Svi znamo da je karcinom nešto što može zahvatiti svakoga bez obzira na to koliko zdravo ili nezdravo živimo. Iako postoje faktori koji definitivno doprinose ovim izraslinama, nekada je teško prepoznati da se ovo dešava u organizmu. Danas otkrivamo kako se jedna slavna osoba nosila s tim.
- Postoje slučajevi kada se podvrgavamo brojnim testovima i procjenama, a da ne primijetimo nikakve negativne rezultate. Ipak, postoje i situacije u kojima testovi ne otkriju ozbiljne probleme. Danas dijelimo kako se određena slavna osoba nosila s tim.
Dejana Pantelića prije nekoliko godina primila je srceparajuća vijest da mu je dijagnosticiran tumor. Unatoč tome, pokazao je nevjerojatnu odlučnost i otpornost, započinjući strašnu borbu protiv tumora, bitku u kojoj je na kraju trijumfirao. Nevjerojatno putovanje Dejana Pantelića, cijenjenog voditelja, počinje prije više od deset godina kada se susreo s jednom od najzaprepašćujućih vijesti u svom životu: dijagnozom raka krajnika.
- Srećom, bio je u mogućnosti podvrgnuti se pravovremenom nizu tretmana koji su dali vrlo ohrabrujuće rezultate. Oni koji su ga ranije poznavali mogli su primijetiti promjenu u njegovom glasu, jer promuklost često služi kao početni pokazatelj ove teške bolesti.
Točno prepoznavanje bolesti u njezinim početnim fazama predstavlja značajan izazov za pružatelje zdravstvenih usluga. Općenito, stanje ostaje neotkriveno sve dok ne napreduje do susjednih tkiva, zahvaćajući i limfne čvorove i jezik. Glavni znak raka krajnika je poteškoće s gutanjem, često praćene osjećajem zadržavanja hrane u grlu.
Štoviše, simptomi se mogu manifestirati kao oticanje jednog krajnika, pojava krvi u slini, nelagoda u ustima, pojava uporne rane ili čira, promuklost u grlu, nejasan govor i jaka bol u uhu. Govornik je tijekom prezentacije istaknuo da nije pokazao nijedan od tipičnih simptoma i da nije bio svjestan svog stanja.
Osvrćući se na prošlost, Dejan se prisjetio da iako nije osjećao nikakvu fizičku bol, u pozadini je postojala nelagoda. Namjerno se odlučio ne pozabaviti problemom koji se skrivao ispod njegovih krajnika, problemom koji se postupno širio i vršio pritisak na jednu od njegovih žlijezda. Iako je konzultirao brojne liječnike, nije osjetio nikakvu bol.
U početku, rak često ne stvara nikakvu nelagodu, ali kako vrijeme napreduje, to se može promijeniti. Njegovi krvni testovi nisu otkrili nikakve nepravilnosti, a on nije pušio ili konzumirao alkohol. Prilikom prvog pregleda činilo se da mu je krajnik u dobrom stanju. Tek nakon temeljitog kirurškog zahvata identificirana je opstrukcija ispod krajnika.
DODATNI TEKST
Mnogi se odlučuju za hladnjak kao praktičnu opciju za čuvanje piletine. Unatoč tome, postoje značajne brige oko sigurnog vremenskog okvira za skladištenje piletine na ovaj način. Trajanje skladištenja razlikuje se ovisno o tome je li piletina kuhana ili sirova, a može trajati od nekoliko dana do godinu dana.
- Trajanje u kojem se piletina može čuvati ovisi o tome drži li se u hladnjaku ili smrznuta. Dakle, koliko dugo piletina može stajati u hladnjaku? Sirovo meso peradi, uključujući piletinu i puretinu, može se sigurno čuvati u hladnjaku oko 1-2 dana.
S druge strane, kuhana piletina može se bez problema čuvati u hladnjaku otprilike 3-4 dana. Održavanjem temperature ispod 4°C, hlađenje značajno koči rast bakterija, koji se u ovim uvjetima odvija znatno sporije. Kako bi se zajamčilo optimalno skladištenje, preporučljivo je staviti piletinu u zatvorenu posudu prije hlađenja.
Kada je riječ o dugoročnom skladištenju, zamrzavanje se ističe kao najbolja opcija. Nekuhana piletina može se sigurno čuvati u zamrzivaču čak devet mjeseci. S druge strane, cijelo pile namijenjeno zamrzavanju može ostati dobro i do godinu dana. Odlučite li zamrznuti kuhanu piletinu, njezina se kvaliteta može očuvati u razdoblju od 2 do 6 mjeseci.