Mnogi vernici svjedoče o izvanrednim čudima koja su se ovdje dogodila. Okolina Trgovišta obiluje crkvama i manastirima, među kojima se ističu i oni koji potiču iz srednjeg stoljeća, a koje redovno posećuju mnogi hodočasnici i turisti. Crkva posvećena rođenju Presvete Bogorodice, sagrađena u 14. veku na Vražjem kamenu blizu Trgovišta, predstavlja značajnu turističku atrakciju na jugoistoku Srbije.

  • U zajednici gornje Pčinje postoji duboko ukorenjeno verovanje da Bogorodica u crkvi pruža lečenje neplodnosti ženama. Postoje glasine da žene koje nisu u mogućnosti da osnuju obitelj dolaze u crkvu, i kada je prazna, skupe malo prašine sa fresaka i konzumiraju je, vjerujući da će omogućiti začeće. Također, vjeruje se da prisustvo na ovom mjestu pruža osjećaj spokoja i mira. Stanovnici dolaze u ovu crkvu, ali se venčavaju i krste decu u njoj samo u retkim slučajevima.

Ovaj običaj također ima svoje predanje. Jedan momak i djevojka su se zavoleli; on je bio jedinac iz ugledne porodice, dok je ona bila najlepša devojka u Pčinji. Međutim, njihove porodice nisu se slagale i odbijale su da prihvate brak. Na kraju su se roditelji složili sa brakom, a venčanje je obavljeno u Bogorodičnoj crkvi koja se nalazi na velikoj steni. Kada su napustili crkvu, mlada i mladoženja uzjahali su konje ukrašene za tu priliku. Međutim, njegov konj se uplašio od buke i muzike, povukao se unazad i pao niz liticu u provaliju.

  • U trenutku kada je to primijetila, mlada je potrčala prema ivici stene, skočila i pala preko mrtvog mladoženja. Vražji kamen podsjeća na poznatu Đavolju varoš kod Kuršumlije, a čini ga desetak kamenih kupea, čija visina dostiže pedeset metara. Prema jednom predanju, đavoli su pokušali da preokrenu tok reke Pčinje, koja teče podnožju prema Bugarskoj, i to tako što su kod sela Šajince nastojali da spoje njene obale.

Sa pčinjskih brda dovlačili su se ogromne stene, ali su se suočili sa otporom ćudljive reke. Na kraju su se uputili ka Končuljskoj klisuri, prema Kosovskom Pomoravlju. Tamo su među stijenama naišli na pravog gorostasa. Uzevši ga na leđa, krenuli su nazad. Međutim, kamen je bio izuzetno težak, te su na putu često pravili pauze. Kada su se približili Trgovištu, prvi petlovi su zapevali.

  • Đavoli su nakon toga bacili kamen pored vodenice i nestali. Tako je tog jutra kraj rijeke izronio Vražji kamen. Crkvu Presvete Bogorodice podigao je srpski vlastelin Dejan Marković u 14. veku, uz blagoslov Cara Dušana, s kojim je Dejan bio povezan brakom sa njegovom sestrom Teodorom. Danas se Bogorodičina crkva nalazi pod zaštitom kao kulturni spomenik od izuzetnog značaja. Iako se s podnožja čini da je uspon do crkve uz stenu gotovo neizvediv, do nje se može doći uskom kozjom stazom, bez napora i s lakoćom.

 

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here