Danas imamo jednu pomalo neobičnu temu koja bi se mogla ticati mnogih. Naime prisjećamo se jednog slučaja koji se desio u glavnom gradu Srbije a koji je izazvao veliku pažnju javnosti.

Prošle jeseni dogodio se poražavajući događaj u životu žene koja živi u Beogradu jer je njezin suprug neočekivano preminuo od posljedica srčanog udara. Međutim, ova priča o obiteljskoj tuzi dobila je neočekivani obrat kada je otkriveno da je preminuli suprug tijekom njihova braka bio u tajnoj vezi s drugom ženom, koja je kasnije identificirana kao njegova ljubavnica.

Dodatno čuđenje obitelji bilo je otkriće da je suprug formalno priznao dijete koje je dobio s ljubavnicom, prenose Novosti. Nakon prerane smrti supruga, supruga je doživjela duboku tugu i naišla na razne poteškoće kao posljedicu ove nepredviđene okolnosti. Ipak, u kratkom roku od nekoliko mjeseci donijela je odluku da se Zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje (PIO) službeno obrati za obiteljsku mirovinu, uzimajući u obzir prisutnost svoje dvoje male djece.

Nažalost, u vrijeme kada je ova priča ispričana, supružnik još nije dobio presudu u vezi s mirovinom od Fonda PIO. Ipak, u tom je roku došla do zapanjujućeg otkrića koje ju je dodatno uznemirilo – postala je svjesna da ljubavnik njezine supruge već prima obiteljsku mirovinu za njihovo dijete, status koji je uredno priznao i njezin pokojni suprug.

U ovom osebujnom i emotivno izazovnom trenutku, supruga je zatražila pomoć Fonda PIO kako bi razjasnila situaciju i shvatila razlog zbog kojeg je suprugova ljubavnica dobila obiteljsku mirovinu, dok na vlastiti zahtjev ostaje bez odgovora. Situaciju su rasvijetlili u Fondu PIO, koji su dali svoje obrazloženje.

  • Istaknuli su da, sukladno zakonskim odredbama, supruga koja je bila u braku i nije znala za izvanbračnu vezu svog partnera tijekom njihove zajedničke egzistencije ne može svom ljubavniku osporiti pravo na mirovinu za njihovo dijete. Ovo se pravo dodjeljuje na temelju strogih pravnih parametara, bez obzira na djetetov legitimitet, sve dok su zadovoljeni posebni uvjeti. Pripovijest služi kao dirljiv primjer kako život može postati zamršen i naporan nakon nepredviđene tragedije.

Obitelj se ne bori samo s dubokom tugom gubitka dragog supružnika i roditelja, već se bori i sa složenošću i nepravednošću koja je svojstvena pravnim pitanjima i birokratskim procesima. U Srbiji se pravo na obiteljsku mirovinu ne odnosi samo na bračne drugove. Zakonom je propisano da to pravo može ostvariti i izvanbračni drug uz određene uvjete.

Naime, izvanbračni partner može ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu ako je veza s umrlom osobom trajala najmanje tri godine ili ako imaju zajedničko dijete. Međutim, važno je napomenuti da se ovo pravo ne dodjeljuje automatski. Umjesto toga, po zahtjevu izvanbračnog druga pokreće se izvanbračni postupak radi utvrđivanja valjanosti zajednice. Dodatno, prilikom podnošenja zahtjeva za mirovinu potrebno je priložiti pravomoćnu sudsku odluku kojom se potvrđuje postojanje ovog odnosa.

Osim bračnog i izvanbračnog druga, pravo na mirovinsko nasljedstvo imaju i druge osobe u obitelji umrle osobe, u određenim okolnostima. Da bi imao pravo na ovo nasljeđe, preminuli član obitelji mora imati najmanje pet godina staža osiguranja, ispunjavati određene kriterije ili prethodno primati mirovinu. Sukladno zakonskim propisima, mogućnost nasljeđivanja mirovine imaju osobe koje se svrstavaju u članove obitelji.

U skladu sa zakonima koji uređuju obiteljske odnose priznaju se i obračunavaju bračni i izvanbračni drugovi. Ovo pravo imaju djeca, bez obzira na status rođenja (rođena u braku, izvan braka ili posvojena), kao i pastorčad koju je pokojnik materijalno uzdržavao. Osim toga, ovo pravo imaju i unuci, braća i sestre te druga djeca koja nemaju roditeljsku skrb ili imaju roditelje nesposobne za rad, pod uvjetom da su uzdržavali umrlog člana obitelji.

Pokojnik je pružao podršku raznim roditeljima, uključujući oca, majku, očuha, maćehu i posvojitelje. Primarni cilj ovog zakona je olakšati financijski teret s kojim se suočavaju preživjeli članovi obitelji nakon gubitka voljene osobe, nudeći im prijeko potrebnu financijsku pomoć.

Besplatno