Ako ste edan od ponosnih vlasnika kućnih ljubimaca onda znate za svakodnevne borbe i brige koje naši krzneni prijatelji zahtevaju od nas.Danas ćemo se osvrnuti na mačke koje ne poznaju granice ukoliko niste baš Vi neki srećnici pa imate poslušan primerak 🙂 

  • Živjeti s mačkama donosi brojne radosti, ali istovremeno nosi i određene izazove, naročito kada je riječ o zaštiti namještaja od njihovih kandži. Iako su mačke često samostalne, tihe i uredne, njihova potreba za grebanjem može predstavljati pravi problem ako nije usmjerena na pravi način. Održavanje kandži nije kapric, već prirodna potreba svake mačke – instinktivni ritual koji pomaže u održavanju zdravih i oštrih kandži, istezanju mišića i obeležavanju teritorije.

Zato je važno razumjeti ponašanje mačke i unaprijed stvoriti uslove koji će spriječiti štetu, a zadovoljiti njihove potrebe.Jedan od ključnih koraka jeste obezbjeđivanje posebnog mjesta za grebanje. Ako mačka u kući nema površinu na kojoj slobodno može oštriti kandže, ona će bez razmišljanja posegnuti za vašom sofom, foteljom, tepihom ili zavjesama. Grebanje je za mačku jednako prirodno kao i pranje šapica. Zato je prva i najvažnija stvar – nabaviti grebalicu.

  • Danas se u prodavnicama za kućne ljubimce mogu pronaći raznovrsne grebalice: od jednostavnih stubića, do velikih konstrukcija koje ujedno služe i kao igrališta, mjesta za skrivanje ili odmaranje. Ukoliko imate više mačaka, broj grebalica treba proporcionalno povećati. Tako će svaka mačka imati svoje mjesto i smanjiti se mogućnost sukoba i grebanja “zabranjenih zona”.

Za one koji vole „uradi sam“ pristup, grebalica se može napraviti od čvrstih, dobro osušenih grana, grubljeg itisona koji se može pričvrstiti za zid ili štok vrata, ili pomoću debelog užeta čvrsto obmotanog oko postolja. Bitno je da grebalica bude stabilna, čvrsta i postavljena na mački dostupno mjesto.

Ali šta ako je grebanje već postalo navika na pogrešnim mjestima?

U tom slučaju važno je strpljenje i postepeno preusmjeravanje ponašanja. Postoji nekoliko efikasnih metoda:

  1. Obrezivanje kandži – Jedna od osnovnih higijenskih mjera je redovno skraćivanje vrhova noktića. To se mora raditi specijalnim makazicama i s velikom pažnjom. Ako niste sigurni kako to pravilno uraditi, najbolje je da se obratite veterinaru.

  2. Zaštita osjetljivih površina – U pet shopovima se mogu pronaći posebni sprejevi koji odbijaju mačke svojim mirisom i tako sprečavaju da određena mjesta budu na udaru kandži. Takođe, možete zalijepiti obostrano ljepljivu traku na stranice namještaja – mačkama je neprijatno da dodiruju ljepljivu površinu i ubrzo će početi da je izbjegavaju.

  3. Trenutna reakcija – Ukoliko mačku zateknete kako grebe neprikladnu površinu, važno je reagovati odmah. Kratko, ali odlučno “Ne”, pljesak rukama ili zveket limene kutije napunjene kovanicama može poslužiti kao zvučni signal upozorenja. Ključno je da ovaj postupak bude blag, ali dosljedan. Cilj nije da uplašite životinju, već da joj jasno date do znanja da je to ponašanje nepoželjno.

4. Pozitivno nagrađivanje – Kada mačka koristi grebalicu, uvijek je nagradite. Maženje, pohvala umiljatim glasom ili ukusna poslastica pomoći će da poveže to ponašanje sa pozitivnim ishodom. Mačke brzo uče kada su motivisane ljubavlju i nagradom.

Važno je naglasiti da se promjena navika kod mačaka ne događa preko noći. Potrebno je vrijeme, strpljenje i upornost. Umjesto kažnjavanja, fokusirajte se na preusmjeravanje i nagrađivanje poželjnog ponašanja.

Život s mačkom može biti harmoničan i pun nježnosti, ali samo ako se trudimo da razumijemo njihove potrebe i instinkte. Ako joj pružite dovoljno pažnje, ljubavi i prostora za izražavanje prirodnih ponašanja, vaša mačka će vam uzvratiti spokojem i privrženošću, a vaš namještaj će ostati pošteđen.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here