U kuhinji se bar kod nas na Balkanu još uvijek pipremaju obroci za porodicu, najčešće svaki dan. Šporet, odnosno ringle i rerna se jako brzo zaprljaju od masnoće i potrebno ih je redovno čistiti.
Čišćenje pećnice je radno intenzivan posao koji mnoge domaćice često preziru. Pokazalo se da je uklanjanje masnih mrlja posebno teško, čak i kada se koriste visokokvalitetni proizvodi za čišćenje, što iziskuje znatno više vremena i truda od ostalih aktivnosti čišćenja u domu. Iz tog razloga, zadovoljstvo nam je ponuditi Lenkine neprocjenjive smjernice koje pojednostavljuju proces čišćenja pećnice i pokazuju učinkovitost čak i na jako zaprljanim površinama.
Po mom mišljenju, ovo rješenje za čišćenje je najučinkovitiji izbor i za štednjak i za pećnicu. Sve što je potrebno je standardna tableta za pranje posuđa u kombinaciji s toplom vodom. Ovo sredstvo za čišćenje omogućuje sveobuhvatno čišćenje pećnice i štednjaka, uspješno uklanjajući i najupornije zagorenosti i masnoću. Nema potrebe za kupnjom specijaliziranih proizvoda za čišćenje, budući da su obični kućanski predmeti prikladni za vaše potrebe čišćenja.
Za rad unutar perilice posuđa neophodna je upotreba tableta. Čišćenje se može olakšati zagrijanom vodom, zajedno sa spužvom i papirnatim ručnikom ili krpom. Postupak: Za potpuno čišćenje peći preporuča se spustiti i plamenike i rešetku. Kipuću vodu treba preliti preko tablete, dopuštajući da se otopi; ako je potrebno, može se koristiti žlica za pomoć u ovom procesu.
Zatim se dobivena tekućina može upotrijebiti za čišćenje štednjaka i eventualno pećnice. Ovaj postupak je izuzetno jednostavan, jer se nečistoće prirodno odvajaju od površine. Na kraju površinu treba nježno obrisati krpom ili papirnatom salvetom. Čišćenje stakla na pećnici i ploči za kuhanje često se smatra neugodnim poslom. Međutim, postoje metode koje mogu olakšati teret ovog kućanskog posla.
- Ovaj će članak predstaviti tehniku koja proces čini gotovo lakim. Potrebni materijali uključuju dvije tablete za perilicu posuđa i vodu. Postupak: Započnite s uranjanjem jedne tablete za perilicu posuđa u posudu napunjenu vodom. Koristite ovu otopinu za čišćenje vrata pećnice, koja je i jednostavna i učinkovita. Nakon toga ponovno umočite tabletu i nanesite je za čišćenje unutrašnjosti pećnice. Za kraj, ploča za kuhanje može se očistiti istom tehnikom. Preporučljivo je nositi gumene rukavice tijekom obavljanja ovog zadatka. Nakon toga papirnatim ručnikom očistite i tanjur i pećnicu, čime ste završili svoj pothvat.
Ova metoda djeluje kao alternativa samočišćenju pećnice. Za optimalno postavljanje, postavite tabletu u perilicu posuđa, koristeći lim za pečenje ili posudu za pečenje. Nakon toga ulijte jednu litru vode u pećnicu, zatvorite poklopac i namjestite temperaturu na 100°C. Nakon što je voda dosegla točku vrenja i tableta se potpuno otopila, isključite pećnicu; međutim, nemojte ga otvoriti. Ostavite pećnicu da ne smeta otprilike dva sata.
Povišena temperatura će pospješiti topljenje kapsule, uzrokujući da se sredstva za čišćenje unutar nje počnu nakupljati na stijenkama pećnice. Pažljivo obrišite ostatke vlažnom krpom. Vaša pećnica će blistati kao da je nova, nedvojbeno poboljšavajući vaše iskustvo kuhanja.
Alternativna metoda čišćenja pećnice uključuje korištenje tableta za pranje posuđa. Ovaj pristup zahtijeva manje vremena, ali zahtijeva više ulaganja truda. Započnite laganim prelijevanjem male količine vruće vode preko tableta, pazeći da voda ne zavrije.Nakon što je pasta pripremljena, treba je ravnomjerno nanijeti na sve zaprljane površine unutar pećnice. Nakon što ostavite da odstoji oko trideset minuta, obrišite ostatke vlažnom krpom.
Bonus tekst:
Sušenje smrzavanjem prepoznato je kao jedna od najučinkovitijih metoda za postizanje temeljite dezinfekcije tkanina, učinkovito uništavanje parazita i insekata, a istovremeno rješava probleme vezane uz alergije i vlagu u životnim prostorima. Jedna starija žena primijetila je iznimnu kvalitetu i ugodan miris odjeće izrađene od hladnog željeza. Proces sublimacije rezultira dehidracijom, koja se odvija u dvije odvojene faze koje podrazumijevaju transformaciju vode iz tekućeg u plinovito stanje.
U početku se vlaga prisutna u tkanini brzo smrzava, nakon čega slijedi pretvaranje tog leda u paru. Na kraju, prethodno nefleksibilna ploča pretvara se u visoko ventiliranu suhu jedinicu. Iako je ključno dopustiti predmetu da ostane u hladnom okruženju neko vrijeme, rezultati će biti izuzetno impresivni. Nadalje, izlaganje niskim temperaturama učinkovito eliminira sve bakterije ili druge “štetočine” koje mogu podnijeti proces pranja, čak i kada se koriste blagi ciklusi.
Preporučljivo je izbjegavati nasilno savijanje rublja koje je bilo zamrznuto jer to može oštetiti vlakna. Kao alternativa, dodavanje žlice soli u perilicu može spriječiti da rublje postane pretjerano tvrdo; druga metoda je primijeniti toplinu i ostaviti predmete da se odmore neko vrijeme. Smanjenje vlage u stanu smanjuje alergene i nametnike, a održavanje iznimne čistoće doprinosi ugodnom mirisu. Tijekom zimskih mjeseci razina vlage u stanovima obično se povećava, a sušenje predmeta u zatvorenom može dodatno pojačati ovaj problem.