsko uho, poremećaji srednjeg uha, problemi s bubnjićem i bolesti koje utječu na unutarnje uho među raznim su stanjima koja spadaju u ovu kategoriju.

Iako su infekcije uha češće kod djece, odrasli nisu izuzeti od ovih infekcija i također mogu biti ranjivi. Međutim, za razliku od tipično blage i privremene prirode bolesti uha kod djece, odrasli se mogu susresti s težim slučajevima koji potencijalno mogu ukazivati ​​na temeljni zdravstveni problem. Tri su glavne infekcije ili bolesti koje mogu utjecati na uho, a svaka je povezana s određenim dijelom uha: unutarnjim, srednjim i vanjskim.

  • Upala srednjeg uha ili upala srednjeg uha stanje je koje uglavnom pogađa djecu, ali se može pojaviti i kod odraslih. Ova upala posebno cilja bubnjić, koji se nalazi u srednjem uhu. Razvoj i napredovanje bolesti srednjeg uha može se pripisati nizu čimbenika, uključujući infekcije, traumu ili začepljenje Eustahijeve cijevi. Za točnu dijagnozu ovog stanja, medicinski stručnjaci će umetnuti strane predmete u uho i pažljivo procijeniti popratne simptome.

Uobičajene indikacije ovog stanja uključuju curenje iz nosa (rinoreju), bol u uhu, gubitak sluha, začepljenost nosa, alergije, upalu grla, glavobolju, groznicu i još mnogo toga. Osim toga, pojedinci mogu osjetiti osjećaj punoće ili pritiska u uhu, zajedno s prisutnošću tekućine ili gnojnog iscjetka i smanjenim sluhom. Perforirani bubnjić čest je ishod, obično rezultat nenamjernog umetanja stranog tijela u uho.

Ovaj naizgled bezazlen incident može dovesti do puknuća bubnjića, često zbog naglog porasta tlaka izazvanog različitim čimbenicima kao što su eksplozije, prskanje, plivanje ili ronjenje. Korištenje pamučnih jastučića u ovoj situaciji također može biti faktor koji pridonosi. Nagli pad tlaka može imati negativan učinak na bubnjić.

U slučaju da neki predmet uđe u bubnjić, može pomaknuti ili slomiti osjetljive kosti koje se nalaze u srednjem uhu. Bez brze konzultacije sa stručnjakom, ove slomljene kosti mogu čak prodrijeti u unutarnje uho. Simptomi puknuća bubnjića su jaka i nagla bol, praćena krvarenjem iz uha, kao i oštećenje sluha i osjećaj zujanja u ušima.

Besplatno