Da li ste znali koja sve pozitivna svojstva maslinovo ulje zapravo ima? Ako niste, onda je ovo pravo vreme da naučite. U nastavku današnjeg članka Vam donosimo par zanimljivosti vezanih za maslinovo ulje, limun i med…

U toku zimskih meseci, kada su prehlade i grip u punom jeku, mnogi se suočavaju sa upornim kašljem, zapušenim nosom, grebanjem u grlu i opštom slabošću. Suvi kašalj, povišena temperatura i konstantna iritacija grla dodatno otežavaju svakodnevno funkcionisanje, pa se neretko poseže za raznim farmaceutskim preparatima – od pastila, sirupa, do šumećih tableta. Međutim, uprkos visokoj ceni, često se dešava da ti proizvodi ne daju željene rezultate.

  • Kada savremeni lekovi zakažu, mnogi se okreću prirodnim alternativama, onim proverenim receptima koje su koristile naše bake. Te jednostavne, ali delotvorne metode zasnivaju se na sastojcima koje većina već ima kod kuće. Među njima posebno mesto zauzima med, prirodni proizvod koji se vekovima koristi za lečenje različitih tegoba.

Med je poznat po svojim moćnim antibakterijskim i protivupalnim osobinama. Osim što ima prijatan ukus, njegova konzumacija podstiče lučenje sline, čime se umanjuje iritacija suve sluzokože u grlu. Brojna istraživanja potvrdila su da med može imati bolji efekat u ublažavanju simptoma kašlja nego brojni sirupi iz apoteke, posebno kada se koristi u kombinaciji sa lekovitim biljem.

  • U tu svrhu, prirodni sirupi i oblozi na bazi meda predstavljaju jednostavan i efikasan način za olakšanje simptoma infekcija disajnih puteva. Postoji nekoliko recepata koji se lako pripremaju kod kuće, a koji su se pokazali kao veoma korisni.

Jedan od najpoznatijih je sirup koji se priprema od luka i meda. Za njegovu pripremu potrebno je iseckati oko 250 grama svežeg luka i pomešati sa 125 grama meda. Po želji se mogu dodati i drugi sastojci kao što su beli luk, đumbir ili koren belog sleza. Svi sastojci se kuvaju na laganoj vatri oko 20 minuta, uz povremeno mešanje. Nakon toga se procedi, a sirup se čuva u frižideru. Odrasli mogu uzimati po jednu kašiku na svaka dva-tri sata, dok se za decu preporučuje manja doza.

  • Još jednostavniji za pripremu je sirup koji se pravi od soka limuna, meda i maslinovog ulja. Ovaj napitak ne zahteva kuvanje. Potrebno je samo pomešati sok jednog limuna sa kašikom maslinovog ulja i dve kašike meda. Ova kombinacija ne samo da ublažava bol u grlu, već i podstiče imunitet.

Posebno zanimljiv prirodni lek za kašalj je oblog od meda, koji se postavlja direktno na grudi ili leđa. Priprema se tako što se u manju količinu brašna doda malo meda i biljnog ulja, te se sve dobro izmeša dok se ne dobije smesa koja se ne lepi za ruke. Zatim se ova smesa umota u gazu i zalepi na grudi pre spavanja. Kod dece se oblog drži samo nekoliko sati, dok ga odrasli mogu nositi tokom cele noći. Ovakav tretman može značajno ublažiti kašalj već nakon prve upotrebe.

  • Još jedan kompleksniji, ali izuzetno delotvoran sirup priprema se od majčine dušice, cimeta, luka, belog luka, ljute papričice, meda, kokosovog ili maslinovog ulja i limunovog soka. Svi sastojci osim limuna se kuvaju do ključanja, zatim se ostavljaju da se ohlade, procedi se dobijena smesa i u nju se dodaje limunov sok. Sirup se čuva u frižideru i koristi tri do četiri puta dnevno. Njegovo bogatstvo hranljivim sastojcima čini ga moćnim saveznikom u borbi protiv infekcija.

Iako prirodni lekovi ne zamenjuju terapiju kod težih oboljenja, njihova primena u ranim fazama bolesti ili kao dodatak redovnoj terapiji može u velikoj meri ublažiti simptome i ubrzati oporavak. Med, u kombinaciji sa drugim prirodnim sastojcima, ostaje jedan od najefikasnijih i najdostupnijih načina da se izborimo sa zimskim infekcijama, bez potrebe za skupim lekovima. Uvođenjem ovih jednostavnih recepata u svakodnevnu rutinu, moguće je znatno unaprediti otpornost organizma i prebroditi sezonu prehlada sa manje tegoba.

 

 

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here