Svi ste sigurno barem jednom tražili bilo koji izvor o tome koja kilaža ide uz visinu, te je svaka pokazala drugačije podatke. Međutim, mi smo za Vas danas spremili najprecizniju računicu koja je u potpunosti tačna, te na osnovu nje možete izračunati pouzdano koja je odgovarajuća kilaža za Vas.

Kako piše Dnevnik.hr, ključno je priznati da, iako postoji više alata za procjenu umjerenog raspona težine pojedinca, ti alati uzimaju u obzir varijable poput dobi, visine i spola, koje možda neće ponuditi potpunu procjenu optimalne tjelesne težine pojedinca. težina. Ključno je priznati da ne postoji univerzalna jednadžba koja može definitivno odrediti točnu težinu koja se smatra idealnom za pojedinca.

  • Dodatno, Dnevnik.hr ističe da elementi poput prehrane, tjelovježbe i načina života igraju značajnu ulogu u određivanju cjelokupnog zdravlja, neovisno o težini pojedinca. Za procjenu tjelesne težine, najčešće korišteni alat je indeks tjelesne mase (BMI). Ova brojčana procjena uzima u obzir i visinu i težinu, kategorizirajući pojedince u različite skupine kao što su pothranjenost, zdrava težina, prekomjerna tjelesna težina i pretilo.

Formula koja se koristi za određivanje BMI je sljedeća: Da biste odredili indeks tjelesne mase (BMI) pojedinca, njegovu težinu možete podijeliti s visinom. Iako je BMI koristan alat za opću populaciju, on ne uzima u obzir individualne varijacije u sastavu tijela, cjelokupnom zdravlju i specifičnim zdravstvenim problemima. Uzmite u obzir visoko trenirane sportaše sa značajnom mišićnom masom; njihov BMI može biti viši, ali to ne ukazuje na nezdravu težinu.

Osim toga, BMI možda neće adekvatno uzeti u obzir razlike među različitim rasnim ili etničkim skupinama, što može rezultirati pogrešnim predodžbama o zdravstvenim rizicima. Kako bi se dobio daljnji uvid u potencijalne zdravstvene opasnosti povezane s tjelesnom veličinom, mogu se koristiti dodatne tehnike poput mjerenja struka i bokova (WHR) i mjerenja visine struka (WtHR).

WHR izračunava omjer između mjerenja struka i kukova, što može poslužiti kao pokazatelj razine visceralne masnoće i vjerojatnosti da ćete doživjeti srčani udar. Kako biste izračunali svoj omjer struka i bokova (WHR), prvo morate izmjeriti najširi dio struka, koji se obično nalazi odmah iznad pupka. Zatim podijelite ovu mjeru sa širinom bokova na njihovoj najširoj točki. Na primjer, ako vaš struk iznosi 71 cm, a bokovi 96 cm, dijeljenje 71 sa 96 dalo bi WHR od 0,74.

Prema izvješću koje je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 2008. godine, osobe s abdominalnom pretilošću prepoznaju se po omjeru struka i bokova (WHR) koji premašuje 0,9 za muškarce i 0,85 za žene. Korelacija između opsega struka, kolesterola i razine krvnog tlaka može se procijeniti pomoću mjerenja koje se naziva mjerenje visine struka (WtHR). Da biste izračunali svoj WtHR, podijelite svoju visinu sa širinom struka. Ako je rezultat 0,5 ili niži, to označava umjereni raspon.

Da biste dobili precizniju procjenu sastava tijela, ključno je uzeti u obzir postotak tjelesne masti, a ne oslanjati se isključivo na BMI, WHR ili WtHR. Ovo određeno mjerenje uzima u obzir različite oblike masti u tijelu i ključno je za optimalnu tjelesnu izvedbu. Postoje brojne metode za određivanje postotka tjelesne masti, uključujući kalipere, bioelektričnu impedanciju i DEXA skeniranje.

Od iznimne je važnosti priznati da se potpuno razumijevanje sveukupne dobrobiti pojedinca ne može postići samo procjenom njegove tjelesne veličine. Prihvaćanje sveobuhvatne perspektive je ključno, što podrazumijeva razmatranje više aspekata uključujući zdravstveno stanje osobe, odluke o načinu života, obrasce prehrane, razinu tjelesne aktivnosti i druge relevantne čimbenike.

Ako pojedinac brine o svojoj težini ili sastavu tijela, toplo se preporučuje konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom koji može provesti daljnje procjene i ponuditi personalizirane smjernice. Kroz promišljenu inkorporaciju i sintezu različitih alata i metodologija, pojedinci mogu postići holističko razumijevanje tjelesne težine i cjelokupnog zdravlja, što im omogućuje donošenje obrazovanih izbora u vezi sa svojim zdravstvenim strategijama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here