Nešto najpametnije što osoba može uraditi jeste da se brine o svom zdravlju i prevenciji bolesti.U današnjem članku Vam donosimo priču o jednom čoveku koji je pomogao sam sebi spravljajući lekoviti pripravak te je nakon toga odlučio sa svteom da podeli svoj recept u nadi da će pomoći svakome kome pomoć treba.
- Kad čovek preživi tešku bolest, mnogo toga mu se promeni u glavi – i shvatanje života, i pogled na zdravlje, i vera u prirodu. Tako je bilo i sa Ljubišom Jovanovićem iz okoline Niša, koji se nakon bitke sa rakom debelog creva odlučio da svoj život okrene u potpuno drugom pravcu. Kako sam kaže, između ostalog su mu godži bobice pomogle da se oporavi i ojača, pa je iz zahvalnosti prema toj biljci odlučio da joj se ozbiljno posveti.
Zajedno sa suprugom i sinovima, Nemanjem i Nikolom, koji su inače inženjeri voćarstva, Ljubiša je zasukao rukave i krenuo u ozbiljnu proizvodnju lekovitih bobica. Na jugu Srbije podigli su plantažu i rasadnik, krenuli da istražuju, da primenjuju nauku u praksi i da nude tržištu i plodove i sadnice.
- Godži, ili kako ga mnogi zovu “crvena čudesna bobica”, raste kao žbunasto drvo koje naraste i do tri metra visine. Da bi se razvijao kako treba, svako proleće se mora orezivati, i to tako da mu krošnja liči na kišobran. Plodovi su duguljasti, narandžasto-crvene boje, dugački do tri centimetra, sa ukusom koji je slatkast, ali i blago kiselkast – veoma specifičan.
Na njihovoj plantaži uzgajaju čak 11 različitih sorti godžija, ali ono po čemu su Jovanovići jedinstveni jeste to što su jedini u Evropi koji gaje i crni godži – takozvani black goji berry. Ova retka vrsta je, kako Ljubiša kaže, jedna od najlekovitijih biljaka danas, i ujedno i najskuplja. Njena berba je posebna priča – bobice se beru pincetom, pažljivo sa sve peteljkom, da ne bi iscurio sok i došlo do oksidacije.
- Crni godži je prepun antocijana i OPC antioksidanata, a 100 grama ovih bobica sadrži 3690 mg aktivnih jedinjenja koja pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Pored toga, bogat je gvožđem, vitaminima i mineralima, pa se preporučuje dnevna doza od 3 do 6 grama.
Godži najbolje uspeva na plodnim, sunčanim i dobro dreniranim zemljištima, na visinama od 100 do 1.000 metara. Može se saditi gotovo cele godine – od marta do kasne jeseni. Za plantažno gajenje, potrebna je dobra priprema: stubovi i žice za špalir, sistem “kap po kap” za zalivanje i protivgradna mreža. Cveta od juna do novembra, a plodovi sazrevaju postepeno, što znači da se berba obavlja u više navrata.
- Plodovi se beru ručno, u male posude kako se ne bi oštetili. Mogu se zamrzavati ili sušiti na suncu u tankom sloju. Zanimljivo je da biljka daje plodove već u prvoj godini, u drugoj daje oko kilogram po stablu, a u trećoj čak tri kilograma – i taj prinos nastavlja da raste.Ljubiša računa da sa hektarom plantaže i cenom od 5 evra po kilogramu, zarada u trećoj godini može dostići oko 60.000 evra. Bobice se konzumiraju i sveže i sušene, a dnevna doza za crvene bobice iznosi 20 do 50 grama.
Za kraj, treba reći i to da su godži bobice poznate kao “sveta biljka” poreklom sa Tibeta. Njihova lekovitost nije samo prazna priča – prepune su vitamina A i C, esencijalnih aminokiselina, gvožđa, kalijuma i bakra. Sve više ljudi okreće se prirodi, a godži je pravi primer kako jedna mala bobica može doneti i zdravlje, i životnu promenu, i novu priliku – baš kao što je to bila za Ljubišu i njegovu porodicu