Crazy tijesto je odlično i za slatka i za slana jela, a može stajati i nekoliko dana u hladnjaku. Iako postoje brojni recepti za mekana tijesta koja se mogu čuvati danima, postoji samo jedan poseban recept za luda tijesta koji vam omogućuje pripremu slatkih i slanih jela.
- Za izradu jedinstvenog tijesta potrebno je svega nekoliko minuta, a trebat će vam po 500 grama višenamjenskog i krušnog brašna, žlica šećera, šalica mlijeka, šalica ulja, šalica jogurta, jedna vrećica pecivnog praha, jedan paketić kvasca, žličica soli (ili po ukusu) i dva jaja. Za najbrže dizanje tijesta prije miješanja pustite da se kvasac aktivira u posudi u kojoj se nalazi toplo mlijeko i žlica šećera.
S druge strane, ako tijesto planirate koristiti kasnije, bilo sutra ili za nekoliko sati, nije potrebno prvo aktivirati kvasac; samo ga suhog umiješajte u brašno. U velikoj zdjeli pomiješajte obje vrste brašna i redom dodajte prašak za pecivo, klice, šećer, ulje i sol. Zatim unesite jogurt, umućena jaja i mlijeko.
- Upotrijebite kuhaču za miješanje sastojaka dok ne dobijete jednoličnu smjesu, zatim prijeđite na miješenje rukama dok se ne formira čvrsto tijesto. Da bi smjesa bila tekuća, možete dodati mlijeko ili jogurt, a ako vam se tijesto ljepi, samo pospite još malo brašna.
Zatim stavite tijesto u vrećicu i držite u hladnjaku. Ostavite malo prostora oko tijesta jer će se ono dizati pa otuda i naziv ludo tijesto. Ovom metodom dobiva se svestrano tijesto pogodno za izradu kolačića, kiflica, pizza, savijača i raznih slatkih i slanih jela. U hladnjaku se može čuvati čak sedam dana i pritom zadržati kvalitetu.
DODATNI ČLANAK:
ZA UZGOJ ĐUMBIRA:
Počnite stavljanjem ovog snažnog korijena u lonac u zatvorenom prostoru. Iako već neko vrijeme znamo za brojne zdravstvene prednosti đumbira i njegovu preporuku od strane medicinskih stručnjaka, znate li kako ga uzgajati u vlastitom domu? Danas ćemo se detaljnije pozabaviti ovom temom, a ona je prilično jednostavna.
- Sve što je potrebno je posuda napunjena zemljom i korijen đumbira koji ste kupili, a koji podsjeća na ljudsku šaku. Preporučljivo je odabrati “ruku” s najvećim brojem “prstiju”. Kako bi se povećao prinos ploda, neophodno je razdvojiti pipke đumbira na više dijelova. Uzgoj đumbira je iznenađujuće jednostavan: Stavite prst đumbira u posudu, pazeći da ostane na površini zemlje.
Ključno je ne zakopati đumbir u zemlju jer je to bitno za uspješnu sadnju. Zalijevajte ga često. Iako đumbir ne zahtijeva puno svjetla, potrebna mu je toplina. Tijekom ljeta ili rane jeseni imate mogućnost posaditi je u zatvorenom prostoru kao sobnu biljku, a zatim je prenijeti u vrt kada stigne proljeće. Kada premještate biljku iz spremnika u vrt, ključno je odabrati mjesto s rahlom zemljom, zajedno s održavanjem dosljednog zalijevanja.
- Nema potrebe za brigom o štetnicima ili drugim problemima koji bi mogli utjecati na biljku. Zelena mladica đumbira uz odgovarajuću njegu biljke može narasti u visinu od 60 do 120 cm. Preporučljivo je pustiti izdanak da sazrije 3 do 5 mjeseci prije početka berbe novih gomolja koji će se pojaviti iz tla. Uzgajajte ovu uspješnu biljku i uživajte u njezinim brojnim zdravstvenim prednostima.