Danas se obilježava petak trinaesti, dan koji je globalno prepoznat kao vjesnik nesreće i zle sudbine. Tjeskoba oko ovog datuma toliko je raširena da je dobila vlastitu “dijagnozu”, poznatu kao paraskavedekatriafobija. Bez obzira što vjerujete u značaj ovog dana, najbolje je izbjegavati ove radnje (narodne tradicije).
– Pazite da ne otvarate kišobran u zatvorenom prostoru jer biste mogli izazvati žestoku svađu u obitelji. – Pazite da ne razbijete ogledalo, jer ne samo da će vam to donijeti sedam godina nesreće, već vas ta nesreća može pratiti cijeli život!
– Suzdržite se od zviždanja u kući jer to može privući zle duhove. – kucni u drvo i objesi potkovu na vrata! Ako ste se danas odvažili: – pazi da ti crna mačka ne prijeđe put! – uočite li vozilo pogrebne službe, čvrsto uhvatite metalni predmet da ne svjedoči zlu!
BONUS TEKST
Postoji mnogo tumačenja sujevjerja koje se odnosi na petak 13. Jedno od njih temelji se na činjenici da se petak i trinaesti u mjesecu dugo vremena smatraju simbolima loše sreće. Zlosretnim brojem 13 smatra se u mitologiji i religiji. Nije jasno zašto, ali broj 13 se već dugo vremena smatra simbolom nesreće. Moguće je da je to zbog toga što dolazi odmah nakon broja 12, koji ima poseban značaj u brojnim kulturama.
- Na primjer, postoji 12 znakova horoskopa, 12 mjeseci u godini, 12 sati u danu, 12 bogova na Olimpu i 12 apostola u hrišćanstvu. Nekada davno na sjeveru… 12 bogova se okupilo kako bi se tugovalo za smrću svog najdražeg boga Baldura. Kao trinaesti, Loki, bog vatre iz germanske i nordijske mitologije, stigao je na skup, a upravo je on bio krivac za Baldurovu smrt.
Ipak, ismevao je ostale bogove, što je dovelo do toga da su ga oni okovali za stenu. Ova situacija je Lokija dovela do besa, te se zakleo na osvetu, pokrećući, prema nordijskoj mitologiji, smak sveta poznat kao Ragnarok. Dugo je vremena, broj 13 na njemačkom jeziku simbolizirao – đavolju dozu. U Novom se zavjetu navodi da je na posljednjoj večeri, koja je predstavljala sedar za jevrejsku Pašu, bilo 12 prisutnih – Isus i njegovih 11 učenika.
- Trinaesti koji se pridružio bio je Juda, koji je izdao Isusa i doneo nesreću. Zašto se petak doživljava kao dan koji donosi nesreću? Petak nosi poseban, tragičan značaj u kršćanstvu. Prema vjerovanjima, Adam i Eva su upravo u petak okusili zabranjeno voće. Također, Isus je bio razapet na petak, poznat kao Crni petak. Petak trinaesti Nije potpuno jasno kako su petak i broj 13 postali povezani.
Postoji teorija da petak 13. kao dan koji donosi nesreću potiče od berzanskog kolapsa: u Njemačkoj se taj događaj zaista odigrao u petak, 13. svibnja 1927., dok se u Sjedinjenim Američkim Državama dogodio do njega u četvrtak, 24. listopada 1929. Stoga ovo objašnjenje nije potpuno točno. Jedan od prvih zabilježenih povijesnih događaja koji se dogodio u petak 13. bio je hapšenje svih članova reda „Vitezova templara” diljem Francuske, koje je 13. listopada 1307. godine naredio francuski kralj Filip IV.
- Nekoliko dana prije toga, zapečaćene koverte s nalozima za hapšenje distribuirane su diljem zemlje. Također, nalog za hapšenje velikog majstora Žaka de Molea, koji je boravio u Parizu, izvršen je istog dana, 13. listopada 1307. Ova precizna akcija je na kraju dovela do ukidanja Templarskog reda od strane pape. Kao tvorac današnjeg sujevjerja vezanog za ovaj podatak, može se smatrati Tomas Vilijam Loson iz Sjedinjenih Američkih Država, multimilioner koji je stekao bogatstvo kroz berzanske spekulacije krajem 19. vijeka.
Godine 1906. napisao je roman o berzi pod nazivom „Petak trinaesti“, koji je objavljivan u nastavcima u raznim dnevnim novinama, a 1907. godine objavljen je kao knjiga i preveden na brojne jezike. Nije imao saznanja o krahovima berze tijekom 1920-ih ili 1987. godine. Ipak, pomalo zastrašujuće je ono što je brod koji nosi njegovo ime potonuo blizu obale Engleske u subotu, 14. prosinca 1907. godine, dok je u Sjedinjenim Američkim Državama još uvijek bio petak 13.