Početak starenja je univerzalno iskustvo, ali određivanje njegovog točnog početka ostaje tema rasprave. Općeprihvaćena uvjerenja sugeriraju da se vidljivi znakovi starenja manifestiraju kao sijeda kosa, bore, isušena koža i smanjena elastičnost. Međutim, Erich Maria Remarque, poznati njemački pisac i autoritet za žensku psihologiju, osporava ovu ideju.
- Remarque tvrdi da određena ponašanja koja pokazuju žene ukazuju na starost, bez obzira na vanjski izgled. Kako bi prikrile svoje nesavršenosti, žene su ih često prisiljene skrivati. U pokušaju da prikriju svoju pravu dob, brojne se žene upuštaju u takvo ponašanje, često zanemarujući činjenicu da godine imaju malu važnost u usporedbi s važnošću ponašanja. U današnjem društvu žene se služe raznim metodama kako bi prikrile znakove starenja, posebice u modernom dobu.
Unatoč njihovoj sklonosti eksperimentiranju i istraživanju raznih estetskih korekcija i tretmana, u konačnici smatraju da im niti jedan od ovih zahvata nije potreban. Održavanje mladenačkog načina razmišljanja ključno je ako netko želi očuvati svoju mladolikost. Način na koji se ponašate, komunicirate, govorite i ponašate neizbježno će odavati vaše godine.
- Zauzmite samouvjeren stav, prihvatite svoja postignuća i dajte prioritet zdravlju svog glasa prestankom pušenja i smanjenjem stresa. Glupo je pokušavati prikriti svoje prave godine. S vremena na vrijeme imate sposobnost unijeti humor u situaciju ističući njezinu čistu apsurdnost. Ne postoji valjano opravdanje za zanemarivanje brige o sebi na temelju dobi. Pobrinite se za dobrobit svog tijela i kože upotrebom nježnih krema, neutralne šminke i kvalitetne kozmetike.
Ključno je suzdržati se od upotrebe vulgarnog jezika. Poštovane žene, ne tajite svoje godine; umjesto toga, prigrlite ga s ponosom. Datum na vašoj osobnoj iskaznici ima daleko veći značaj nego što bi vaše godine ikada mogle. Osigurajte svoje blagostanje i suzdržite se od internaliziranja svega što vam se nađe na putu. Kako budete starili, stjecat ćete mudrost i iskustvo, što će vas dovesti do spoznaje da samo nekoliko stvari zaista ima važnost u svijetu.
BONUS TEKST
Modifikacijama prehrane i načina života nutricionistica otkriva učinkovite metode za snižavanje razine štetnog kolesterola. Izvorni tekst ne može se ponovno stvoriti jer se sastoji od datumske i vremenske oznake, koja ne sadrži nikakav sadržaj koji se može preurediti ili prepisati. U krvotoku postoji masna i voskasta tvar poznata kao kolesterol.
Važno je napomenuti da se kolesterol može kategorizirati u dvije različite vrste: korisni lipoproteini visoke gustoće (HDL) i štetni lipoproteini niske gustoće (LDL). U intervjuu za magazin Informer, Branka Mirković, poznata nutricionistica, ističe sljedeće: Promjenom prehrane, mršavljenjem i održavanjem zdrave tjelesne strukture imate mogućnost sniziti razinu štetnog kolesterola i triglicerida.
Uz to, konzumacija raznovrsne hranjive hrane uz ograničavanje konzumacije nezdravih masnoća, soli i šećera može uvelike pridonijeti ovom cilju. Osim toga, naš sugovornik ističe učestalost praćenja razine kolesterola. Prema riječima nutricionistice, preporuča se dva puta godišnje podvrgnuti se zdravstvenom pregledu ako nemate zdravstvenih problema. No, ako imate genetsku predispoziciju, imate prekomjernu tjelesnu težinu ili vodite nezdrav način života, savjetuje se pregled barem jednom godišnje, počevši od mlađe dobi.
Preporučljivije je otići na tržnicu nego u ljekarnu. Prema riječima našeg sugovornika, osobe s povišenom razinom kolesterola trebale bi se pridržavati uputa liječnika, uključujući i pridržavanje propisane terapije, a istovremeno poduzimati korake da si pomognu. Ako pojedinci promijene svoje prehrambene navike, to će moći postići. Branka Mirković ističe važnost promjene prehrane kao proaktivne mjere jer je prevencija dosljedno superiornija od liječenja. Hrana ima potencijal izazvati bolest i djelovati kao lijek.
Odlučiti se za kupnju i pripremu hrane na tržnici uvijek je bolje od oslanjanja na lijekove iz ljekarne. Čimbenici koji doprinose povišenoj razini kolesterola Nutricionistica naglašava kako postoje brojni čimbenici koji pridonose povišenoj razini kolesterola. Jedan od čimbenika koji tome pridonosi je unos hrane koja je bogata nezdravim mastima, posebno zasićenim i trans mastima.
To uključuje masno meso, suhomesnate proizvode, maslac, vrhnje, masne sireve i prženu hranu. S druge strane, pojedinci često ne unose dovoljnu količinu zdravih masnoća koje potiču proizvodnju dobrog kolesterola. Rijetkost je naći pojedince koji često konzumiraju hranu koja je bogata dijetalnim vlaknima, posebno onom vrstom koja učinkovito snižava razinu LDL kolesterola, prema njezinoj izjavi.
Prema riječima Branke Mirković, kod pojedinaca prevladava neadekvatna konzumacija povrća, cjelovitih žitarica, voća, mahunarki te orašastih plodova i sjemenki. Prema njezinim riječima, genetske predispozicije mogu pridonijeti povećanju razine kolesterola, osobito u slučajevima kada postoji obiteljska povijest visokog kolesterola i srčanih problema. Nedovoljna tjelesna aktivnost je dominantan problem, a uz štetne navike pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola nadovezuje se i problem pretilosti, posebice u trbušnoj regiji.
Koji su neki od učinkovitih načina za smanjenje povišene razine kolesterola? Odabirom prehrane imamo mogućnost ne samo utjecati na smanjenje razine kolesterola u krvotoku, već i proaktivno poduzimati mjere za sprječavanje njegova povećanja. Osim toga, Branka Mirković donosi popis preporučenih namirnica.
Prema riječima nutricionistice, preporuča se dnevno konzumirati 3 do 4 porcije različitog povrća, uz tri manje porcije sezonskog voća. Dodatno, uključivanje cjelovitih žitarica kao što su pšenica, riža od cjelovitog zrna, zobi, raži i heljde, kao i mahunarki poput graha, leće, graška i soje, bitno je.