Mnogo domaćica u svojim domovima uzgaja ukrasno bilje koje pored toga što daje prijatniji ugođaj prostoriji u kojoj se nalazi, prečišćava i vazduh koji udišemo. Danas govorimo o uzgoju orhideja.
Postoji skrivena prednost koja može vratiti i ljepotu i vitalnost. Bitan čimbenik je odgovarajuća kombinacija hranjivih tvari koja se daje biljci, uz osiguranje točnih količina. U ovoj prezentaciji opisat ćemo pripremu i primjenu ove izuzetne mješavine orhideja za postizanje optimalnih rezultata. Potrebni materijali uključuju 5 do 6 ljuski jaja, pola žličice praha kurkume i po dvadeset mililitara mlijeka i vode.
- Postupak: Započnite stavljanjem praha kurkume u zdjelu i nastavite s drobljenjem ljuske jaja. Umiješajte mlijeko i zatim ga prelijte litrom kipuće vode, pazeći da bude potpuno potopljeno. Ostavite smjesu da se ohladi. Nakon toga procijedite sadržaj i dodajte još litru vode sobne temperature. Izvadite orhideju iz pakiranja i stavite je u posudu. Pripremljenu tekućinu prelijte preko orhideje, pustite da upije otopinu. Upotrijebite pamučni štapić, navlažite ga tekućinom i nježno nanesite na površinu listova.
Ovaj postupak revitalizira i vraća cjelovitost lišća dok učinkovito uništava bakterije i spore plijesni. Ostavite smjesu da odstoji 15 do 20 minuta, nakon čega se može prenijeti na drugu podlogu. Zajedno s ovim postupkom namakanja, koji je potreban samo jednom svaka tri mjeseca, tekućina se koristi za navodnjavanje svakih petnaest dana. Ovaj režim opskrbljuje orhideje vitalnim hranjivim tvarima, potiče cvjetanje i posjeduje značajna antibakterijska i antifungalna svojstva.
Uključivanje kurkume, ljuski jajeta i mlijeka u uzgoj orhideja temelji se na njihovim korisnim karakteristikama. Dolje je predstavljen opsežan pregled svakog sastojka: Kurkumin, aktivna komponenta koja se nalazi u kurkumi, pokazuje značajna antibakterijska i antifungalna svojstva. Ova svojstva mogu pomoći u zaštiti korijena orhideja od niza bolesti i štetnika. Istraživanja pokazuju da kurkumin može pospješiti rast biljaka stimulirajući stvaranje novih korijena, a istovremeno dodaje nježnu žutu nijansu supstratu, čime se povećava njegova estetska privlačnost.
Osim toga, ljuske jaja predstavljaju važan izvor kalcija, koji je vitalan za zdrav razvoj korijena i lišća orhideja. Struktura supstrata je poboljšana usitnjenim ljuskama jaja, što također povećava njegovu propusnost vode i zraka. Dodavanje ljuske jajeta može dovesti do blagog porasta pH supstrata, faktora koji bi mogao biti koristan za određene vrste orhideja.
Osim toga, mlijeko sadrži niz ključnih hranjivih tvari, poput kalcija, fosfora i dušika, koji su svi ključni u promicanju rasta biljaka. Mliječna kiselina koja se nalazi u mlijeku posjeduje sposobnost razgradnje organske tvari unutar supstrata, čime pomaže u oslobađanju hranjivih tvari. Nadalje, dodavanje mlijeka može izazvati manju promjenu pH vrijednosti supstrata, potencijalno povećavajući dostupnost hranjivih tvari za biljku.
Bonus tekst:
Oxford University Press proglasio je frazu “trulež mozga” riječju godine za 2024. U kratkom priopćenju koje je uslijedilo nakon ove objave, istaknuto je da izraz “osvjetljava naš odnos s tehnologijom koji se stalno mijenja”. Iako “trulež mozga” ne predstavlja medicinsku dijagnozu, fenomen koji opisuje svakako je stvaran; odnosi se na pad kognitivnih sposobnosti koji proizlazi iz produljene upotrebe interneta u kombinaciji s malo ili nimalo mentalnog angažmana.
Izraz je prvi put uveden sredinom 19. stoljeća, u razdoblju kada je Henry David Thoreau artikulirao svoju zabrinutost u vezi s erozijom intelektualnih standarda i nedostatkom profinjenog mišljenja: “Dok se cijela Engleska okuplja kako bi se pozabavila problemom krumpirove plamenjače, upravo ova okolnost dovodi do zanemarivanja propadanja uma, stanja koje je daleko prevladavajuće i snosi znatno teže posljedice.
Za značajnu ocjenu suvremenog društva zaslužan je američki glumac i pisac Erik Bogosian, iskazan u njegovom dramskom djelu “Seks, droga i rokenrol” iz 1990. godine. Iako je Internet u tom razdoblju bio entitet u nastajanju, ne treba zaključiti da je izostao namjerni intelektualni pad stanovništva, jer je to već bilo omogućeno raznim drugim medijima. Pojava televizije u svakom domu označila je početak propadanja naših zajedničkih intelektualnih sposobnosti.