Imuni sistem ljudskog tijela je jako važan odbrambeni sistem koji napada sve zle mikoroorganizme i tumore prije nego naprave štetu. Međutim, postoje autoimune bolesti gdje tijelo napada samo sebe i to je hronično. Danas otkrivamo kako se jedna slavna ličnost na našoj estradi nosi s ovim problemom.
Nezdrav način života, uključujući pretjeranu konzumaciju alkohola, pušenje, zagađenje i stres, može pridonijeti razvoju teških stanja u kojima tijelo napada samo sebe. Ključno je priznati da su te štetne navike i vanjski utjecaji odgovorni za nastanak brojnih bolesti, pa tako i lupusa, koji je jedna od najraširenijih autoimunih bolesti.
U intervjuu za emisiju “Ordinacija” na RTS-u, Jelena, supruga proslavljenog košarkaša Dejana Tomaševića, ispričala je svoje lično iskustvo sa teškom bolešću. Ova majka četvero djece prisjetila se početnih naznaka bolesti koje su se diskretno pojavile prije desetak godina, a tada su joj izmicale pozornosti.
Malo je znala što je čeka u godinama koje su uslijedile. Nakon rođenja četvrtog djeteta, Jelena je otkrila oteklinu na jednom prstu, koja se sutradan brzo proširila na još jedan prst. U stanju zabrinutosti potražili su medicinske stručnjake koji su proveli niz testova i utvrdili prisutnost jelenjeg lupusa.
- Tada je prvi put postala svjesna postojanja ove bolesti. Jelena se živo sjeća da se sve to odvijalo tijekom njihovog boravka u Španjolskoj. Ubrzo nakon toga, Dejan je osigurao ugovor u Grčkoj, što je potaknulo njihovo preseljenje u Atenu.
U pokušaju daljnje potvrde, Jelena se obratila drugom liječniku u novom gradu, ali je, nažalost, početna dijagnoza potvrđena. Trudila se demantirati surovu stvarnost da zdravlje njezina supruga nije baš najbolje. Po dolasku u Beograd doktor mi je detaljno opisao moje fizičko stanje.
Unatoč tome što imam 36 godina, utvrđeno je da moje tijelo podsjeća na 75-godišnjaka. Nažalost, dijagnoza tu nije završila; uz lupus, također mi je dijagnosticirana srodna bolest koja se zove reumatoidni artritis. Nakon što sam donio ovo otkriće, osjećao sam se ponukanim da nastavim s terapijom i krenem na svoj put prema iscjeljenju.
Osvrćući se na to razdoblje i Jeleninu nepredviđenu dijagnozu, proslavljena košarkašica priznaje golem pritisak koji je proživjela. Od preseljenja do dolaska Matijina djeteta bilo je to nedvojbeno teško vrijeme. Unatoč tome, dosljedno se suočavala sa svakom preprekom s nepokolebljivom snagom i odlučnošću.
Tomašević u svom razgovoru ističe Jelenu, pojedinca koja, unatoč zdravstvenim problemima, nikada nije izrazila nikakvu zamjerku. Stalno je držala u središtu pozornosti. Međutim, prvi put se nađe nesposoban za ispunjavanje svojih obaveza zbog uporne groznice koja traje pola godine.
Unatoč ovim preprekama, njezina najistaknutija osobina leži u njezinoj sposobnosti da nas zaštiti od vlastite patnje. U retrospektivi, postalo je poznato da je u trenucima golemih poteškoća tražila samoću, plakala i dijelila svoje terete sa svojim sestrama, pokušavajući nas zaštititi od svojih osobnih izazova. Koji su pokazatelji ove bolesti koji ometaju pojedinca u obavljanju svakodnevnih obaveza?
Prvi znak se, prema Jeleninim riječima, manifestirao kao porast tjelesne temperature, a potom se pojavio i otok. Tijekom ovog oticanja, njezina je ruka doživjela značajan porast napetosti, poprimivši duboku nijansu crvene boje i učinivši je nepokretnom. Tijekom otprilike 5-7 dana, oteklina je postupno splasnula, omogućujući koži da se vrati u prvobitno stanje.
Unatoč tome, tijekom tog trajanja, jednostavne svakodnevne aktivnosti poput kupanja, odijevanja, pa čak i uključivanja u nježne interakcije i igranje s bebom bile su nedostižne. Iako je fizička bol s vremenom popustila, emocionalna i mentalna bol ostala je kao najmučniji dio iskušenja.
Dejan, iskreno, priznaje da nije u potpunosti ispunio svoje obveze, posebice prema Matiji. No, unatoč golemim patnjama, smogla je snage obući i othraniti bebu, čak i dojiti. Ova hrabra osoba ističe važnost potpore i ljubavi svog supruga koji ju je vodio kroz životne prepreke i liječio njezin ranjeni duh.
Unutar područja duboke privrženosti, Dejan i ja smo stvorili izvanrednu vezu, onu kojoj nema premca u svojoj dubini i značaju. Kada uz sebe imate tako postojanog partnera, putovanje pred vama postaje osvijetljeno, kao da se put u budućnost otkriva upravo pred vama. Upravo unutar te novopronađene jasnoće zamislili smo proširenje naše obitelji, željno prihvaćajući mogućnost da u svoje živote primimo još djece.
- Ideja da imamo samo jedno dijete nikada nije bila temelj naših razgovora; zapravo, nekoliko nas je čak izrazilo svoje težnje za obitelji koja se sastoji od pet članova. Unatoč tome, naše su težnje naglo slomljene razornom snagom lupusa.
Njegov duboki učinak na njezinu egzistenciju natjerao ju je da donese mučan izbor da s Dejanom nema još jedno dijete, unatoč njegovoj žarkoj čežnji za petim dodatkom u obitelji. S mješavinom emocija prikazanih na licu, prenijela je gorko-slatko razumijevanje da će se on sada smatrati njezinim petim djetetom, kao što su zajednički odlučili.
Koraci koje su zajednički poduzeli bili su zaista nevjerojatni, ali ponekad taj napredak može postati prepreka, ostavljajući čovjeka da razmišlja o tome kako najbolje upravljati okolnostima. U početku se osjeća u laktu, ali se nelagoda postupno širi na kuk prije nego što obuhvati cijelo tijelo.