Živeći životom nesputanim putovnicama, prihvaćajući poligamiju kao normu i cijeneći svoje bogatstvo u broju goveda, prkose konvenciji. Njihovi se običaji, iako potencijalno opasni, nepokolebljivo poštuju, ukorijenjeni u dubokoj predanosti tradiciji. Ovi nomadski pojedinci postoje na rubovima civilizacije, daleko od njezinih zamki.
- U carstvu fotožurnalizma, Gaja Dominici, mlada Talijanka kolumbijskih korijena, živjela je radosno. S fotoaparatom u ruci krenula je u avanture diljem svijeta, bilježeći trenutke koji oduzimaju dah. Nije ni znala da će njezino putovanje u Keniju 2014. promijeniti putanju njezina života na doista filmski način.
Tamo je susrela Masaji ratnika koji je zapalio vatru u njezinu srcu. Ovaj ju je susret natjerao da donese odluku koja će promijeniti život – napustiti sve što je znala i prigrliti budućnost unutar plemena. Gaja razmišlja o nevjerojatnom nizu događaja koji su je doveli do toga da upozna Maasai ratnika, duboko se zaljubi, preseli u savanu i dobije kćer.
- Da je netko ovo predvidio prije mnogo godina, ona bi to odbacila kao apsurdno i nasmijala se tome. Međutim, unatoč svim izgledima, njezin se život odvijao točno onako kako je prorečeno. Mi, kao dinamičan duo, posjedujemo nezaustavljivu želju da slijedimo svoje snove, projekte i ideje. Unatoč početnom izgledu nemogućnosti, sada sam uvjeren da idemo u pravom smjeru.
Odredište je beznačajno; sve dok smo ujedinjeni, prevladat ćemo sve prepreke koje nam se nađu na putu. Godine 2018. donijela je odluku vratiti se u svoju zemlju porijekla i sa svojom obitelji podijeliti vijest da je otkrila svoju srodnu dušu i da je spremna krenuti na put braka i izgradnje života u Keniji. Ovo otkriće iznenadilo je njezinog oca, koji je bio zatečen činjenicom da će njegova kći živjeti tisućama milja daleko s čovjekom za kojeg on nije znao.
- Posebno ga je zbunjivao način života koji će voditi njezin partner. Zanosna Talijanka ostala je odlučna i nepodložna nikakvim vanjskim utjecajima. Dana 28. prosinca 2018. izmijenila je zavjete s Ntoijai Korutuom, Maasai ratnikom, u izvrsnoj kući Sherija u Nairobiju. Njihovu zajednicu počastila je nazočnost ljupke kćeri. Nakon što ju je prihvatila njena nova Maasai zajednica i na krštenju joj je dala ime Naramatisho, Gaja trenutno živi u dolini Rift zajedno sa svojom obitelji.
Njena ljubav prema mužu je nepokolebljiva i stalno ga obasipa pohvalama. U nedavnoj izjavi izrazila je zahvalnost izuzetnom čovjeku kojeg joj je život podario. Nježno ga je oslovljavala s Ntoiiai, diveći se njegovoj istinskoj naravi i svestranim sposobnostima. Zanimljivo je da čak i kuha za nju, unatoč preziru prema zadatku koji odudara od tradicionalnih običaja plemena Maasai.
- Gaja, Talijanka, duboko voli neukroćeni način života i ne bi ga mijenjala ni za što. Odsutnost modernih pogodnosti kao što su struja, tekuća voda i odgovarajući sanitarni uvjeti nimalo joj ne smetaju. Njezin glavni prioritet je biti uz muža i raditi na zajedničkoj budućnosti. Iako se njezina obitelj u početku protivila, na kraju su se pomirili s njezinom odlukom, shvaćajući da je Gajina sreća od iznimne važnosti.
Možete li opisati izgled kuće u kojoj Talijanka stanuje? Stanište obitelji Masai naziva se boma, okruženo trnovitim raslinjem kako bi se obranilo od potencijalnih grabežljivaca. Da bi sagradili svoje domove, zabadaju štapove u zemlju, isprepliću grančice oko njih i sve učvršćuju smjesom od blata, trave, ljudskog urina i kravljeg izmeta.
- Interijeri su ukrašeni goveđom kožom, dok se sama kuća sastoji od 1-2 spavaće sobe, kuhinje koja služi i kao kamin te prostora namijenjenog držanju malih koza. Zbog oštećenja od termita, svakih 9 godina obnavljaju svoje kuće. Balozi, kao glava deset kuća, ima presudnu ulogu u rješavanju sukoba i olakšavanju komunikacije između plemena Masai. Način života koji prakticira pleme Masai toliko je zadivljujući da ljude često ostavlja bez teksta.
Kenija je dom za više od pedeset autohtonih plemena, među kojima se ističu Maasai kao jedna od rijetkih koja su uspješno očuvala svoju kulturnu baštinu i zadržala svoje tradicionalne običaje. Ukupan broj pojedinaca koji pripadaju Maasai zajednici trenutno se procjenjuje na 900.000. Dok je njihov primarni jezik Maa, također dobro govore službene jezike Kenije, naime svahili i engleski.
- Tradicionalno, stanovi Maasaija grade se na nekonvencionalan i mobilni način. Žene unutar plemena vješto grade kuće u obliku kruga ili kruha. U Maasai kulturi postoji dugogodišnja tradicija slavljenja prijelaza u odraslu dob razrađene ceremonije ‘punoljetstva’. Ove ceremonije, koje traju više od deset dana ili dulje, uključuju korištenje roga Velikog Kudua kao poziv za sve one koji su dosegli dob zrelosti, poznate kao inicirani.
Pjevanje, ples i flert sastavni su dijelovi ovih živahnih i živahnih okupljanja. Jedan posebno zadivljujući aspekt ceremonije uključuje mladiće koji formiraju red i harmoniziraju se s pjevačicama smještenim nasuprot njih.
- To je uistinu izuzetan i zadivljujući spektakl. Međutim, vrijedi napomenuti da su neki aspekti Maasai tradicije u novije vrijeme doživjeli promjene. U prošlosti se od nadobudnih Maasai ratnika zahtijevalo da pokažu svoju hrabrost loveći i ubijajući lava koristeći samo koplje. U srži Maasai kulture leži uvjerenje da je stoka, pažljivo izrađena od Boga (koja se na jeziku plemena Maa naziva Engai ili Enkai), posebno poklonjena njima. Sebe smatraju zaštitnicima svekolike stoke diljem svijeta.
Način života Maasaija prvenstveno se vrti oko čuvanja i ispaše velikih stada krava, sa sekundarnim fokusom na koze. Žene su uključene u značajan bračni savez sa svrhom izgradnje stanova, pripremanja obroka, brige o potomstvu i brige o stoci, čiji se život često smatra dragocjenijim od vlastitog. Naime, ako nositelj kućanstva želi nabaviti novog vođu za stado ovaca ili koza, neće nuditi novčanu naknadu, već će vlasniku predložiti jednu od svojih žena.
- U slučaju da žena ne ispunjava želje vlasnika, također se mogu uzeti u obzir kćeri (koje se udaju za starije muškarce u dobi od 13 godina) ili čak nerođena djeca. Pleme Masai gaji duboku naklonost prema svojoj stoci i nastoji je skupiti u velikim količinama. Nadalje, osoba koja ima manje od 50 grla stoke smatra se osiromašenom.
Žene su izložene brutalnom postupanju, koje uključuje i fizičko zlostavljanje kad god odstupe od propisa koje nameću isključivo muškarci. Kako bi im se zbrinule rane, tuku ih, a zatim im daju loj za liječenje, jer postoji potreba da netko brine o mužnji stoke, pripremi obroka ili izgradnji nove nastambe. tijekom potrage za alternativnim izvorom vode. Treba napomenuti da muškarci nisu bili izuzeti od ove prakse.
- Ceremonijalni čin obrezivanja izvodi se pred publikom za mlade dječake, a svako pokazivanje nevolje izložit će ih doživotnom ruglu. Samo oni koji pokažu nepokolebljivu hrabrost bit će odabrani da se pridruže specijaliziranoj skupini ratnika svakih 15 godina, a najhrabriji među njima mogu tražiti položaje unutar vijeća starješina ili težiti tome da postanu šamani.
Šaman ima isključivu odgovornost proricanja i tradicionalnog liječenja svojih sunarodnjaka. U carstvu Maasai tradicije, muškarci sudjeluju u natjecanjima u skoku uvis kako bi se natjecali za naklonost najprivlačnije žene. Pobjednik, koji se vine u najveću visinu, zaslužuje privilegiju da odabere ženu iz susjednog sela.
- Suprotno tome, određeni brakovi su unaprijed dogovoreni tijekom djetinjstva, pri čemu se prvenstveno uzima u obzir broj krava koje je muškarac spreman prepustiti u zamjenu za ženu. Budući da Maasai prakticiraju poligamiju, to je jednako ideji da veći broj krava odgovara većem broju žena”, pojašnjava Kristina. Narod Maasai može se prepoznati po njihovoj prepoznatljivoj nošnji.
Tradicionalno bi nosili ovčju kožu, ali danas njihovu odjeću karakterizira živopisna crvena i plava kockasta tkanina ili tkanina s nitnama. Njihova odjeća sastoji se od dvije šuke, koje podsjećaju na marame. Jedna šuka je oblikovana u togu i prebačena preko ramena, a druga služi za pokrivanje ramena.
- Od obuće se odlučuju za papuče izrađene od automobilskih guma, na izbor utječu pristupačnost i izdržljivost materijala. Svaki put kad žene izađu van, okite se raznim dodacima kao što su ogrlice, naušnice, vrpce i kape za kosu, a sve je napravljeno od nizova perli. Nasuprot tome, odrasli muškarci radije nose crvenu odjeću, dok dječaci biraju crnu odjeću dok se ne podvrgnu obrezivanju.
Nije neuobičajeno vidjeti rastegnute uši među Maasai zajednicom, koje služe kao reprezentacija mudrosti i poštovanja. I muškarci i žene buše uši iglama, komadima drveta ili kamenjem. U plemenu dječaci koji uspiju postići malo više obrazovanje često trpe gubitak zuba u donjoj čeljusti, jer je rijetkost da završe osnovnu školu. Pleme Masai ima tradiciju konzumiranja čiste kravlje krvi, same ili pomiješane s mlijekom, jer vjeruju da pruža značajnu hranjivu vrijednost i koristi za njihovo opće dobro.