Iako je i danas muzička scena u regionu bogara izvođačima ex yu muzika je i te kako slušana. “Bijelo Dugme” zauzima istaknutu poziciju kao jedan od najcjenjenijih i najutjecajnijih rock bendova ne samo u bivšoj Jugoslaviji već i na cijelom Balkanu. Ova kultna grupa stekla je priznanje zbog svoje izvanredne sposobnosti spajanja različitih glazbenih žanrova, što je rezultiralo emocionalno nabijenim skladbama koje su često prenosile duboke društvene i političke komentare kroz svoje tekstove. Bezvremenski klasici poput “Što bi dao da si na mom mjestu”, “Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac” i “Ne spavaj moja mala muziko dok svira” nadišli su generacije, a sada se smatraju himnama koje odjekuju duboko s mnogima.

Godine 1974. u gradu Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, rođena je renomirana glazbena grupa. Goran Bregović, mladi i iznimno talentirani glazbenik, postavio je temelje ovog benda, uz pratnju Zije Ćerimagića na klavijaturama i Željka Bebeka kao inauguralnog glavnog vokala. Kako je vrijeme odmicalo, pozdravili su i druge izuzetne glazbenike, uključujući Milića Vukašinovića na bubnjevima, Ipe Ivandića na bas gitari i Vladu Pravdića na gitari. Posljedice raspada Jugoslavije pogodile su čak i bend. Doživjeli su višestruke raspade i ponovna okupljanja, stalno mijenjajući postavu i istražujući različite glazbene stilove. Međutim, unatoč tim preprekama, njihova glazba i trajan utjecaj ostali su neupitni. Tijekom rasprave o politizaciji glazbe, Goran Bregović ispričao je nezaboravno iskustvo nastupa pred Josipom Brozom Titom, predsjednikom SFRJ. Osvrnuo se na optužbe da je njegov bend, poznat po svom jedinstvenom “shepherd-rock” stilu, inicijativa koju podržava vlada.

 Živo mi je u sjećanju poziv da nastupim Titu za Novu godinu. Čak su i Titovi unuci pjevali pjesmu koja je glasila: “Takva si, mala moja, kad ljubiš Bosanca”. Tada su odlučili dovesti bend koji pjeva baš tu pjesmu jer su shvatili da je drug Tito želi čuti iz prve ruke – objašnjava Brega i dalje pojašnjava: U nedavnom intervjuu za “Nedeljnik” Bregović je ispričao nesretni slučaj kada se Tito, nakon samo pet sekundi slušanja našeg koncerta, odlučio pokriti ušima. Zbog toga je naše vrijeme na pozornici naglo prekinuto i trajalo je samo osam sekundi. Tako se moj angažman u državnom projektu sveo na nastup od samo deset sekundi. Tereza Kesovija ponudila je drugačiji pogled na isti događaj, ustvrdivši da je Tito, umjesto da ga otjeraju, odlučio napustiti prostoriju jer nije mogao izdržati da ih sluša.

Goran Bregović, proslavljeni glazbenik, 1993. godine u brak je stupio sa svojom dugogodišnjom partnericom, bosanskohercegovačkom manekenkom Dženanom Sudžuk. Svadba im je bila u Parizu, a kum im je bio Emir Kusturica. Tijekom godina dobili su tri kćeri: Emu, rođenu u ožujku 1995., Unu, rođenu u veljači 2002., i Lulu, rođenu u svibnju 2004. Iako Bregović posjeduje nekoliko stanova diljem zemlje, prvenstveno boravi u Beogradu, gdje je događa se većina njegovih glazbenih suradnji. Međutim, njegova žena i tri kćeri žive u Parizu. Osim toga, glazbenik iz prethodne veze ima kćer Željku, koja mu je rodila unuku Biancu (Bianka). Bregović je 12. lipnja 2008. zadobio teške ozljede kralježnice nakon što je pao s trešnje na Senjaku u Beogradu s visine veće od četiri metra. Unatoč ovoj nesreći, liječnik je potvrdio da njegove ozljede nisu trajne, što mu je omogućilo da samo mjesec dana kasnije održi dva velika koncerta u New Yorku. Goran Bregović se identificira kao Jugoslaven i radije se suzdržava od političkog angažmana. U jednom konkretnom slučaju, on je proglasio, “Jugoslavenska nacija služi kao veza između brojnih svjetova – pravoslavne, katoličke i muslimanske vjere.” Kroz medij glazbe nisam dužan predstavljati nikoga osim sebe, jer je glazba univerzalni jezik kojim svi govore.

Besplatno