Enes Begović, istaknuta ličnost bosanskohercegovačke narodne glazbe, rođen je u Visokom 1965. godine. Njegova izuzetna glazbena karijera započela je izdavanjem debitantskog albuma 1985. godine.
- Jedno od njegovih značajnih ranih ostvarenja je poznata pjesma ‘Bosanac’ koja je očarala slušatelje. i postigao impresivnu prodaju od 500.000 primjeraka. Enes Begović je tijekom svoje zapažene glazbene karijere izdao nevjerojatnih ukupno 16 albuma i pedantno sklopio 5 kompilacija, prikazujući zapažen repertoar od više od 200 skladbi. Unatoč raznim poteškoćama, obitelj Begović na kraju je ipak postigla mir i ponovno otkrila duboko zadovoljstvo. Oživljavanje radosti i sreće je izrazito vidljivo.
Enes Begović, ugledni bosanskohercegovački pjevač, prošle je godine doživio duboku tugu nakon što je preminuo njegov sin Armin, koji se hrabro borio s dugotrajnom bolešću. Nakon ovog tragičnog događaja, Enes Begović je donio odluku da se povuče iz javnih angažmana i medija, odlučivši se za povučeni život. Motiviran intenzivnom željom za mirom i potrebom da zaliječi svoje slomljeno srce nakon nezamislivog gubitka djeteta, odlučio se povući iz svojih profesionalnih nastojanja i prigrliti život u tišini, udaljen od javne sfere.
- U neobičnoj priči, Amir Beg0vić, koji ima obiteljsku vezu s prethodno spomenutom osobom, odlučio je potvrditi svoju romantičnu vezu upuštajući se u doživotnu obvezu kroz cijenjenu instituciju braka sa svojom dragom partnericom. Krajem travnja, Amir je u potpunosti prihvatio ovu obvezu izmijenivši zavjete sa svojom voljenom. Nakon razdoblja velikih poteškoća, obitelj Begović je na kraju otkrila tračak sreće tijekom ovog značajnog događaja.
Dugi niz godina Enes, Amirov otac, tiho se posvetio dobrobiti i zadovoljstvu svog djeteta. Tek nakon teškog gubitka sina Armina, Enesova izazovna borba sa sinovim autoimunim oboljenjem dobila je javno priznanje. U kojoj se ustanovi Enes liječio od Arminove bolesti, široj društvenoj zajednici ne otkrivaju.
- Prilikom ispitivanja postupaka pojedinca koji organizira vjenčanje nakon smrti djeteta, ključno je procijeniti društveno prihvaćanje takvog ponašanja. Kakva je percepcija ovog ponašanja? Odražava li to poštovanje ili nedostatak istog? U konačnici, zaključak ovisi o vašoj diskreciji.
BONUS TEKST
Običaji vezani uz konzumaciju kave razlikuju se među različitim nacijama; međutim, danas je u mnogim područjima uobičajeno uz šalicu kave poslužiti čašu hladne vode. U nekim gradovima se ta praksa ne poštuje, a ukoliko uz kavu zatražite i vodu, sigurno je da će vam se ispostaviti i račun za vodu. Dok se praksa “neobaveznog ispijanja kave” pojavila u 16. stoljeću i brzo su je prihvatili Turci i Grci, u zapadnoj Europi nije se etablirala sve do kraja 19. stoljeća.
- Naime, čaša vode koja se poslužuje uz kavu izvorno je bila namijenjena za druge svrhe osim konzumacije. Tijekom tog razdoblja brojne su žene izrazile svoje frustracije žlicom kojom su miješale šećer u kavu. Smatrali su nepoželjnim da se žlica zaprlja pjenom, zbog čega ju je potrebno staviti na rub pladnja. Mnogi su ovu praksu smatrali nedostatkom profinjenosti i elegancije.
Kao odgovor na to, ugostitelji su uveli čašu vode uz kavu, omogućujući gostima da očiste zaprljanu žlicu prije nego što je stave na pladanj. U početku je čaša vode služila za odbacivanje zaprljane žlice; međutim, ova je praksa dobila na značaju od 1873., godine kada su uspostavljeni prvi komunalni vodovodni sustavi koji potječu iz planinskih izvora.
- Nakon toga, vlasnici kafića željeli su pokazati da su njihova pića napravljena od netaknute izvorske vode. U suvremenom se društvu znakom dobrog ponašanja smatra popiti čašu vode uz kavu. Iako su brojni barovi i restorani diljem svijeta prihvatili ovu praksu, i dalje postoje određena mjesta na kojima se to ne nudi osim ako se izričito ne zatraži.