Primarni problem koji danas pogađa mnoge pojedince odnosi se na njihovo probavno zdravlje. Ovaj problem prvenstveno proizlazi iz nedovoljne prehrane, što rezultira neučinkovitom probavom. Jasno je da često teško odolijevamo prženoj hrani, brzo je konzumiramo i remetimo proces probave.
- Crpeći iz svog ogromnog znanja u sportskoj medicini i svoje cijenjene uloge profesora fiziologije na prestižnom Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dr. Dejan Cubrillo učinkovito razjašnjava nesporazume oko detoksikacije pažljivim i informativnim uvidima. Ideja detoksikacije postala je vrlo istaknuta u suvremenom društvu.
Međutim, tvrdim da je to više od prolaznog trenda usredotočenog na kratke planove detoksikacije, post ili uzimanje određenih sokova u ograničenom trajanju. Umjesto toga, detoksikaciju treba promatrati kao temeljit i metodičan proces. Prisutnost toksina u našim tijelima signalizira neravnotežu koju treba ispraviti određivanjem temeljnog problema. Ovo postaje osobito ključno kada neravnoteža proizlazi iz nezdrave prehrane.
- Loša probava čini hranu ranjivom na štetne mikroorganizme, uključujući bakterije i gljivice, koji rastu u nečistom okruženju. dr.sc. sc. Cubrillo je istaknuo nužnost fokusiranja ne samo na napredak u lijekovima, već i na stvaranje uvjeta koji smanjuju ovisnost o drogama. Pojedinci koji pate od bolesti masne jetre sigurno će se suočiti s povećanom razinom inzulina, jer je inzulin ključni čimbenik u proizvodnji masti u jetri.
Bitno je razumjeti da konzumacija hrane ne utječe izravno na proizvodnju kolesterola. Ipak, redovita prehrana bogata ćevapima i hamburgerima može ometati rad probavnog sustava, što rezultira višim razinama inzulina. Ovo povećanje potiče jetru da stvara više kolesterola. Osobe s povišenom razinom kolesterola često pokazuju i povećanu razinu inzulina. Mjerenje kolesterola od 6 ne bi trebalo automatski izazvati zabrinutost; nego predlažem da se pojedinci suzdrže od navika koje dovode do viših razina kolesterola.
- Za postizanje uravnotežene i cjelovite prehrane preporučljivo je uključiti antioksidanse u dnevni unos. To se lako može postići dodavanjem umjerene količine voća i povrća, ukupno oko 50 do 100 grama. Besprijekornim uključivanjem ove hrane bogate antioksidansima u svoje svakodnevne obroke, možete poboljšati svoju cjelokupnu prehrambenu ravnotežu. Vibrantna i vizualno privlačna priroda voća, posebno onog dobivenog iz biljaka, posjeduje izvanrednu sposobnost da pomogne u snižavanju razine kolesterola.
Kako bismo podržali zdravu gušteraču i ograničili konzumaciju šećera, pažljivo smo pripremili naše prehrambene opcije. Strogo reguliramo veličinu porcija kako bismo izbjegli pretrpavanje masnoćom ovog važnog organa. Mala količina masnoće je uključena isključivo kako bi se poboljšao okus naših jela. Dodatno, prioritet nam je zdravlje žučnih vodova tako što u obroke unosimo ljekovito bilje i povremeno uživamo u osvježavajućim napicima od limuna i đumbira.
- Što mislite o sokovima za detoksikaciju? Ova pića prolaze minuciozan proces miješanja, prešanja i pročišćavanja. Cjeloviti utjecaj ovih napitaka na tijelo potrošačima ostaje uglavnom nepoznat. Bitno je priznati da ovi sokovi dovode do značajnog povećanja razine inzulina u usporedbi s rezultatima testova opterećenja glukozom. Posljedično, metabolizam masti je pod većim opterećenjem, što može dovesti do proizvodnje kolesterola i nakupljanja viška masnoće u jetri.
Stoga se preporuča ograničiti unos ovako napravljenih sokova jer se ne preporučuje velika konzumacija. Osobno ne zagovaram konzumaciju soka osim ako ne sadrži vlakna i sjemenke kako bi se smanjio pritisak na gušteraču. Zateknete li se bez soka, umjesto njega možete se odlučiti za voće i povrće koje je bilo namijenjeno cijeđenju. Međutim, postoji manji problem koji treba uzeti u obzir: što ako se vaš probavni sustav bori s pravilnom obradom ove hrane?
- Osim toga, važno je razumjeti da stres može smanjiti razinu enzima u želucu. Preporučljivo je suzdržati se od uključivanja masti poput maslinovog ulja, badema i lješnjaka u svaki obrok. Kada se radi o toksičnosti jetre, ključno je minimizirati dodatni stres na organ, a istovremeno ostaviti dovoljno vremena za oporavak i detoksikaciju. Ako u prehranu treba uključiti meso, uz povrće se preporuča odabir kuhanih varijanti. Tijekom procesa detoksikacije savjetuje se potpuno izbacivanje jaja iz obroka. U svim fazama unos mlijeka je strogo zabranjen.
Osim toga, osobe starije od 30 godina trebale bi izbjegavati mliječne proizvode jer njihova probava predstavlja veliki izazov. Kako bi se postigla učinkovita detoksikacija, bitno je prebaciti crijeva iz stanja mirovanja u aktivno stanje. Metoda za procjenu napretka uključuje održavanje redovitog pražnjenja crijeva, idealno barem jednom dnevno. Metabolizam se, s druge strane, odnosi na to koliko učinkovito tijelo pretvara hranjive tvari u energiju.
- Bitno je razumjeti da brzi metabolizam ne dovodi automatski do češćih posjeta kupaonici; nego označava učinkovitu pretvorbu energije. Nasuprot tome, nekoliko pražnjenja crijeva u jednom danu odražava predani napor tijela da pravilno probavi hranu. Prema dr.sc. sc. Kaže se da krastavci, datulje i smokve imaju izvanredne sposobnosti čišćenja crijeva, djelujući poput snažnog buldožera i bagera. Da biste iskusili njihov umirujući učinak na crijeva i žuč, jednostavno potopite ove plodove u vodu i pojedite ih prije spavanja kako biste vidjeli njihove učinke čišćenja.