Imate li roletne i spuštate li ih da smanjite protok svetlosti u Vaše prostorije?Lekari tvrde da to ne treba raditi..
- Mnogi od nas tokom letnjih dana imaju običaj da spuštaju roletne kako bi sprečili prekomerno zagrevanje prostorija i stvorili prijatniju temperaturu u domu. Ova praksa postala je gotovo automatska, jer verujemo da na taj način štedimo energiju i čuvamo sebe od vrućine. Ipak, novo istraživanje upozorava da ova navika možda i nije najbolja za naše zdravlje – posebno kada se uzme u obzir uticaj prirodne svetlosti na mikroorganizme koji nas okružuju.
Prema istraživanju sprovedenom na Univerzitetu u Oregonu, koje je predvodio dr Aškan Fahimipur, pokazano je da prostorije u koje ulazi prirodna svetlost sadrže znatno manje štetnih bakterija koje žive u česticama kućne prašine. Istraživanje je objavljeno u renomiranom naučnom časopisu „Mikrobiom“, a u okviru eksperimenta su bakterije izloženih uzoraka bile raspoređene u tri različita ambijenta: potpuno mračnoj prostoriji, prostoriji sa prirodnim dnevnim svetlom i prostoriji sa UV svetlom.
- Rezultati su pokazali da su uzorci izloženi prirodnom svetlu sadržali i do 50% manje aktivnih bakterija u odnosu na one koji su držani u potpunom mraku. UV svetlost, kao što je bilo očekivano, imala je još jači efekat u uništavanju bakterija, ali prirodna svetlost, koja nam je lako dostupna i besplatna, pokazala se kao izuzetno efikasna u suzbijanju mikrobiološke aktivnosti.
Ono što je posebno značajno jeste uticaj ovih bakterija na ljudsko zdravlje. Mnoge bakterije koje se nalaze u kućnoj prašini mogu izazvati ili pogoršati respiratorne probleme, naročito kod osoba koje pate od astme, alergija ili drugih oblika preosetljivosti disajnih puteva. Održavanjem prostorije u mraku, iako naizgled korisno za temperaturu, omogućavamo tim mikroorganizmima da se lakše razmnožavaju.
- Dr Fahimipur i njegov tim ističu da su naši domovi često mnogo zatvoreniji nego što je to slučaj bio u prošlosti. Prostorije su sve hermetičnije, prozori se sve ređe otvaraju, a upotreba veštačkog osvetljenja često zamenjuje prirodnu svetlost. U takvom okruženju, stvaranje uslova za što veći ulazak dnevne svetlosti može biti jedan od jednostavnih, ali značajnih koraka u unapređenju životnog prostora i zdravlja ukućana.
Naravno, zadržavanje prijatne temperature u stanu i dalje ostaje važno, naročito u vrelim danima. Međutim, stručnjaci savetuju balansiran pristup. Umesto da ceo dan držimo roletne spuštene, preporučuje se da se otvore barem tokom jutarnjih i ranih prepodnevnih sati kada sunčevi zraci nisu najjači, kako bi svetlost mogla da prodre u prostoriju i izvrši svoj „dezinfekcioni“ efekat.
- Oni koji žive u veoma toplim krajevima ili stanovima okrenutim ka zapadu, mogu koristiti svetlije zavese koje propuštaju svetlost, ali istovremeno ublažavaju intenzitet toplote. Takođe, korišćenje reflektujućih roletni ili folija za stakla može pomoći da se spoje najbolja svojstva oba sveta – manje toplote, ali dovoljno svetla.
Iako spuštanje roletni može delovati kao bezazlena i korisna navika, ovo istraživanje podseća da prirodna svetlost igra daleko veću ulogu u našem okruženju nego što to možda uviđamo. Njena moć ne ogleda se samo u osvetljenju i estetskom doživljaju prostora, već i u stvaranju zdravijeg mikrosvetla unutar naših domova.
- Zaključak je jasan – pustite svetlost da uđe. Ne samo da će prostor izgledati življe i prijatnije, već ćete doprineti i stvaranju zdravijeg životnog ambijenta za sebe i svoju porodicu.