Verbalni sukobi sa drugima su normalan dio života i svi trebamo da naučimo kako da kroz to prođemo. Naš balkanski način rješavanja svađa zna biti turbulentan i mahnit, pa stoga neki stručnjaci pokušavaju metode iz drugih kultura. Danas otkrivamo neke od tih metoda.
Brojni pojedinci razmišljaju o strategiji za učinkovito rješavanje nepristojnih pojedinaca i dosljedno trijumfalno izlaziti iz sukoba. Susret sa primjerima grubosti prema nama gotovo je neizbježan. U tim se trenucima često nađemo u preispitivanju jesmo li na neki način pogriješili ili izazvali takav tretman druge osobe.
Zadovoljan objašnjava da slučajevi nepristojnosti često proizlaze iz osobnih okolnosti kroz koje pojedinci možda prolaze, a ne kao izravna posljedica vaših postupaka. Vjerojatnije je da ste se slučajno našli u nesretnoj situaciji, nego da ste sami izazvali nepristojnost. Dakle, koji je najbolji postupak u ovoj situaciji?
- Kako se treba učinkovito pozabaviti ponašanjem druge osobe? Treba li odgovoriti na sličan način ili se izravno i pristojno obratiti čvrstom izjavom? Evo deset rečenica koje se učinkovito obraćaju i održavaju poštovanje dok istovremeno zaustavljaju neprimjereno ponašanje.
Vrijedi stara poslovica: ako nemaš ništa lijepo za reći, najbolje je da ne kažeš ništa. Ovu bezvremensku mudrost često nam prenose učitelji, roditelji, mentori ili druge odrasle osobe kojima je cilj usađivanje pristojnosti u godinama našeg odrastanja. Nažalost, neki pojedinci zaborave na svoje ponašanje kako stare i treba im nježan podsjetnik. Unatoč svojoj jednostavnosti, ova izjava pogađa u samu srž osobe.
Osobno odbijam tolerirati takav govor bez poštovanja. Izricanjem ove oštre rečenice postavljam se kao autoritet i jasno dajem do znanja da neću tolerirati nikoga tko ne poštuje moja mišljenja, stavove ili osjećaje. Poručuje da se dovoljno cijenim da se odvojim od pojedinaca koji se prema meni ne mogu odnositi s poštovanjem.
Ključno je da mislite ono što kažete kada koristite ovu izjavu. Ako druga strana ustraje, bitno je prekinuti razgovor i ukloniti se iz situacije. To vas osnažuje i šalje snažnu poruku da ozbiljno mislite o svojim granicama. Vrijedno je odvojiti trenutak i preispitati učinak vaših riječi. Iako se ova izjava može činiti asertivnom, daleko je od sukoba.
Služi kao učinkovito sredstvo za isticanje bilo kakvih netočnosti u nečijoj izjavi. U trenucima frustracije ili ljutnje, pojedinci mogu nenamjerno izgovoriti riječi koje zapravo ne misle, što rezultira oštrim govorom. Ova izjava im može poslužiti kao blagi podsjetnik da zastanu, razmisle o svojoj neumjesnoj iritaciji i promijene svoj stav prema vama.
Često je potrebno preusmjeriti njihov fokus. Za ovu priliku dodijelit ću vam kaznu sličnu ovoj. U određenim okolnostima može biti korisno usvojiti praksu okretanja drugog obraza kada se suočite s nepristojnošću. Iako je izazovan, ovaj pristup nudi vrijednu priliku za rješavanje problema bez izravnog angažmana.
Priznavanjem nepristojnosti osobe izražavate svoju svjesnost, a istovremeno joj dajete priliku da ispravi svoje ponašanje u budućim interakcijama. Nije uvijek potrebno suočavati se direktno sa svakom situacijom. Svjestan sam da ste odgajani s višim standardima od onih koje ste pokazali. Obično ovu frazu izgovaraju odrasli kada razgovaraju s djecom. Unatoč tome, ako se odrasla osoba ponaša nepristojno i nezrelo, možete razmisliti o tome da to upotrijebite s njom.
- To je donekle odvažna izjava, jer ne možete biti sigurni u njihov odgoj. Međutim, nema štete ako to pokušate. Nadalje, naglašava njihovu nepristojnost, koja može biti dovoljna da potakne promjenu u ponašanju. Premda shvaćam vaš osjećaj uzrujanosti, ljubazno vas molim da me se suzdržite od ruganja.
Za osobe koje su prema vama bile nepristojne, važno je odgovoriti čvrstom, ali iznimno suosjećajnom izjavom. Afirmirajući se, osiguravate poštovanje svojih granica, a istovremeno stvarate ozračje lakoće i spokoja za drugu osobu. Ključno je upamtiti da se svatko suočava sa svojim bitkama, a vanjske okolnosti često mogu navesti pojedince da se ponašaju izvan karaktera i pokažu grubost kao rezultat svojih borbi.
Zašto ne započnemo ovu raspravu iznova? Bit ove rečenice leži i u obzirnosti prema pristojnosti i u prilici danoj za samoispravljanje prije nego što intervencija postane neophodna. Pokazujući spremnost da se previdi trenutni propust u ponašanju, prenosi se osjećaj oprosta i sposobnost da se pređe preko incidenta. Povremeno, pojedinci mogu govoriti impulzivno i odmah osjetiti grižnju savjesti.
Međutim, ako su spremni to pustiti, razgovor se može značajno poboljšati. Služi kao sredstvo za opraštanje i zaboravljanje bez eksplicitnog izražavanja takvih namjera. Prije nego što se situacija dodatno pogorša, brzo riješimo problem s kojim se suočavate jer nisam siguran u njegovu prirodu.
Granica između ljubaznosti i potencijalne prijetnje u ovoj je izjavi zamagljena. Isporuka poruke može uvelike utjecati na njezinu percepciju. Za prenošenje prijateljskog tona ključno je usvojiti nježan pristup koji izbjegava bilo kakvu naznaku agresije. Zanimljivo je da čak i ljubazna isporuka može polučiti isti učinak kao i agresivna.
Usvajanje ljubaznog ponašanja prilikom izražavanja ovog osjećaja može učinkovito ublažiti sukob i spriječiti svađe. Štoviše, služi kao zaštitna mjera tako što jasno poručuje da nećete tolerirati nikakav oblik napada. Za vas je ključno da preispitate svoj pristup u komunikaciji s drugima. Iako je ova izjava i suosjećajna i odlučna, možda neće polučiti željeni ishod.
Njegov zapovjednički ton ostavlja prostora za potencijalni otpor, osobito ako je osoba uzrujana. Iako možda ne očekujete takav odgovor, važno je uzeti u obzir da pojedinci u promijenjenom mentalnom stanju možda ne razmišljaju racionalno. Možemo se samo nadati da će dotična osoba brzo prevladati ovu prepreku.
Čini se da ste svoj slobodan dan počeli pogrešno. Kako prenosi N1 Zagreb, ova rečenica ima suosjećajnu, ali odlučnu popratnu notu humora. Uočeno je da pojedinci koji pokazuju nepristojnost mogu pozitivno reagirati na ovaj humor, što dovodi do blagog smekšavanja njihovog ponašanja. Međutim, ključno je izgovoriti ovu rečenicu prijateljskim tonom glasa. Neuspjeh da se to učini može dovesti do percepcije konfrontirajućeg odgovora, što u konačnici ometa učinkovitu komunikaciju.