Nakon porasta troškova energije, brojni Slovaci zabrinuti su kako preživjeti sezonu grijanja, a da se ne zaduže. Traže metode kako uštedjeti novac, a istovremeno zadržati toplinu u svojim domovima. Donosimo vam uzbudljive vijesti! –> Postoji učinkovita tehnika koja vam omogućuje smanjenje gubitka topline, održavanje ugodnog doma i uštedu na troškovima.

  • Ključ leži u ispravnom podešavanju radijatora. Savladajte umijeće učinkovitog upravljanja kako biste smanjili svoje troškove. Jednostavnije je nego što se čini; samo trebate obratiti pozornost na podešavanje radijatora. Koji su najbolji načini za uštedu novca, a istovremeno osigurati da vaš dom ostane dovoljno grijan? Budući da bi troškovi električne energije mogli značajno porasti ove godine, poduzimanje mjera za izbjegavanje tog povećanja svakako je preporučljivo. Imajte na umu da je odgovarajuća ventilacija također ključna.

Provjetravanje zimi je bitno jer sprječava nakupljanje kondenzacije na prozorima, što može dovesti do stvaranja plijesni koja predstavlja rizik za zdravlje. Umjesto dugotrajnog provjetravanja, bitno je prozračivanje kratko, ali intenzivno. Kod provjetravanja ključno načelo je u to vrijeme isključiti grijalice! Jednostavno okrenite gumb i postavite ga na “0”. Kao rezultat toga, termostat će izbjeći korištenje energije za podešavanje sobne temperature, sprječavajući gubitak topline.

  • Postavljanje radijatora na određene numeričke postavke. Vjerojatno ste primijetili brojke na radijatoru, koje su označene malom strelicom ili štapićem nakon što okrenete gumb. Međutim, jeste li svjesni značaja ovih brojeva? Svakako, oni označavaju kontrolu temperature, ali možda nećete u potpunosti razumjeti specifičnu temperaturu koja se nalazi ispod njih. Razjasnimo situaciju.

U ovoj konfiguraciji radijator održava temperaturu između 6 i 8 °C. Podešavanjem radijatora na stupanj 1, sobna temperatura će se održavati na približno 12-13 °C. Kada se podesi na 2, sobna temperatura će doseći 15 °C. Prilagodba na 3. Podešavanjem radijatora na treći stupanj održavate sobnu temperaturu između 18 i 20 °C. Podešavanjem radijatora na stupanj 4 možete očekivati ​​ugodnu temperaturu u rasponu od 22 do 24 °C. Kada se podesi na vrijednost 5, sobna temperatura raste na 28 °C ili više. Odabir radijatora na “5” ne osigurava brže zagrijavanje prostorija.

  • Štoviše, ova vrsta aktivnosti može uzrokovati da zrak u vašem domu postane suh, što zahtijeva češće provjetravanje. Stoga, toplinu koristite razumno i potrudite se izbjeći njeno rasipanje. Ako nećete biti u nekoj od prostorija dulje vrijeme, namjestite radijator na najniži stupanj ili ga potpuno isključite u tom prostoru. Ako niste ispustili zrak iz radijatora, evo postupka koji trebate slijediti.

Vjerujte mi, ovaj zadatak svatko može obaviti u samo nekoliko minuta. Što je za to potrebno? Šesterokutni ključ Ravni odvijač Tkanina ili posuda za držanje vode. Postepeno Za početak isključite grijanje i zaustavite dotok vode u radijator. Regulacijski ventil (termostat) podešavamo tako da zrak slobodno struji. Pomoću odvijača pažljivo malo olabavimo povratni ventil (dovod vode) kako bismo osigurali optimalan protok.

  • U slučaju novijih radijatora, to je tipični vijak. Nasuprot tome, stariji radijatori imali su prolaz prvenstveno skriven sa strane dovodne cijevi i bili su dizajnirani da odgovaraju navoju inbus ključa. Odzračni ventil treba otvarati postupno i bez primjene pretjerane sile. Trebali biste osluškivati ​​zvuk šištanja zraka praćen blagim curenjem vode. Prikupite vodu koja kaplje pomoću krpe ili posude. Ovaj postupak ne traje dulje od 3 minute. Po potrebi namjestite ventil.

Nakon toga, nakon što je zrak ispušten i tlak je stabilan, bitno je uvesti vodu u sustav grijanja kotlovnice kako bi se uklonio sav preostali zrak. Nakon što je voda uvedena u cirkulaciju, važno je pratiti manometar kako biste bili sigurni da je postignut optimalan tlak. Zatim vraćamo sve ventile u početni položaj i zatvaramo ih. Započinjemo proces grijanja i dosljedno pratimo svaki radijator.

Besplatno